Չինաստանը Մերձավոր Արևելքում լարվածության թուլացման նպատակով իր բանագնացին կուղարկի տարածաշրջան
Չինաստանը Մերձավոր Արևելքի հարցերով իր հատուկ դեսպանորդին կուղարկի տարածաշրջան՝ լարվածության թուլացմանը նպաստելու համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Associated Press գործակալությունը, այս մասին մարտի 5-ին հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մաո Նինը։
Նա ընդգծել է, որ Չժայ Ջունը «մոտ ապագայում կմեկնի Մերձավոր Արևելք և ակտիվ ջանքեր կգործադրի լարվածության թուլացմանը նպաստելու համար։
Մաո Նինը նշել է, որ իրանական պատերազմի սկսվելուց ի վեր Չինաստանը «ինտենսիվ միջնորդական ջանքեր է գործադրել»։ Մասնավորապես, հարցի վերաբերյալ Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի, Իրանի, Օմանի, Ֆրանսիայի, Իսրայելի, Սաուդյան Արաբիայի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների իր գործընկերների հետ։
ԱԳՆ խոսնակը նշել է, որ իր հեռախոսազրույցներում Վանը Ին «նշել է, որ ռազմական գործողությունները պետք է անհապաղ դադարեցվեն, և որ բոլոր կողմերը պետք է հնարավորինս շուտ վերադառնան երկխոսության և բանակցությունների, որպեսզի կանխվի լարվածության հետագա սրումը և հակամարտության տարածումը»։

China to send envoy to Middle East to help de-escalate tensions
China will send its special envoy on Middle Eastern issues to the region to help de-escalate tensions, The Associated Press reported citing a Foreign Ministry spokesperson.
Zhai Jun will travel to the Middle East “in the near future and make active efforts to help de-escalate tensions,” AP quoted Chinese Foreign Ministry spokesperson Mao Ning as saying during a regular briefing in Beijing.
Since the start of the Iran war, China has conducted “intensive mediation efforts,” Mao Ning said.
Among other things, Chinese Foreign Minister Wang Yi has held phone conversations with his counterparts from Russia, Iran, Oman, France, Israel, Saudi Arabia, and the United Arab Emirates, she said.
In his talks, Wang “pointed out that military operations must cease immediately and that all parties should return to dialogue and negotiation as soon as possible so as to prevent further escalation of tensions and the spillover of conflict,” according to Mao Ning.