G7-ի երկրները կքննարկեն նավթի արտակարգ պահուստները բաց թողնելու հարցը. Financial Times
Մեծ յոթնյակի երկրների ֆինանսների նախարարները մարտի 9-ին կքննարկեն արտակարգ պահուստներից նավթ բաց թողնելու հարցը՝ Միջազգային էներգետիկ գործակալության համակարգմամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Financial Times-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրների։
Ըստ հրապարակման՝ G7-ի երեք երկիր, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ն, աջակցություն են հայտնել այդ գաղափարին։ Աղբյուրները հավելել են, որ G7-ի երկրների ֆինանսների նախարարները և Միջազգային էներգետիկ գործակալության գործադիր տնօրեն Ֆաթիհ Բիրոլը հեռախոսազրույցում կքննարկեն Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պատերազմի ազդեցությունն էներգակիրների շուկայի վրա։
Մարտի 9-ին ավելի վաղ նավթի գինը 26,04%-ով աճել է՝ ICE բորսայում մեկ բարելի դիմաց կազմելով 116,83 դոլար։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ նավթի գնի աճը փոքր վճար է անվտանգության և խաղաղության դիմաց։

Страны G7 обсудят вопрос о высвобождении чрезвычайных запасов нефти: Financial Times
Министры финансов стран G7 9 марта обсудят вопрос о высвобождении нефти из аварийных резервов, координируемых Международным энергетическим агентством (МЭА). Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Financial Times со ссылкой на источники.
По данным издания, три страны G7, включая США, выразили поддержку этой идее. Источники добавили, что министры финансов этих стран и исполнительный директор Международного энергетического агентства Фатих Бироль обсудят в телефонном разговоре влияние войны США и Израиля против Ирана на энергетический рынок.
Ранее, 9 марта, цена на нефть на бирже ICE выросла на 26,04%, достигнув 116,83 доллара за баррель.
Президент США Дональд Трамп заявил, что повышение цен на нефть — это небольшая цена за безопасность и мир.