Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել է Բեյրութում «Հեզբոլլահ»-ի օբյեկտների վրա գրոհների շարքն ավարտելու մասին
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում ավարտել է «Հեզբոլլահ» շարժման ռազմական ենթակառուցվածքների վրա հարվածների շարքը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է բանակի մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ։
«Այսօր առավոտյան (մարտի 11-ի) ԻՊԲ-ի ուժերն ավարտել են Բեյրութի Դահիա շրջանի վրա հարվածների ևս մեկ ալիքը՝ գրոհելով «Հեզբոլլահ» կազմակերպության հրամանատարական կենտրոնների և այն օբյեկտների վրա, որտեղ կազմակերպությունը զենք էր պահում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր, որ մարտի 11-ի առավոտյան մայրաքաղաք Բեյրութի կենտրոնական հատվածում բնակելի շինության վրա իսրայելական ավիահարվածի հետևանքով վիրավորվել է 4 մարդ։ Հարձակումն իրականացվել էր առանց նախազգուշացման։
Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական ուժերի նախաձեռնած պատերազմից հետո Իսրայելը սկսել է նաև հարվածներ հասցնել Լիբանանին։ Իսրայելական կողմը պատճառաբանում է այն Լիբանանում իրանամետ «Հեզբոլլահ» զինված արմատական խմբավորման դեմ պայքարելու անհրաժեշտությամբ։Լիբանանը հայտնել է, որ մարտի սկզբից ի վեր Իսրայելի կողմից հարձակումների հետևանքով երկրում զոհերի թիվը գերազանցել է 400-ը։

Армия обороны Израиля объявила о завершении серии атак на объекты “Хезболлы” в Бейруте
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) завершила серию ударов по военной инфраструктуре “Хезболлы” в ливанской столице Бейруте. Как передает “Арменпресс”, об этом говорится в заявлении пресс-службы армии.
“Сегодня утром (в среду) силы ЦАХАЛ завершили еще одну волну ударов по району Дахия в Бейруте, атаковав командные центры организации “Хезболлах” и объекты, где организация хранила оружие”, — говорится в заявлении.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что четыре человека получили ранения в результате израильского авиаудара по жилому зданию в центральной части столицы Бейрута утром 11 марта. Атака была совершена без предупреждения.
После военных действий, развязанных силами США и Израиля против Ирана, Израиль начал наносить удары и по Ливану, оправдывая это необходимостью борьбы с проиранской радикальной вооруженной группировкой “Хезболла” Ливана. В Ливане сообщили, что число жертв израильских атак в стране с начала марта превысило 400 человек.