ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գրասենյակը Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը որակել է «լուրջ մարդասիրական արտակարգ իրավիճակ»
ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը (ՄԱԿ ՓԳՀ) հայտարարել է, որ Լիբանանում մոտ 100 000 մարդ տեղահանվել է, իսկ այնտեղ ապրող տասնյակ հազարավոր սիրիացի փախստականներ վերադարձել են սահմանից այն կողմ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
ՄԱԿ ՓԳՀ-ն ստեղծված իրավիճակն անվանել է «լուրջ մարդասիրական արտակարգ իրավիճակ»։
Իսրայելը լայնածավալ տարհանման հրամաններ է տվել հարավային Լիբանանի և Բեյրութի որոշ հատվածների համար։
«ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը Մերձավոր Արևելքում սրվող ճգնաժամը հայտարարել է որպես լուրջ մարդասիրական արտակարգ իրավիճակ, որը պահանջում է անհապաղ արձագանք ամբողջ տարածաշրջանում և Հարավարևելյան Ասիայում», - Ժնևում կայացած մամուլի ասուլիսում ասել է ՄԱԿ ՓԳՀ արտակարգ իրավիճակների և ծրագրերի աջակցության տնօրեն Այակի Իտոն։
Նա նշել է, որ տեղահանության մասշտաբի վերաբերյալ մինչ այժմ տրված թվերն, ամենայն հավանականությամբ, թերագնահատված են։
Այակի Իտոն նաև ասել է, որ հակամարտության առաջին օրերին մոտ 100 000 մարդ տեղահանվել է Իրանում, և որ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի աշխատակիցներն ամեն օր հարյուրավոր զանգեր են ստանում օգնություն խնդրող իրանցիներից։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փետրվարի 28-ից հարվածներ են հասցնում Իրանին՝ դա անվանելով «կանխարգելիչ» հարձակում։ Նրանց պնդմամբ՝ Իրանը զարգացնում էր իր մեծ հեռահարության բալիստիկ հրթիռների ծրագիրը, նաև ցանկանում էր միջուկային զենք ստեղծել։ Թեհրանը հերքել է մեղադրանքները և պատասխան հարվածներ է հասցնում՝ թիրախավորելով Իսրայելը, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքի երկրներում ԱՄՆ-ի ռազմակայանները և էներգետիկ օբյեկտները։ Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժումը սկսել է հարվածներ հասցնել Իսրայելին, որն էլ պատասխան ռազմական գործողություններ է սկսել Լիբանանում։ Երկրում իսրայելական հարվածների զոհերի թիվը գերազանցել է 120-ը։

Управление верховного комиссара ООН по делам беженцев назвало ситуацию на Ближнем Востоке “серьезной гуманитарной чрезвычайной ситуацией”
Управление верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) заявило, что в Ливане перемещено около 100 000 человек, а десятки тысяч сирийских беженцев, проживавших там, перешли на ту сторону границу. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters.
УВКБ ООН назвало ситуацию “серьезной гуманитарной чрезвычайной ситуацией”.
Израиль предупредил о необходимости масштабной эвакуации жителей некоторых районов южного Ливана и Бейрута.
“УВКБ ООН объявило эскалацию кризиса на Ближнем Востоке серьезной гуманитарной чрезвычайной ситуацией, требующей срочного реагирования во всем регионе и в Юго-Восточной Азии”, — заявил директор УВКБ ООН по чрезвычайным ситуациям и программной поддержке Аяки Ито на пресс-конференции в Женеве.
Он отметил, что приведенные до сих пор данные о масштабах перемещения населения, вероятно, занижены.
Аяки Ито также заявил, что в первые дни конфликта в Иране было перемещено около 100 000 человек, и что верховный комиссар ООН по делам беженцев ежедневно получает сотни звонков от иранцев, ищущих помощи.
США и Израиль наносят удары по Ирану с 28 февраля, называя это “превентивным” ударом. Они утверждают, что Иран разрабатывал свою программу баллистических ракет большой дальности, а также стремился к созданию ядерного оружия. Тегеран отрицает эти обвинения и отвечает ударами по Израилю, а также по американским военным базам и энергетическим объектам на Ближнем Востоке. После начала военных действий против Ирана ливанское движение “Хезболла” начало атаковать Израиль, который ответил военными операциями в Ливане. Число погибших в результате израильских ударов по Ливану превысило 120 человек.