Արաղչին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի դեմ պատերազմի ցանկացած ավարտ պետք է լինի վերջնական
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Թեհրանը հրադադար չի խնդրում, բայց ԱՄՆ-ի և Իսրայելի դեմ արդեն 17 օր շարունակվող պատերազմի ավարտը պետք է լինի վերջնական: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
«Մենք հրադադար չենք խնդրում, բայց այս պատերազմը պետք է ավարտվի այնպես, որպեսզի այն այլևս չկրկնվի», - ասել է նա:
Իրանի ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կոչերին այն մասին, որ երկրները պետք է օգնեն վերաբացել Հորմուզի նեղուցը: Թրամփը նաև ասել էր, որ ՆԱՏՕ-ի ապագայի համար շատ վատ կլինի, եթե դաշնակիցները չօգնեն այդ հարցում:
«Նրանք (ամերիկացիները) խնդրում են այլ երկրներին գալ և օգնել իրենց, որպեսզի Հորմուզի նեղուցը բաց մնա, որը, իհարկե, մեր տեսանկյունից բաց է։ Այն փակ է միայն մեր թշնամիների՝ նրանց համար, ովքեր անարդար ագրեսիա են իրականացրել մեր երկրի դեմ, ինչպես նաև նրանց դաշնակիցների համար», - ասել է Աբբաս Արաղչին։
Ավելի վաղ Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հաստատել էր, որ մի քանի երկրի նավեր անցել են Հորմուզի նեղուցով:

Арагчи заявил, что любое завершение войны против США и Израиля должно быть окончательным
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что Тегеран не просит о прекращении огня, но завершение войны против США и Израиля, которая длится уже 17 дней, должно быть окончательным. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Reuters.
«Мы не просим о прекращении огня, но эта война должна закончиться таким образом, чтобы она больше не повторилась», — сказал он.
Министр иностранных дел Ирана также затронул призывы президента США Дональда Трампа к странам помочь в возобновлении работы Ормузского пролива. Трамп также заявил, что для будущего НАТО будет очень плохо, если союзники не помогут в этом вопросе.
«Они (американцы) просят другие страны прийти им на помощь, чтобы Ормузский пролив оставался открытым, который, конечно, с нашей точки зрения, и так открыт. Он закрыт только для наших врагов, тех, кто совершил несправедливую агрессию против нашей страны, а также для их союзников», — заявил Аббас Арагчи.
Ранее представитель Министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи подтвердил, что через Ормузский пролив прошли суда нескольких стран.