Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի ընկերությունների թիվն ավելացել է՝ հասնելով 10 հազար 778-ի
Հայաստանում 2025 թվականին բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն է իրականացրել 10 հազար 778 ընկերություն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նիստում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2025 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացմանը:
«Ըստ ՊԵԿ-ի գործընկերների տրամադրած տվյալների՝ 2025 թվականին բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն իրականացրել է 10 հազար 778 ընկերություն՝ 2024-ի դեկտեմբերին գրանցված 8 հազար 72 ընկերության համեմատ: 2025-ին ոլորտի շրջանառությունը կազմել է շուրջ 1 տրլն 207 մլն դրամ, մինչդեռ 2024-ին այն շուրջ 942 մլրդ ՀՀ դրամ էր կազմում»,-ասաց Հայրապետյանը:

Количество высокотехнологичных компаний в Армении увеличилось и достигло 10 778
Как передает Арменпресс, об этом сообщил министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян на заседании Комитета Национального Собрания по экономическим вопросам во время презентации доклада о ходе и результатах реализации программы Правительства Республики Армения (2021-2026) за 2025 год.
«По данным партнеров КГД, в 2025 году в высокотехнологичном секторе осуществляли деятельность 10 778 компаний, по сравнению с 8 72 компаниями, зарегистрированными в декабре 2024 года. В 2025 году оборот сектора составил около 1 триллиона 207 миллионов драмов, а в 2024 году — около 942 миллиардов драмов», — сказал Айрапетян.