Հորմուզի նեղուցի փակումն Իրանի ինքնապաշտպանության միջոց է. մեջլիսի խոսնակ
Հորմուզի նեղուցը փակվել է ոչ Թեհրանի սեփական կամքով, այլ որպես ինքնապաշտպանություն: Այս հայտարարությամբ հանդես է եկել Իրանի մեջլիսի (խորհրդարան) նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«Եթե Հորմուզի նեղուցն այսօր փակ է, ապա ոչ թե այն պատճառով, որ Իրանն ինքն է որոշել այն փակել, այլ այն պատճառով, որ մենք պետք է պաշտպանվենք», - նշել է խորհրդարանի խոսնակը:
Նրա խոսքով՝ Իրանի դեմ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի ագրեսիայի պատճառով «նեղուցը չի կարող մնալ իր նախկին վիճակում՝ ո՛չ իրավաբանական, ո՛չ էլ նավարկության տեսանկյունից, քանի որ այն այլևս չունի անվտանգության նույն մակարդակը»:
Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական հարվածների և Իրանի պատասխան գրոհների պատճառով Հորմուզի նեղուցով նավագնացությունը գրեթե դադարել է, ինչի հետևանքով կտրուկ աճել են էներգակիրների գները։

Для Ирана закрытие Ормузского пролива — мера самообороны - спикер Меджлиса
Ормузский пролив был закрыт не по воле Тегерана, а в качестве меры самообороны. Такое заявление сделал спикер иранского Меджлиса (парламента) Мохаммед Багер Галибаф, сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
«Если Ормузский пролив закрыт сегодня, то не потому, что Иран сам решил его закрыть, а потому, что нам нужно защищаться», — отметил спикер парламента.
По его словам, из-за израильской и американской агрессии против Ирана «пролив не может оставаться в прежнем состоянии ни с юридической, ни с навигационной точки зрения, поскольку он больше не обладает прежним уровнем безопасности».
Из-за американо-израильских ударов по Ирану и ответных ударов Ирана судоходство через Ормузский пролив практически прекратилось, в результате чего резко выросли цены на энергоносители.