Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի ընկերությունների թիվն ավելացել է՝ հասնելով 10 հազար 778-ի
Հայաստանում 2025 թվականին բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն է իրականացրել 10 հազար 778 ընկերություն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նիստում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2025 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացմանը:
«Ըստ ՊԵԿ-ի գործընկերների տրամադրած տվյալների՝ 2025 թվականին բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն իրականացրել է 10 հազար 778 ընկերություն՝ 2024-ի դեկտեմբերին գրանցված 8 հազար 72 ընկերության համեմատ: 2025-ին ոլորտի շրջանառությունը կազմել է շուրջ 1 տրլն 207 մլն դրամ, մինչդեռ 2024-ին այն շուրջ 942 մլրդ ՀՀ դրամ էր կազմում»,-ասաց Հայրապետյանը:

Armenia’s High-Tech sector grows to 10,778 companies in 2025
There were 10,778 active high-tech companies in Armenia in 2025, according to Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan.
The number was 8,072 as of December 2024, he said.
He presented the figures during a parliamentary committee hearing on his ministry’s 2025 performance report under the government’s 2021–2026 action plan.
“According to data provided by the State Revenue Committee, in 2025, 10,778 companies operated in the high-tech sector, compared to 8,072 companies registered as of December 2024. In 2025, the sector’s turnover amounted to approximately 1 trillion 207 million AMD, while in 2024 it was around 942 billion AMD,” Hayrapetyan said.