Իսրայելը հայտարարել է Իրանի միջուկային կենտրոնին հարված հասցնելու մասին
Իսրայելը հարված է հասցրել Իրանի «Թալեղան» միջուկային կենտրոնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) իր Telegram ալիքում:
«Մի շարք հարվածների շրջանակներում, որոնք վերջին օրերին անցկացվել են Թեհրանում, Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը, գործելով հետախուզության ճշգրիտ տվյալների հիման վրա, հարված են հասցրել Իրանի միջուկային ծրագրի լրացուցիչ օբյեկտի։ «Թալեղան» օբյեկետն օգտագործվում էր վարչակարգի կողմից միջուկային զենքի ստեղծման համար կարևոր կարողությունների մշակման նպատակով», - ասվում է հայտարարության մեջ։
ԻՊԲ-ն հավելում է, որ 2025 թ. հունիսին Իրանի դեմ հարվածների ընթացքում Իսրայելը համակարգված կերպով հարվածներ է հասցրել Թեհրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված գիտական կենտրոններին և ենթակառուցվածքներին, սակայն Իրանը «շարունակել է զարգացնել իր կարողությունները միջուկային զենք ստեղծելու համար»։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի լայնածավալ գործողությունը սկսվել է փետրվարի 28-ին։ Կողմերը հայտարարել են, որ նպատակ ունեն թույլ չտալ, որ Իրանը միջուկային զենք ստեղծի և զարգացնի իր միջուկային ծրագիրը։ Իրանը պատասխան հարվածներ է հասցնում Իսրայելին և տարածաշրջանում էներգետիկ օբյեկտներին և ամերիկյան ռազմակայաններին։

Израиль объявляет об ударе по иранскому ядерному объекту
Израиль нанес удар по иранскому ядерному объекту «Талеган». Как передает Арменпресс, об этом Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) сообщила в своем Telegram-канале.
«В рамках серии ударов, нанесенных по Тегерану в последние дни, ВВС Израиля, действуя на основании достоверной разведывательной информации, нанесли удар по еще одному объекту иранской ядерной программы. Объект «Талеган» использовался режимом для разработки возможностей, критически важных для создания ядерного оружия», — говорится в сообщении.
ЦАХАЛ добавил, что во время ударов по Ирану в июне 2025 года Израиль систематически наносил удары по научным центрам и инфраструктуре, связанным с ядерной программой Тегерана, но Иран «продолжал развивать свои возможности по созданию ядерного оружия».
Масштабная израильско-американская операция против Исламской Республики Иран началась 28 февраля. Стороны заявили, что их цель — предотвратить разработку Ираном ядерного оружия и развитие его ядерной программы. Иран ответил ударами по Израилю, энергетическим объектам и американским военным базам в регионе.