Լուսին թռչելը մեզ համար խակ է. վարչապետն անդրադարձավ հանրային կառավարման ոլորտում բարեփոխումների կարևորությանը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանրային կառավարման ոլորտի աշխատանքի որակը կապում է հանրության կյանքի որակի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Երևանում մարտի 17-ին Հանրային ոլորտի նորարարության երրորդ համաժողովում ունեցած ելույթում նա ընդգծել է հանրության կյանքի որակի շարունակական բարձրացման անհրաժեշտությունը:
«Հանրային կառավարման ոլորտի աշխատանքի որակը շատ ուղղակի նշանակում է հանրության կյանքի որակ։ Եվ, կարծում եմ, որ այս կապակցվածությունը միշտ չի և ամեն տեղ չի, որ ընկալված է։ Որպեսզի մենք հանրության կյանքը դարձնենք ավելի որակյալ, պիտի ավելի որակյալ դարձնենք հանրային ոլորտի կառավարումը, իսկ որպեսզի ավելի որակյալ դարձնենք հանրային ոլորտի կառավարումը, կա մի գործիք՝  լրացուցիչ ներդրումներն այդ ոլորտում։ Ընդհանրապես մեր մտածողությունը շատ տեղերում արտահամակարգային և արտապետական է, և մենք շարունակում ենք մտածել, թե կարելի է չանել ներդրում և ունենալ լավարկում՝ օրինակ էնտուզիազմի, էմոցիայի, նվիրվածության և այլնի վրա, ընդ որում, էնտուզիազմի, էմոցիայի, նվիրվածության գործառույթը երբեք չի կարելի նսեմացնել»,- ասել է վարչապետը՝ հավելելով՝ եթե չկա ենթակառուցվածք, որը էմոցիան և էնտուզիազմը կտրանսֆորմացնի և կդարձնի արժեք, այդ դեպքում էմոցիան և էնտուզիազմը չեն կարող մեծ ազդեցություն ունենալ։
Վարչապետի խոսքով՝ մեր իրականության մեջ հանրային ոլորտը լավարկելու մի ուրիշ խնդիր էլ կա, քանի որ հանրային ոլորտը առնվազն ենթագիտակցական և էմոցիոնալ մակարդակում որոշակիորեն դեմոնիզացված է։ «Սա կապված է մեր պատմական փորձառության հետ։ Մեր մի քանի հարյուրամյա պատմական փորձառությունը ցույց է տվել, որ մենք առնչվել ենք հանրային այնպիսի ոլորտի հետ, որը բռնաճնշող է, որը ոչնչացնող է, որը արգելակող և խանգարող է։ Այսպիսին է մեր վերջին 500 տարվա պատմական փորձառությունը՝ որոշակի բացառություններով։ Եվ այս ընկալումը մեր իրականության մեջ շարունակում է մնալ, մինչդեռ իրականությունն այն է, որ հանրային ոլորտը այն ռելսերն են, որով ընթանում է մեր հանրային կյանքի գնացքը։ Մենք կարող ենք գնացքի վրա անել հնարավոր ամենամեծ ներդրումները, այդ գնացքի նստատեղերն ու վագոններն ընդհուպ ոսկեջրել, բայց եթե ռելսերի վրա պատշաճ ներդրումներ արված չեն, այդ գնացքը կամ պարզապես տեղից չի շարժվի, կամ շատ հաճախ վթարի կենթարկվի, ինչը, եկեք խոստովանենք, որ մեր իրականության մեջ շատ հաճախ պատահում է։ Շատ կարևոր է ի վերջո արձանագրել, որ Հայաստանի ոչ մի քաղաքացի իր անձնական բարեկեցության վրա չի ունենում և չի կարող ունենալ այնքան ազդեցություն, ինչքան այդ քաղաքացու բարեկեցության վրա ազդեցություն է ունենում հանրային կառավարման ոլորտը։ Հետևաբար, հանրային կառավարման նկատմամբ մեր հանրային վերաբերմունքի փոփոխությունը մեր ամենակարևոր անելիքներից մեկն է։ Մենք Հայաստանում չունենք գեթ մեկ ընտանիք, գեթ մեկ անհատ, որ իր անձնական բարեկեցության համար ծախսում է ավելի շատ, քան այդ նույն մարդու անձնական բարեկեցության համար ծախսում է Հայաստանի պետական բյուջեն։ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու ամեն դրամ հարկը այդ քաղաքացուն վերադարձվում է տասնապատիկ անգամ ավել»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Անդրադառնալով հանրային ոլորտի նորարարության թեմային՝ վարչապետը նախ ներկայացրեց, թե ինչ է նշանակում նորարարությունը իր կարծիքով։ «Ի՞նչ է նշանակում նորարարություն, նորարարությունը կրթություն է, որովհետև առանց կրթության հնարավոր չէ անել նորարարություն, որովհետև նոր բան անելու համար պետք է նոր բան իմանալ, իսկ նոր բան իմանալու համար պետք է կրթություն։ Եվ սա է պատճառը, որ Հայաստանի կառավարության առնվազն վերջին 1.5 տարվա քաղաքականությունն ուղղված է հետևյալին՝ մենք մեծ ներդրումներ ենք անում հանրային ոլորտում, ընդ որում, այդ ներդրումներով հանրային կառավարման ոլորտում ներդնելով կրթության ինքնաշխատ համակարգեր։ Մենք այնպես ենք անում, որ հանրային ոլորտում կրթությունը դառնա մոտիվացիա և կրթության արդյունքում ձեռք բերվի աշխատանքի և նորարարության նոր մոտիվացիա, նոր գիտելիք և նոր ըմբռնում։ Եվ մենք ունենք մի իրավիճակ, երբ հազարավոր պետական ծառայողներ այսօր այդ ներդրումների և ծրագրի շնորհիվ անդրադառնում են իրենց կրթությանը։ Աշխատանքից հետո նրանք կրթական ծրագրերի են մասնակցում՝ բարձրացնելու համար իրենց որակավորումը, բարձրացնելու համար իրենց աշխատանքի որակը, և դա առաջին հերթին արվում է Հայաստանի քաղաքացիների և Հայաստանում ապրող մարդկանց կյանքը բարելավելու համար»,- ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ցանկացած չլուծված պրոբլեմ, որ այսօր տեսնում ենք, նախկինում հանրային կառավարման ոլորտում չարված ներդրումների հետևանք է։
«Այսօր հանրային կառավարման ոլորտում կան բազմաթիվ պրոֆեսիոնալ և գիտակ մարդիկ, բայց ես ուզում եմ նաև ասել, որ առանձին վերցրած գիտելիքը չի կարող տալ արդյունք, որովհետև գիտելիքը նույնպես պետք է տեղադրված լինի ճիշտ տեղում և ճիշտ համակարգի մեջ։
Մի օրինակ կա, որը ինձ ամենաշատն է տպավորել, երբ դեպի Lուսին ԱՄՆ առաքելության «Ապոլոն» ծրագրի մեկնարկի համար աշխատել է ավելի քան 400 հազար գիտնական։ Սա նշանակում է, որ եթե այդ երկրում լիներ ոչ թե 400 հազար, այլ 250 հազար գիտանական, այդ դարակազմիկ ծրագիրը պարզապես տեղի չէր ունենա։ Մենք, իհարկե, մեր հազարամյա պատմության ընթացքում երբեք չենք պլանավորել և, ցավոք, այսօր էլ չենք պլանավորում թռչել Lուսին, և դրա համար կա ընդամենը մեկ պատճառ՝ այդ 400 հազար գիտնականի և պրոֆեսիոնալի բացակայությունը։ Որովհետև, եթե լինեին այդ 400 հազար գիտնականները և պրոֆեսիոնալները, որևէ մեկը կարո՞ղ է բացատրել, թե ինչու մենք պետք է հրաժարվեինք Lուսին թռչելուց։ Կներեք կոպիտ օրինակի համար, այսպիսի ասացվածք  կա՝ «Աղվեսի դունչը չի հասնում խաղողին, ասում է՝ խակ է»։ Լուսին թռչելը մեզ համար խակ է, իսկապես խակ է, որովհետև գարունը նոր է բացվել և մրգի հասնելուն դեռ շատ ժամանակ կա»,- եզրափակել է Փաշինյանը։

На III конференции по инновациям в государственном секторе премьер-министр Армении затронул важность реформ в секторе государственного управления
Качество работы в секторе государственного управления напрямую влияет на качество жизни населения. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в своем выступлении на III конференции по инновациям в государственном секторе.
«Качество работы в секторе государственного управления напрямую влияет на качество жизни населения. И, я думаю, эта связь не всегда и не везде осознается. Для того чтобы улучшить жизнь населения, мы должны улучшить управление государственным сектором, а для улучшения управления государственным сектором существует инструмент – дополнительные инвестиции в этот сектор. В целом, наше мышление во многом носит внесистемный и внегосударственный характер, и мы продолжаем считать, что можно не делать инвестиций и получить улучшение, например, в плане энтузиазма, эмоций, преданности делу и т. д., причем функцию энтузиазма, эмоций, преданности делу никогда нельзя недооценивать», – сказал премьер-министр, добавив, что если не будет инфраструктуры, которая преобразует эмоции и энтузиазм и превратит их в ценность, то эмоции и энтузиазм не будут оказывать существенного влияния.
По словам премьер-министра, существует еще одна проблема улучшения общественной сферы в нашей реальности, поскольку общественная сфера, по крайней мере на подсознательном и эмоциональном уровне, в определенной степени демонизирована. «Это связано с нашим историческим опытом. Наш многовековой исторический опыт показал, что мы имеем дело с угнетающей, разрушительной, сдерживающей и деструктивной общественной сферой. Таков наш исторический опыт последних 500 лет, за некоторыми исключениями. И это восприятие продолжает сохраняться в нашей реальности, в то время как реальность такова, что общественная сфера — это рельсы, по которым движется поезд нашей общественной жизни. Мы можем вкладывать в поезд все возможные средства, даже позолотить сиденья и вагоны этого поезда, но если в рельсы не будут вложены надлежащие средства, этот поезд либо просто не сдвинется с места, либо очень часто будет оказываться в аварийном состоянии, что, давайте признаем, очень часто случается в нашей реальности. В заключение очень важно отметить, что ни один гражданин Армении не имеет и не может иметь такого влияния на свое личное благополучие, какое оказывает на него сфера государственного управления. Поэтому изменение нашего общественного отношения к государственному управлению является одной из наших важнейших задач. В Армении нет ни одной семьи, ни одного человека, который тратил бы на свое личное благополучие больше, чем государственный бюджет Армении тратит на личное благополучие каждого человека. Каждая капля налога, уплаченная каждым гражданином Армении, возвращается этому гражданину в десятикратном размере», — отметил Никол Пашинян.
Затронув тему инноваций в государственном секторе, премьер-министр сначала изложил свое мнение об инновациях. «Что такое инновации? Инновации — это образование, потому что без образования невозможно внедрять инновации, ведь чтобы сделать что-то новое, нужно знать что-то новое, а чтобы знать что-то новое, нужно образование. Именно поэтому политика армянского правительства, по крайней мере, последние полтора года, направлена на следующее: мы делаем крупные инвестиции в государственный сектор и, благодаря этим инвестициям, внедряем самоорганизующиеся системы образования в государственном управлении. Мы обеспечиваем, чтобы образование в государственном секторе становилось мотивацией, и в результате образования приобреталась новая мотивация к работе и инновациям, новые знания и новое понимание. И сегодня тысячи государственных служащих благодаря этим инвестициям и программам занимаются повышением своего образования. После работы они участвуют в образовательных программах для повышения квалификации, улучшения качества своей работы, и это делается прежде всего для улучшения жизни армянских граждан и людей, живущих в Армении», — сказал Пашинян.
По его словам, любая нерешенная проблема, которую мы наблюдаем сегодня, является следствием ранее нереализованных инвестиций в сектор государственного управления.
«Сегодня в секторе государственного управления работает много профессиональных и компетентных людей, но я также хочу сказать, что знания, взятые изолированно, не могут принести результатов, потому что знания должны быть размещены в правильном месте и в правильной системе».
Есть пример, который меня больше всего поразил: более 400 тысяч ученых работали над запуском американской миссии «Аполлон» на Луну. Это значит, что если бы в той стране было 250 тысяч ученых вместо 400 тысяч, эта эпохальная программа просто не состоялась бы. Конечно, мы никогда не планировали в нашей тысячелетней истории и, к сожалению, не планируем сегодня лететь на Луну, и этому есть только одна причина: отсутствие тех 400 тысяч ученых и специалистов. Потому что если бы эти 400 тысяч ученых и специалистов были, разве кто-нибудь может объяснить, почему мы отказались бы от полета на Луну? Извините за грубый пример, есть поговорка: «Лиса не достает мордой до винограда, она говорит, что он незрелый». Полет на Луну — это для нас мечта, это действительно мечта, потому что весна только началась, и до созревания плодов еще много времени», — заключил Пашинян.