Չինաստանը Մերձավոր Արևելքում լարվածության թուլացման նպատակով իր բանագնացին կուղարկի տարածաշրջան
Չինաստանը Մերձավոր Արևելքի հարցերով իր հատուկ դեսպանորդին կուղարկի տարածաշրջան՝ լարվածության թուլացմանը նպաստելու համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Associated Press գործակալությունը, այս մասին մարտի 5-ին հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մաո Նինը։
Նա ընդգծել է, որ Չժայ Ջունը «մոտ ապագայում կմեկնի Մերձավոր Արևելք և ակտիվ ջանքեր կգործադրի լարվածության թուլացմանը նպաստելու համար։
Մաո Նինը նշել է, որ իրանական պատերազմի սկսվելուց ի վեր Չինաստանը «ինտենսիվ միջնորդական ջանքեր է գործադրել»։ Մասնավորապես, հարցի վերաբերյալ Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ռուսաստանի, Իրանի, Օմանի, Ֆրանսիայի, Իսրայելի, Սաուդյան Արաբիայի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների իր գործընկերների հետ։
ԱԳՆ խոսնակը նշել է, որ իր հեռախոսազրույցներում Վանը Ին «նշել է, որ ռազմական գործողությունները պետք է անհապաղ դադարեցվեն, և որ բոլոր կողմերը պետք է հնարավորինս շուտ վերադառնան երկխոսության և բանակցությունների, որպեսզի կանխվի լարվածության հետագա սրումը և հակամարտության տարածումը»։

Китай направит своего посланника в регион для содействия снижению напряженности на Ближнем Востоке
Китай направит в регион своего специального посланника по делам Ближнего Востока для содействия снижению напряженности. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Associated Press, об этом 5 марта заявила представитель МИД Китая Мао Нин.
Она подчеркнула, что Чжай Цзюнь “в ближайшее время посетит Ближний Восток и предпримет активные усилия для содействия снижению напряженности”.
Мао Нин отметила, что с начала войны с Ираном Китай приллагает интенсивные посреднические усилия. В частности, министр иностранных дел Китая Ван И провел телефонные переговоры по этому вопросу со своими коллегами из России, Ирана, Омана, Франции, Израиля, Саудовской Аравии и Объединенных Арабских Эмиратов.
Представитель МИД отметила, что в ходе телефонных разговоров Ван И “заявил, что военные действия должны быть немедленно прекращены и что все стороны должны как можно скорее вернуться к диалогу и переговорам, чтобы предотвратить дальнейшую эскалацию напряженности и распространение конфликта”.