Սթիվ Ուիտկոֆը հայտնել է ԱՄՆ, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների հանդիպումը հաջորդ շաբաթ տեղափոխելու մասին
ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիտկոֆը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի՝ այս շաբաթ նախատեսված եռակողմ հանդիպումը հետաձգվել է մինչև հաջորդ շաբաթ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նա ասել է CNBC-ին տված հարցազրույցում:
«Այս շաբաթ նախատեսված էր եռակողմ հանդիպում։ Կարծում եմ, որ հանդիպումը տեղափոխել են հաջորդ շաբաթ, ինչ-որ օր»,- նշել է նա:
Ուիտկոֆն ընդգծել է, որ պաշտոնական Վաշինգտոնը պահպանում է ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման հեռանկարների վերաբերյալ դրական տրամադրվածությունը։ Նրա գնահատմամբ՝ կարգավորման առումով իրավիճակը գտնվում է «բեկման կետում» կամ դրան մոտ։ Հատուկ բանագնացը ուղիղ չի պատասխանել խնդիրն այս տարի լուծելու հավանականության մասին հարցին։

Уиткофф сообщил о переносе встречи делегаций США, РФ и Украины на следующую неделю
Спецпосланник президента США Стив Уиткофф заявил, что запланированная на этой неделе трехсторонняя встреча США, РФ и Украины теперь должна пройти на следующей неделе.
"На этой неделе планировалась трехсторонняя встреча (...) Я думаю, что встречу передвинули на следующую неделю, на какой-то день", - как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, сказал он в интервью CNBC.
Он отметил, что Вашингтон сохраняет положительный настрой в отношении перспектив урегулирования войны.
При этом Уиткофф считает, что ситуация в плане урегулирования находится в "точке перелома" или возле нее. Однако он не ответил прямо на вопрос, удастся ли решить проблему в этом году.