Սթարմերը հրաժարվել է ռազմանավեր ուղարկել Հորմուզի նեղուց. Daily Telegraph
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը հրաժարվում է ռազմանավեր ուղարկել Հորմուզի նեղուցում նավագնացությունը վերականգնելու համար, չնայած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խնդրանքին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդել է The Daily Telegraph թերթը:
Էներգետիկայի նախարար Էդ Միլիբանդը հայտարարել է, որ կառավարությունը «ինտենսիվորեն ուսումնասիրում է» նեղուցի վերաբացման համար հնարավոր քայլերը, սակայն հրաժարվել է հստակ պարտավորություններ ստանձնել։
Նախարարները քննարկում են ականներ որսացող անօդաչու թռչող սարքեր ուղարկելու հարցը, սակայն ներկայում պատրաստ չեն որևէ ռազմանավ ուղարկել նեղուց։
The Daily Telegraph-ը գրում է, որ ռազմանավեր ուղարկելուց հրաժարումը կարող է էլ ավելի վատացնել հարաբերությունները Սթարմերի և Թրամփի միջև։ Սպիտակ տան ղեկավարն  արդեն դժգոհություն է հայտնել, որ Լոնդոնը թույլ չի տվել օգտագործել իր ռազմակայաններն Իրանի դեմ առաջին հարվածները հասցնելու համար:
Իրանի փոխարտգործնախարարը մարտի 15-ին նախազգուշացրել էր Սթարմերին չմիանալ հարձակմանը՝ ասելով. «Մենք պատերազմի մեջ չենք Մեծ Բրիտանիայի հետ... բայց այս պատերազմին ցանկացած մասնակցություն կդիտարկվի որպես մասնակցություն Իրանի դեմ ԱՄՆ-Իսրայել պատերազմական ագրեսիային»։

Стармер отказался направлять военные корабли в Ормузский пролив - Daily Telegraph
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер, несмотря на просьбу президента США Дональда Трампа, отказался направлять военные корабли для восстановления судоходства в Ормузском проливе,. Об этом, как передает «Арменпресс», сообщила газета Daily Telegraph.
Министр энергетики Эд Милибэнд заявил, что правительство «интенсивно изучает» возможные шаги по возобновлению работы пролива, но отказался давать какие-либо конкретные обещания.
Министры обсуждают вопрос отправки беспилотников для поиска мин, но пока не готовы направлять в пролив какие-либо военные корабли.
Daily Telegraph пишет, что отказ направить военные корабли может еще больше ухудшить отношения между Стармером и Трампом. Глава Белого дома уже выразил недовольство отказом Лондона разрешить использование своих военных баз для нанесения первых ударов по Ирану.
15 марта заместитель министра иностранных дел Ирана предостерег Стармера от участия в нападении, заявив: «Мы не воюем с Великобританией... но любое участие в этой войне будет рассматриваться как участие в американо-израильской военной агрессии против Ирана».