Չինաստանը հումանիտար օգնություն է առաջարկել Իրանին, Հորդանանին, Լիբանանին և Իրաքին
Չինաստանն արտակարգ մարդասիրական օգնություն է առաջարկում Իրանին, Հորդանանին, Լիբանանին և Իրաքին՝ Մերձավոր Արևելքում ընթացող պատերազմի պատճառով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը։
«Շարունակվող հակամարտությունը լուրջ մարդասիրական աղետ է առաջացրել տարածաշրջանի երկրների ժողովուրդների, այդ թվում՝ Իրանի ժողովրդի համար», - հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Լին Ցզյանը։
Նա չի մանրամասնել օգնության չափը կամ բնույթը։
Չինաստանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ կտրամադրի 200 000 դոլար՝ Իրանի տարրական դպրոցի հրթիռակոծության հետևանքով զոհված աշակերտների ծնողներին աջակցելու համար։ Փետրվարի 28-ին ամերիկա-իսրայելական հարվածների հետևանքով Մինաբ քաղաքի օրիորդաց դպրոցում շուրջ 170 երեխա էր զոհվել։

Китай направит гуманитарную помощь Ирану, Иордании, Ливану и Ираку
Китай предоставит гуманитарную помощь Ирану, Иордании, Ливану и Ираку, пострадавшим от продолжающейся войны на Ближнем Востоке. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщает Associated Press.
“Продолжающийся конфликт привел к серьезной гуманитарной катастрофе для народов стран региона, включая иранский народ”, — заявил представитель Министерства иностранных дел Китая Линь Цзянь.
Он не уточнил сумму или характер помощи.
Ранее Китай объявил о выделении 200 000 долларов на оказание поддержки родителям учениц, погибших в результате ракетного удара США и Израиля по иранской начальной школе в Минабе 28 февраля. Погибло около 170 девочек.