Արսեն Թորոսյանն ու Ռաֆայել Բենիտեզը քննարկել են Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցության զարգացման առաջնահերթ ուղղությունները
Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը փետրվարի 27-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության սոցիալական իրավունքների, առողջապահության և շրջակա միջավայրի վարչության տնօրեն Ռաֆայել Բենիտեզին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱՍՀ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցության զարգացման առաջնահերթ ուղղությունները, ինչպես նաև համատեղ իրականացված աշխատանքների ընթացքն ու արդյունքները․
Անդրադարձ է կատարվել նաև սոցիալական պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումներին, մարդու իրավունքների վրա հիմնված քաղաքականությունների ընթացքին և խոցելի խմբերի իրավունքների պաշտպանության ամրապնդման մեխանիզմներին։
Արսեն Թորոսյանը խոսել է ոլորտային առաջնահերթությունների մասին՝ մանրամասնելով ապաինստիտուցիոնալացման գործընթացի, ինչպես նաև հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց տրամադրվող ծառայությունների որակի ու հասանելիության բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքները։
Ռաֆայել Բենիտեզը շնորհակալություն է հայտնել նախարարության կողմից սահմանված գերակայությունների և ընթացիկ ծրագրերի ներկայացման համար՝ վերահաստատելով Եվրոպայի խորհրդի պատրաստակամությունը շարունակել համագործակցությունը ՀՀ-ում ոլորտային բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ։

Арсен Торосян и Рафаэль Бенитес обсудили приоритетные направления развития сотрудничества с Советом Европы
Министр труда и социальных вопросов Республики Армения Арсен Торосян принял 27 февраля директора Департамента социальных прав, здравоохранения и окружающей среды Генерального директората по правам человека и верховенству права Совета Европы Рафаэля Бенитеса.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на пресс-релиз Министерства труда и социальных вопросов РА, на встрече обсуждались приоритетные направления развития сотрудничества с Советом Европы, а также ход и результаты совместной работы.
Стороны также затронули вопросы реформ в сфере социальной защиты, процесса разработки политики, основанной на правах человека, и механизмов усиления защиты прав уязвимых групп населения.
Арсен Торосян рассказал об отраслевых приоритетах, подробно остановившись на процессе деинституционализации, а также на работе, направленной на повышение качества и доступности услуг, предоставляемых людям с проблемами психического здоровья.
Рафаэль Бенитес выразил благодарность за презентацию приоритетов и текущих программ, установленных министерством, и подтвердил готовность Совета Европы к продолжению сотрудничества в осуществлении отраслевых реформ в Армении.