Իսրայելը հայտարարել է Բեյրութին նոր հարվածների մասին
Իսրայելի պաշտպանության բանակը գրոհում է Բեյրութի Դահիյա շրջանում գտնվող «Հեզբոլլահ» շարժման ենթակառուցվածքների վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Իսրայելի պաշտպանության բանակի հաղորդագրության մեջ։
Զինվորականները խոստացել են մանրամասները տրամադրել ավելի ուշ։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը Դահիյային արդեն հարվածներ է հասցրել լույս մարտի 6-ի գիշերը։ Դրանից առաջ իսրայելցի զինվորականները խաղաղ բնակիչներին կոչ են արել տարհանվել։
Տարհանման մասին նման հրամանները կարող են խախտել միջազգային մարդասիրական իրավունքը, հայտարարել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկը։ Ըստ BBC-ի՝ նա ասել է, որ «բնակչության զանգվածային, ընդհանուր տեղահանման մասին հրամանները», երբ խոսքը հարյուրավոր կամ հազարավոր մարդկանց մասին է, «լուրջ հարցեր են առաջացնում միջազգային մարդասիրական իրավունքի տեսակետից»։
Այն շրջաններում, որտեղից Իսրայելի պաշտպանության բանակը կոչ է անում տարհանվել, բնակվում է մոտավորապես 400 000 մարդ։
Փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողությունների մեկնարկից և երկրի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի սպանությունից հետո լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժումը սկսել է հարվածներ հասցնել Իսրայելին, որն էլ պատասխան ռազմական գործողություններ է սկսել Լիբանանում։ Երկրում իսրայելական հարվածների զոհերի թիվը գերազանցել է 120-ը։

Израиль объявил о новых ударах по Бейруту
ЦАХАЛ атакуют объекты “Хезболлы” в районе Дахия в Бейруте. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Армия обороны Израиля.
Военные обещали предоставить подробности позже.
Армия обороны Израиля уже наносила удары по Дахии в ночь на 6 марта. До удара израильские военные призвали жителей эвакуироваться.
Подобные приказы об эвакуации могут нарушать международное гуманитарное право, заявил Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк. По сообщению BBC, он сказал, что они могут нарушать международное гуманитарное право и вызывать подозрения в совершении военных преступлений.
В районах, откуда призывают к эвакуации Армия обороны Израиля, проживает около 400 000 человек.
После начала военных операций США и Израиля против Ирана 28 февраля и убийства верховного лидера страны Али Хаменеи, ливанское движение “Хезболла” начало атаки против Израиля, который ответил военными операциями в Ливане. Число погибших в стране в результате израильских ударов превысило 120 человек.