Հայաստանի և Շվեյցարիայի ԱԳ նախարարները մասնակցել են Բեռնում Հայաստանի ռեզիդենտ դեսպանության պաշտոնական բացման արարողությունը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ Շվեյցարիա աշխատանքային այցի շրջանակներում մարտի 12-ին տեղի է ունեցել Բեռնում Հայաստանի ռեզիդենտ դեսպանության պաշտոնական բացման արարողությունը, որին մասնակցել է Շվեյցարիայի Համադաշնության արտաքին հարաբերությունների դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Իգնասիո Կասիսը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ ընդգծվում է, որ Բեռնի սրտում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկված պատմական հատվածում գտնվող դեսպանության առջև բարձրացվել է Հայաստանի Հանրապետության դրոշը, հնչել են երկու երկրների ազգային օրհներգերը, և ժապավենի կտրելու հանդիսավոր արարողությունից հետո պաշտոնապես ազդարարվել է դեսպանության բացումը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը և Շվեյցարիայի արտաքին հարաբերությունների դաշնային դեպարտամենտի ղեկավարը հանդես են եկել ողջույնի և շնորհավորական խոսքով։
Արարատ Միրզոյանն իր խոսքում նկատել է, նոր դեսպանությունը Բեռնում կդառնա Հայաստանի դիվանագիտության ևս մեկ կարևոր հանգրվան։
«Այսօր մենք հավաքվել ենք Բեռնում՝ նշելու Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության բացումը Շվեյցարիայի Համադաշնությունում։ Մինչ Ժնևում մեր ավանդական ներկայության շնորհիվ մենք արդեն ձևավորել ենք ամուր քաղաքական երկխոսություն, երկկողմ դեսպանության տեղափոխումը Շվեյցարիայի մայրաքաղաք կարևոր քայլ է մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում և խորհրդանշում է մեր համատեղ հանձնառությունը՝ շարունակաբար ամրապնդելու բարեկամությունն ու համագործակցությունը մեր երկու երկրների միջև։
Այս նոր դեսպանությունը Բեռնում կդառնա Հայաստանի դիվանագիտության ևս մեկ կարևոր հանգրվան՝ միաժամանակ ծառայելով որպես կամուրջ՝ առավել ամուր կապելով մեր կառավարությունները, մեր հաստատությունները, գործարար համայնքները և, ամենակարևորը, մեր ժողովուրդներին։
Բայց թույլ տվեք նախևառաջ իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել շվեյցարական իշխանություններին՝ ցուցաբերած աջակցության համար, և հատկապես Ձեզ, պարոն նախարար, Ձեր անձնական ներգրավվածության, էմոցիաների և այսօր այստեղ մեզ հետ լինելու համար, ինչն այս արարողությանը հաղորդում է առանձնահատուկ նշանակություն։ Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել այսօր այստեղ ներկա բոլոր հյուրերին՝ Շվեյցարիայի կառավարության ներկայացուցիչներին, դիվանագիտական կորպուսի անդամներին, մեր գործընկերներին և բարեկամներին՝ այս կարևոր օրը մեզ հետ միասին նշելու համար։
Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականին՝ Հայաստանի անկախության ձեռք բերումից կարճ ժամանակ անց։ Անցած երեք տասնամյակների ընթացքում մեր գործընկերությունը հետևողականորեն զարգացել է քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար և մշակութային ոլորտներում։ Մեր քաղաքական երկխոսությունն ամրապնդվել է բազմաթիվ փոխադարձ այցելությունների և մեր երկրների բարձրագույն ղեկավարության միջև կայացած հանդիպումների շնորհիվ։ Առավել լայն ոլորտային սերտ համագործակցությունը՝ թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափերով, ինչպես նաև ակտիվ միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ խորհրդարանական բարեկամական խմբերի շրջանակներում, ևս ավելի են ամրապնդել Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև կապերը։
Այսօր մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունները շարունակում են դինամիկ զարգանալ։ Մենք տեսնում ենք համագործակցության հետագա ընդլայնման զգալի ներուժ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են նորարարությունը, բարձր տեխնոլոգիաները, կրթությունը, կայուն զարգացումը և առևտուրը։ Գիտության, ճարտարագիտության և ֆինանսների ոլորտներում Շվեյցարիայի ձեռքբերումներն ու առաջատար դիրքը, համադրված Հայաստանի արագ զարգացող տեխնոլոգիական հատվածի և դինամիկ մարդկային ներուժի հետ, ստեղծում են փոխշահավետ համագործակցության նոր և խոստումնալից հնարավորություններ։
Հայաստանը հանձնառու է ամրապնդել ժողովրդավարական ինստիտուտները, խթանել տնտեսական զարգացումը և նպաստել տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը: Կարծում եմ, որ սա նաև մեր երկու երկրների ընդհանուր տեսլականն է՝ հիմնված պատմական զարգացումների, մեր ընդհանուր արժեքների և, գուցե ամենակարևորը՝ մեր քաղաքացիների բարեկեցիկ ապագային միտված մոտեցման վրա: Ավելորդ է նշել, որ բազմաթիվ բարդ մարտահրավերների առջև կանգնած աշխարհում համախոհ գործընկերների հետ ավելի սերտ համագործակցությունը դարձել է առավել կարևոր, քան երբևէ:
Եվ թույլ տվեք ավարտել ավելի անձնական և շատ պարզ մի նկատառումով. մոտ երկու շաբաթ առաջ ես այստեղ էի, և ամեն անգամ, երբ վերադառնում եմ Շվեյցարիա, այն ինձ ավելի շատ է տուն հիշեցնում, քան տարվա ընթացքում մեր այցելած որևէ այլ վայր: Պատճառն ակնհայտ է. դրանք ոչ թե այն գործոններն են, որոնց մասին ես խոսեցի, այլ հիասքանչ լեռնային տեսարանն ու բնությունը, որոնք շատ նման են Հայաստանին, ինչպես նաև ավանդույթների նկատմամբ հարգանքը:
Մարդկային ներուժի կարևորությունն ընդգծելով՝ կցանկանայինք նաև առանձնահատուկ հարգանքի տուրք մատուցել Շառլ Ազնավուրին, ով, ներկայացնելով մեր երկիրն այստեղ, մի երկրում, որը նույնպես նրան հարազատ և մտերիմ էր, արժանապատվությամբ ու մարդասիրությամբ մարմնավորում էր Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև կենդանի կապը:
Եվս մեկ անգամ իմ անկեղծ երախտագիտությունն եմ հայտնում մեր շվեյցարացի գործընկերներին՝ բարեկամության և համագործակցության համար: Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել այս օրվա կայացման գործում»,– ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Իգնասիո Կասիսնն էլ ընդգծել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր արդեն ավելի քան երեք տասնամյակ Շվեյցարիան և Հայաստանը վայելում են ամուր և բարեկամական հարաբերություններ՝ հիմնված երկխոսության, համագործակցության և փոխադարձ հարգանքի վրա։
«Այսօր իսկապես կարևոր և խորհրդանշական օր է, քանի որ նշում ենք Բեռնում Հայաստանի դեսպանության բացումը։
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր արդեն ավելի քան երեք տասնամյակ Շվեյցարիան և Հայաստանը վայելում են ամուր և բարեկամական հարաբերություններ՝ հիմնված երկխոսության, համագործակցության և փոխադարձ հարգանքի վրա։
Այս դեսպանության բացումը, երկար տարիներ Ժնևում դիվանագիտական ներկայություն ունենալուց հետո, կարևոր առաջընթաց է, ինչպես որ 15 տարի առաջ Երևանում Շվեյցարիայի դեսպանության բացումն էր։ Դաշնային մայրաքաղաքում ներկայությունը հնարավորություն կտա առավել սերտ համագործակցություն հաստատել մեր հաստատությունների միջև և էլ ավելի ամրապնդել հարաբերությունները մեր երկու երկրների միջև։
Մեր համագործակցությունը շարունակաբար ընդլայնվում է բազմաթիվ ոլորտներում՝ քաղաքական երկխոսությունից մինչև տնտեսական փոխանակումներ և մարդկանց միջև շփումներ։ Շվեյցարիայում հայկական համայնքը ևս կարևոր դերակատարում ունի մեր հասարակությունների միջև կապերի ամրապնդման և խորացման գործում։
Մեր հարաբերությունների ևս մեկ կարևոր ուղղություն է Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակներում մեր ընդհանուր ներգրավածությունը։ Այս կապակցությամբ ցանկանում եմ ջերմորեն ողջունել դեսպան Տոլմաջյանին, որի ֆրանսերենի կատարյալ տիրապետումը վկայում է Հայաստանի՝ ֆրանսախոս աշխարհի հետ ունեցած վաղեմի և ամուր կապերի մասին։
Շառլ Ազնավուրը, ով ծառայել է Հայաստանին որպես Շվեյցարիայում դեսպան, մի անգամ ասել է․ «Իմ երկիրը ֆրանսերեն լեզուն է»։ Իր երաժշտության, ստեղծագործությունների և երգերի միջոցով նա մշակույթների միջև կամուրջներ էր կառուցում։ Ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ ֆրանսերեն լեզուն նա ներկայացրեց և հասցրեց աշխարհի տարբեր լսարանների, այդ թվում՝ այստեղ՝ Շվեյցարիա։
Շվեյցարիան և Հայաստանը կիսում են նշանակալի պատմական ժառանգություն։ Հայաստանի պատմությունը ձգվում է հազարամյակների խորքեր, իսկ նրա հնագույն սրբավայրերը հանդիսանում են դիմակայության և շարունակականության հզոր խորհրդանիշներ։ Շվեյցարիան ևս պահպանում է վաղ շրջանի ալպյան վանքեր, որոնք կարևոր դեր են խաղացել մեր մշակութային ինքնության ձևավորման մեջ։ Այս վայրերը վկայում են, որ երկու երկրներն էլ իրենց ուժը բխեցնում են բացառիկ պատմական շարունակականությունից՝ միաժամանակ հայացքն ուղղելով դեպի ապագա։
Խոսելով ապագայի մասին՝ մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից խաղաղության ուղղությամբ ձեռնարկված գործնական քայլերը։ Թեև ավելի լայն տարածաշրջանային միջավայրը ներկայումս բնորոշվում է մտահոգություններով և անորոշությամբ, ձեր հարևանության մեջ բաց սահմանների և ընդլայնվող փոխկապակցվածության հեռանկարը հուսադրող է, և անհրաժեշտ:
Որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ՝ ես առանձնահատուկ նշանակություն եմ տալիս Հարավային Կովկասում և դրանից խաղաղության, անվտանգության և կայունության հաստատմանն ուղղված ընթացիկ ջանքերին։
Դեսպանության բացումը շատ առումներով նման է նոր տուն տեղափոխվելուն։ Այն ստեղծում է մի վայր, որտեղ կարող է խթանվել երկխոսությունը և որտեղ գործընկերությունները կարող են զարգանալ:
Բազմաթիվ ավանդույթներում նոր տունն ընդունված է դիմավորել աղ ու հացով։ Հացը խորհրդանշում է կայունությունն ու շարունակականությունը, իսկ աղը՝ համն ու ավանդաբար նաև պաշտպանությունը։
Այս ոգով սիրով հրավիրում եմ ձեզ բոլորիդ մեզ հետ կիսելու աղն ու հացը»,– հայտարարել է Շվեյցարիայի արտաքին հարաբերությունների դաշնային դեպարտամենտի ղեկավարը։

Министры иностранных дел Армении и Швейцарии приняли участие в официальной церемонии открытия посольства Армении в Берне
В рамках рабочего визита министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна в Швейцарию 12 марта состоялась официальная церемония открытия посольства Армении в Берне. В ней принял участие глава Федерального департамента иностранных дел Швейцарской Конфедерации Иньяцио Кассис.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на МИД РА, перед посольством, расположенным в исторической части центра Берна, включенной в список Всемирного наследия ЮНЕСКО, был поднят флаг Республики Армения, прозвучали государственные гимны двух стран, и после торжественной церемонии перерезания ленты было официально объявлено об открытии посольства.
Министр иностранных дел Армении и глава Федерального департамента иностранных дел Швейцарии произнесли приветственные и поздравительные речи.
Арарат Мирзоян в своем выступлении отметил, что новое посольство в Берне станет еще одной важной вехой в дипломатии Армении.
«Сегодня мы собрались в Берне, чтобы отметить открытие посольства Республики Армения в Швейцарской Конфедерации. Хотя мы уже установили прочный политический диалог благодаря нашему традиционному присутствию в Женеве, перенос посольства в столицу Швейцарии является важным шагом в развитии наших двусторонних отношений и символизирует наше общее стремление к постоянному укреплению дружбы и сотрудничества между нашими двумя странами.
Это новое посольство в Берне станет еще одной важной вехой в дипломатии Армении, служа мостом, соединяющим наши правительства, наши институты, наши деловые круги и, что наиболее важно, наши народы».
Но прежде всего позвольте мне выразить глубокую благодарность швейцарским властям за их поддержку, и особенно Вам, господин министр, за Ваше личное участие, Ваши эмоции и Ваше присутствие здесь сегодня с нами, что придает этой церемонии особое значение. Я также хотел бы поблагодарить всех присутствующих здесь сегодня гостей, представителей швейцарского правительства, членов дипломатического корпуса, наших коллег и друзей за то, что вы отметили этот важный день вместе с нами.
Дипломатические отношения между Арменией и Швейцарией были установлены в 1992 году, вскоре после обретения Арменией независимости. За последние три десятилетия наше партнерство последовательно развивалось в политической, экономической, гуманитарной и культурной сферах. Наш политический диалог укрепился благодаря многочисленным взаимным визитам и встречам между высшим руководством наших стран. Тесное сотрудничество в более широком круге секторов, как на двустороннем, так и на многостороннем уровне, а также активное межпарламентское взаимодействие, в том числе в рамках парламентских групп дружбы, еще больше укрепили связи между Арменией и Швейцарией.
Сегодня отношения между нашими двумя странами продолжают динамично развиваться. Мы видим значительный потенциал для дальнейшего расширения сотрудничества в таких областях, как инновации, высокие технологии, образование, устойчивое развитие и торговля. Достижения Швейцарии и ее лидирующие позиции в области науки, техники и финансов в сочетании с быстро развивающимся технологическим сектором Армении и динамичным человеческим потенциалом создают новые и многообещающие возможности для взаимовыгодного сотрудничества.
Армения привержена укреплению демократических институтов, содействию экономическому развитию и установлению мира и стабильности в регионе. Я считаю, что это также общее видение наших двух стран, основанное на историческом развитии, наших общих ценностях и, что, пожалуй, наиболее важно, на подходе, направленном на процветающее будущее наших граждан. Излишне говорить, что в мире, сталкивающемся со многими сложными вызовами, более тесное сотрудничество с партнерами-единомышленниками стало важнее, чем когда-либо.
И позвольте мне закончить более личным и очень простым наблюдением: я был здесь около двух недель назад, и каждый раз, когда я возвращаюсь в Швейцарию, она напоминает мне о доме больше, чем любое другое место, которое мы посетили за этот год. Причина очевидна: дело не в тех факторах, о которых я говорил, а в великолепных горных пейзажах и природе, которые очень похожи на Армению, а также в уважении к традициям.
Подчеркивая важность человеческого потенциала, мы также хотели бы отдать особую дань уважения Шарлю Азнавуру, который, представляя здесь нашу страну, страну, которая также была ему дорога и близка, с достоинством и гуманностью воплотил живую связь между Арменией и Швейцарией.
Еще раз выражаю искреннюю благодарность нашим швейцарским коллегам за их дружбу и сотрудничество. «Я также выражаю благодарность всем, кто внес свой вклад в то, чтобы этот день состоялся», — сказал министр иностранных дел РА.
Игнасио Кассис также подчеркнул, что на протяжении более трех десятилетий с момента установления дипломатических отношений Швейцария и Армения поддерживают прочные и дружественные отношения, основанные на диалоге, сотрудничестве и взаимном уважении.
«Сегодня действительно важный и символичный день, поскольку мы отмечаем открытие посольства Армении в Берне.
На протяжении более трех десятилетий с момента установления дипломатических отношений Швейцария и Армения поддерживают прочные и дружественные отношения, основанные на диалоге, сотрудничестве и взаимном уважении.
Открытие этого посольства после многих лет дипломатического присутствия в Женеве является важным шагом вперед, так же как и открытие посольства Швейцарии в Ереване 15 лет назад. Присутствие в федеральной столице позволит наладить более тесное сотрудничество между нашими учреждениями и еще больше укрепить отношения между нашими двумя странами.
Наше сотрудничество постоянно расширяется во многих областях, от политического диалога до экономических обменов и контактов между людьми. Армянская община в Швейцарии также играет важную роль в укреплении и углублении связей между нашими обществами. Еще одним важным аспектом наших отношений является наше общее участие во Франкофонии. В этой связи я хотел бы тепло приветствовать посла Толмаджяна, чье безупречное владение французским языком свидетельствует о давних и прочных связях Армении с франкоязычным миром.
Шарль Азнавур, занимавший пост посла Армении в Швейцарии, однажды сказал: «Моя страна — это французский язык». Своей музыкой, литературой и песнями он строил мосты между культурами. Он знакомил и представлял Армению и французский язык аудитории по всему миру, в том числе и здесь, в Швейцарии.
Швейцария и Армения обладают значительным историческим наследием. История Армении насчитывает тысячи лет, а её древние святилища являются мощными символами устойчивости и преемственности. Швейцария также сохраняет ранние альпийские монастыри, сыгравшие важную роль в формировании нашей культурной идентичности. Эти места свидетельствуют о том, что обе страны черпают свою силу из исключительной исторической преемственности, одновременно устремляясь в будущее.
Говоря о будущем, мы высоко ценим практические шаги, предпринятые Арменией и Азербайджаном для достижения мира. Хотя в настоящее время региональная обстановка характеризуется опасениями и неопределенностью, перспектива открытых границ и расширения связей между соседями обнадеживает и необходима.
Как действующий председатель ОБСЕ, я придаю особое значение продолжающимся усилиям по установлению мира, безопасности и стабильности на Южном Кавказе и за его пределами.
Открытие посольства во многом похоже на переезд в новый дом. Оно создает место, где может развиваться диалог и укрепляться партнерские отношения.
Во многих традициях новый дом встречают хлебом и солью. Хлеб символизирует стабильность и преемственность, а соль — вкус и, традиционно, защиту.
В этом духе я сердечно приглашаю всех вас разделить с нами хлеб и соль», — сказал глава Федерального департамента иностранных дел Швейцарии.