Իսրայելի կողմից Բեյրութի Բուրջ Համուդ հայաբնակ թաղամասի հարակից շրջանին հասցված հարվածի հետևանքով հայեր չեն տուժել
Իսրայելը հարված է հասցրել Բեյրութի հյուսիսային ծայրամասում գտնվող Նաբաա շրջանի շենքերից մեկին, ինչի հետևանքով բնակարաններից մեկում հրդեհ է բռնկվել։ Նաբաա շրջանը գտնվում է Բուրջ Համուդ թաղամասի անմիջական հարևանությամբ, որի բնակչության մեծամասնությունը հայեր են։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Բեյրութի հայկական «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը տեղեկություններ փոխանցեց այդ կապակցությամբ՝ նշելով, որ վերջին օրերի ռազմական գործողությունների ընթացքում, ինչպես նաև «Հըզբոլլահ»-ի ու Իսրայելի միջև 2024 թվականի հակամարտությունից ի վեր առաջին անգամ հրթիռակոծվել է Բեյրութի հայկական թաղամասի հարևանությամբ գտնվող բնակելի թաղամասը։
«Բարեբախտաբար, լիբանանահայերի շրջանում զոհեր և վիրավորներ չկան, սակայն մեզ շատ է մտահոգում այն իրողությունը, որ թիրախավորվել է Բուրջ Համուդի հարակից տարածքը։ Հրթիռակոծումը բավականին մոտ է եղել մեր թաղամասին։ Հարվածից տուժած բնակարանում նույնպես հայեր չեն եղել։ Շրջանառվող տեղեկատվության համաձայն՝ իսրայելական կողմը թիրախավորել է այն բնակարանը, որտեղ բնակվում էր «Հըզբոլլահ»-ի անդամներից մեկը, ով հատուկ նշանակություն ուներ Իսրայելի համար»,- ասաց Գանտահարյանը։
Նա վստահեցրեց, որ խուճապային տրամադրություններ չկան, սակայն կա անորոշություն, ինչն էլ մեծ անհանգստություն է պատճառում բնակիչներին։
«Լիբանանի կառավարությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ պատրաստ է ուղիղ բանակցություններ վարել իսրայելական կողմի հետ և նույնիսկ ցանկանում է պատվիրակություն ձևավորել, որպեսզի հանդիպեն Կիպրոսում, սակայն այդ հարցում էլ դեռ հստակություն չկա։ Փոխարենը՝ սաստկացել են հրթիռակոծումները։ Իսրայելը նպատակ է դրել անվտանգության գոտի ստեղծել Լիբանանի հետ սահմանի երկայնքով, և նույնիսկ նախատեսվում է այդ ծրագիրն իրականացնել Լիբանանի տարածք ներխուժելու միջոցով։ Շատ բարդ իրավիճակ է, և հանգուցալուծման որևէ նախադրյալ դեռ չի նշմարվում»,- հայտնեց Գանտահարյանը։
Փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժումը սկսել է հարվածներ հասցնել Իսրայելին՝ հաջակցություն Իրանի։ Իսրայելն էլ պատասխան ռազմական գործողություններ է սկսել «Հեզբոլլահ»-ի դեմ՝ թիրախավորելով Բեյրութը և Լիբանանի հարավային շրջանները։ Հարվածների զոհ է դարձել գրեթե 690 մարդ։

В результате израильского удара по району, прилегающему к населенному армянами кварталу Бурдж-Хаммуд в Бейруте, никто из армян не пострадал
Израиль нанес удар по зданию в районе Набаа на северной окраине Бейрута, вызвав пожар в одной из квартир. Район Набаа расположен в непосредственной близости от квартала Бурдж-Хаммуд, большинство населения которого составляют армяне.
В интервью «Арменпресс» главный редактор армянской газеты «Аздак» в Бейруте Шаан Гантаарян предоставил информацию по этому вопросу, отметив, что во время недавних военных операций, а также с момента конфликта 2024 года между «Хезболлой» и Израилем, жилой район, прилегающий к армянскому кварталу Бейрута, впервые подвергся обстрелу.
«К счастью, среди армян Ливана нет пострадавших или раненых, но нас очень беспокоит тот факт, что целью стал район, прилегающий к Бурдж-Хаммуд. Ракетный обстрел произошёл довольно близко к нашему району. В поражённой квартире также не было армян. Согласно распространяющейся информации, израильская сторона обстреляла квартиру, где проживал один из членов «Хезболлы», имевший особое значение для Израиля», — сказал Гантаарян.
Он заверил, что паники нет, но есть неопределённость, которая вызывает большую обеспокоенность среди жителей.
«Ливанское правительство официально заявило о готовности к прямым переговорам с израильской стороной и даже хочет сформировать делегацию для встречи на Кипре, но ясности по этому вопросу пока нет. Вместо этого ракетные обстрелы усилились. Израиль поставил цель создать зону безопасности вдоль границы с Ливаном и даже планирует реализовать этот план путем вторжения на ливанскую территорию. Это очень сложная ситуация, и пока нет признаков решения», — сказал Гантаарян.
После того, как США и Израиль начали военные операции против Ирана 28 февраля, ливанское движение «Хезболла» начало наносить удары по Израилю в поддержку Ирана. Израиль начал ответные военные операции против «Хезболлы», нанеся удары по Бейруту и южному Ливану. В результате ударов погибло около 690 человек.