Ֆրանսիան անտրամաբանական է համարում իսրայելական ռմբակոծությունների ֆոնին Լիբանանից «Հեզբոլլահ»-ի զինաթափումն ակնկալելը
Լիբանանի հարցերով Ֆրանսիայի հատուկ դեսպանորդ Ժան-Իվ Լե Դրիանը հայտարարել է, որ անտրամաբանական կլինի ակնկալելը, որ Լիբանանի կառավարությունը կզինաթափի իրանամետ «Հեզբոլլահ» շարժման ներկայացուցիչներին այն դեպքում, երբ երկիրը ռմբակոծվում է Իսրայելի կողմից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է France 24-ը։
«Իսրայելը շատ երկար ժամանակ օկուպացրել է Լիբանանը և չի կարողացել վերացնել «Հեզբոլլահ»-ի ռազմական կարողությունները։ Հետևաբար, նրանք այժմ չեն կարող խնդրել Լիբանանի կառավարությանը կատարել այդ աշխատանքը երեք օրում՝ ռմբակոծությունների ներքո», - ասել է Ժան-Իվ Լե Դրիանը։
Նա կարծիք է հայտնել, որ միայն բանակցությունները կլուծեն ներկայիս ճգնաժամը։
Փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի սկսած ռազմական գործողություններից անմիջապես հետո Լիբանանում գործող իրանամետ արմատական «Հեզբոլլահ» շարժումը հարվածներ հասցրեց իսրայելական կողմին։ Դրան հաջորդեցին Իսրայելի կողմից ռազմական գործողությունները Լիբանանի նկատմամբ։
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր, որ «Հեզբոլլահ»-ի դեմ նոր մարտերի սկսվելուց ի վեր Իսրայելի հարվածներից զոհվել է ավելի քան 880 մարդ, վիրավորվել՝ ավելի քան 2100-ը։

Франция считает нелогичным ожидать от Ливана разоружения «Хезболлы» на фоне израильских бомбардировок
Специальный посланник Франции по Ливану Жан-Ив Ле Дриан заявил, что было бы нелогично ожидать от ливанского правительства разоружения представителей проиранского движения «Хезболла» в то время, когда страна подвергается бомбардировкам Израиля. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал France 24.
«Израиль оккупирует Ливан очень давно и не смог устранить военный потенциал «Хезболлы». Поэтому они не могут сейчас просить ливанское правительство сделать это за три дня под бомбардировками», — сказал Жан-Ив Ле Дриан.
Он выразил мнение, что нынешний кризис можно разрешить только путем переговоров.
28 февраля, сразу после начала военных операций США и Израиля против Ирана, проиранское радикальное движение «Хезболла», действующее в Ливане, начало атаковать израильскую сторону. За этим последовали военные операции Израиля против Ливана. Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что с начала новых боев против «Хезболлы» в результате израильских ударов погибло более 880 человек и более 2100 получили ранения.