Թրամփը սպառնացել է պայթեցնել «Հարավային Պարս» գազի հանքավայրը, եթե Իրանը կրկին հարվածի Կատարին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իսրայելն այլևս հարվածներ չի հասցնի Իրանի «Հարավային Պարս» գազի խոշոր հանքավայրին, բայց եթե Իրանը կրկին գրոհի Կատարի վրա, ապա ԱՄՆ-ն կարձագանքի և հարքավայրն ամբողջությամբ կպայթեցնի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը գրառում է կատարել իր Truth Social հարթակում։
Նրա խոսքով՝ Իսրայելը հարվածել էր «Հարավային Պարս»-ին «զայրույթից դրդված», և ԱՄՆ-ն այդ հարվածի մասին տեղյակ չէր։ ԱՄՆ նախագահը շեշտել է, որ Կատարը որևէ կերպ ներգրավված չէր այդ հարձակման մեջ և անարդարացիորեն է հարվածի ենթարկվել Իրանի կողմից։
«Իսրայելն այլևս հարձակումներ չի իրականացնի այս չափազանց կարևոր և արժեքավոր «Հարավային Պարս» հանքավայրի վրա, եթե Իրանն անխոհեմաբար չորոշի հարձակվել տվյալ դեպքում շատ անմեղ Կատարի վրա։ Այդ դեպքում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Իսրայելի օգնությամբ կամ համաձայնությամբ կամ առանց դրա, զանգվածաբար կպայթեցնի «Հարավային Պարս» գազի  հանքավայրն ամբողջությամբ այնպիսի ուժով և հզորությամբ, ինչպիսին Իրանը երբեք չի տեսել», - գրել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Նա հավելել է, որ չի ցանկանում լիազորել նման մակարդակի ավերածություններ, քանի որ դա երկարաժամկետ հետևանքներ կունենա Իրանի համար։
Թրամփի գրառումից առաջ Իրանը հրթիռներով թիրախավորել էր Կատարի հեղուկացված բնական գազի կարևոր օբյեկտները՝ մեծ վնաս պատճառելով։ Կատարն Իրանի դեսպանատան աշխատակիցներից մի քանիսին արտաքսել է երկրից։ Այս հարվածների ֆոնին էներգակիրների շուկայում գները կրկին աճել են։
Մարտի 18-ին թիրախավորվել է Իրանի «Հարավային Պարս» բնական գազի խոշոր հանքավայրը։ Հարվածներն այս հանքավայրին, որն Իրանը Պարսից ծոցում կիսում է Կատարի հետ, կարող են խաթարել Իսլամական Հանրապետության էլեկտրամատակարարումը։ Ըստ Էլեկտրաէներգիայի միջազգային գործակալության՝ Իրանի էլեկտրաէներգիայի շուրջ 80%-ն արտադրվում է բնական գազից։

Трамп пригрозил взорвать газовое месторождение Южный Парс, если Иран вновь нанесет удар по Катару
Президент США Дональд Трамп заявил, что Израиль больше не будет атаковать крупное иранское газовое месторождение Южный Парс, но если Иран снова нападет на Катар, США ответят и полностью уничтожат его. Как передает “Арменпресс”, Трамп написал это на своей платформе Truth Social.
По его словам, Израиль атаковал Южный Парс “в порыве гнева”, и США не знали об этом нападении. Президент США подчеркнул, что Катар никоим образом не был причастен к этой атаке и был несправедливо атакован Ираном.
“Израиль больше не будет атаковать чрезвычайно важное и ценное месторождение, но только в том случае, если Иран перестанет предпринимать атаки по Катару, как это произошло накануне. В таком случае США, с помощью и согласия Израиля или без такового, массированно взорвут все газовое месторождение Южный Парс с такой силой и мощью, которых Иран никогда прежде не видел и не испытывал”, — написал глава Белого дома.
Он добавил, что не хочет нанести такой уровень разрушений, поскольку это будет иметь долгосрочные последствия для Ирана.
Иран нанес ракетные удары по комплексу производства сжиженного природного газа, причинив значительный ущерб. Катар выслал из страны нескольких сотрудников иранского посольства. На фоне этих ударов цены на энергоносители вновь выросли.
19 марта был нанесен удар по крупному иранскому месторождению природного газа Южный Парс. Удары по этому месторождению, которое Иран делит с Катаром в Персидском заливе, могут нарушить электроснабжение исламской республики. По данным Международного агентства по электроэнергии, около 80% электроэнергии в Иране производится из природного газа.