ԱՄՆ-ն Իրանում գործողության պատճառով սպառել է կարևորագույն զինամթերքի պաշարները. The Financial Times
ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ ռազմական գործողության սկսվելու պահից, ենթադրաբար, սպառել է տարիների ընթացքում կուտակված կարևորագույն զինամթերքի պաշարները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է The Financial Times (FT) թերթը՝ վկայակոչելով աղբյուրների:
Ըստ աղբյուրների տեղեկատվության՝ ԱՄՆ զինանոցի արագ սպառումը ներառում է նաև Tomahawk թևավոր հրթիռների պաշարները:
«Ռազմածովային նավատորմն այդ ծախսերի հետևանքները կզգա մի քանի տարի», - մեջբերել է թերթը աղբյուրներից մեկի խոսքը, որը ծանոթ է ամերիկացի զինվորականների կողմից զինամթերքի օգտագործմանը:
Նշվում է, որ ռազմական կարիքների համար ծախսերի աճը կմեծացնի ճնշումն ԱՄՆ վարչակազմի վրա, քանի որ Իսրայելի հետ համատեղ սկսված ռազմական գործողությունն Իրանի դեմ դժվարություններ է առաջացրել Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերի համար և հանգեցրել է նավթի գնի բարձրացման՝ ավելի քան 100 դոլար մեկ բարելի դիմաց: Սպասվում է, որ մոտ օրերս Պենտագոնը կարող է Սպիտակ տուն և Կոնգրես ուղարկել պաշտպանական կարիքների համար մինչև 50 միլիարդ դոլարի չափով լրացուցիչ միջոցների տրամադրման պաշտոնական հայտ:

США на операции в Иране израсходовали запасы важнейших боеприпасов: The Financial Times
С начала военной операции против Ирана США исчерпали запасы критически важных боеприпасов, накопленных за многие годы.  Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает The Financial Times (FT) со ссылкой на свои источники.
Быстрое истощение арсенала США включает и запасы крылатых ракет Tomahawk.
“Это колоссальные затраты на ракеты Tomahawk. <...> Военно-морской флот будет ощущать последствия этих затрат в течение нескольких лет”, — цитирует газета источник, знакомый с использованием боеприпасов американскими военными.
Отмечается, что увеличение военных расходов усилит давление на администрацию США, поскольку совместная военная кампания против Ирана с Израилем создала трудности для судов, проходящих через Ормузский пролив, и привела к росту цен на нефть более чем на $100 за баррель. Ожидается, что в ближайшие дни Пентагон может направить в Белый дом и Конгресс официальный запрос на выделение до $50 миллиардов дополнительных средств на оборонные нужды.