Իրանը հայտարարել է, որ լիակատար վերահսկողություն ունի Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հայտարարել է, որ լիովին վերահսկում է Հորմուզի նեղուցը, և ցանկացած նավ, որը կփորձի անցնել նեղուցով, կարող է խոցվել հրթիռներով կամ անօդաչու թռչող սարքերով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Fars լրատվական գործակալությունը:
«Ներկայում Հորմուզի նեղուցը գտնվում է Իսլամական Հանրապետության ռազմածովային ուժերի լիակատար վերահսկողության տակ», - ասվում է ԻՀՊԿ-ի ռազմածովային ուժերի ներկայացուցիչ Մոհամեդ Աքբարզադեի հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ ասել էր, որ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը պատրաստ են ուղեկցել նավթի լցանավերը Պարսից ծոցի այս կարևորագույն նավագնացային երթուղով։
Հորմուզի նեղուցը համարվում է աշխարհի ամենակարևոր ծովային առևտրային ուղիներից մեկը։ Նավթի ու գազի համաշխարհային մատակարարումների մոտավորապես մեկ հինգերորդն անցնում է այս նեղուցով։

Iran says it has full control over Strait of Hormuz
The Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) said the Iranian navy maintains full control over the Strait of Hormuz and threatened to fire on any ship attempting to pass through it, Iran’s Fars news agency reported.
Fars quoted a senior IRGC official as saying that the Strait of Hormuz is under the “full control” of the Iranian navy.
Earlier, on March 3, a commander in Iran’s Revolutionary Guard Corps said the Strait of Hormuz is closed and warned that any vessel attempting to pass through would be attacked.
The Strait of Hormuz, situated between Iran and Oman, is one of the most strategically important oil passages in the world, carrying about 20% of the global oil supply.
The closure was triggered by U.S. and Israeli strikes on Iran.
U.S. President Donald Trump said U.S. naval forces are ready to escort oil tankers passing through the strait.