ԱՄՆ-ն Minuteman III միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի փորձնական արձակում է իրականացրել
Միացյալ Նահանգները մարտի 4-ին Minuteman III միջմայրցամաքային չզինված բալիստիկ հրթիռի փորձնական արձակում է անցկացրել Խաղաղ օվկիանոսում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի գլոբալ հարվածի հրամանատարությունը։
«Փորձարկումը պլանավորված էր տարիներ առաջ և կապված չէ աշխարհում որևէ իրադարձության հետ», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Արձակումը Կալիֆոռնիայի «Վանդենբերգ» ամերիկյան տիեզերական ուժերի բազայից իրականացվել է դեպի Քվաջալեյն ատոլի (Մարշալյան կղզիներ) մերձակայքում տեղակայված խաղաղօվկիանոսյան հրթիռային զինափորձարանի շրջան։ Թռիչքի հեռավորությունը կազմել է մոտավորապես 6800 կիլոմետր։
Ըստ հաղորդագրության՝ փորձնական արձակումների ծրագրի նպատակն է գնահատել զենքի համակարգի արդյունավետությունը, պատրաստվածությունն ու ճշգրտությունը։
Գործողության 12 000 կիլոմետր հեռահարությամբ Minuteman III-ը հորանային բազավորման միակ միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռն է ԱՄՆ-ի ռազմավարական միջուկային ուժերի կազմում։

Соединенные Штаты провели испытательный запуск межконтинентальной баллистической ракеты Minuteman III
Соединенные Штаты 4 марта провели в Тихом океане испытательный запуск межконтинентальной невооруженной баллистической ракеты Minuteman III. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило Командование глобального удара ВВС США.
“Испытание было запланировано много лет назад и не связано ни с каким событием в мире”, - говорится в сообщении.
Запуск был проведен с базы американских космических сил Ванденберг в Калифорнии в район тихоокеанского ракетного полигона вблизи атолла Кваджалейн (Маршалловы острова). Дальность полета составила примерно 6800 километров.
Согласно сообщению, цель программы испытательных пусков - оценка эффективности, подготовки и точности системы.
Minuteman III с дальностью действия 12 000 километров является единственной межконтинентальной баллистической ракетой шахтного базирования стратегических ядерных сил США. В настоящее время в Соединенных Штатах есть 400 таких ракет.