ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել գաղտնի ընթացակարգով իրականացվող գնումների վերաբերյալ
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել նախարարության կարիքների համար գաղտնի ընթացակարգով իրականացվող գնումների վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը։
«Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը դեռևս 2025 թվականի հուլիսին ՊՆ պաշտոնական www.mil.am կայքում հրապարակել է հայտարարություն, որով տեղեկացրել է, որ 2026 թվականից սկսած՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության կարիքների համար գաղտնի ընթացակարգով իրականացվող գնումների հրավերները «Պետական գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքի 16-րդ հոդվածով սահմանված կարգով տրամադրվելու են միայն նախաորակավորված այն ընկերություններին, որոնք ունեն գաղտնի տեղեկությունների կիրառմամբ աշխատանքներ կատարելու իրավունք, իսկ նրանց համապատասխան աշխատակիցները՝ այդ տեղեկություններին առնչվելու թույլտվություն։ Հաշվի առնելով, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը մշտապես ձեռնարկել և ձեռնարկում է միջոցներ իր կարիքների համար գնման գործընթացները մրցակցային, թափանցիկ, ոչ խտրական հիմունքներով կազմակերպելու համար և խրախուսում է մասնակիցների շրջանակի հնարավորինս ընդլայնումը՝ կրկին հորդորում ենք այն ընկերություններին, որոնք պատրաստվում են մասնակցել ՊՆ գնման գործընթացին և չունեն վերը նշված իրավունքը, ապահովել համապատասխան պայմաններ՝ գաղտնի աշխատանքների իրականացման համար, ինչպես նաև դիմել ՀՀ պաշտպանության նախարարություն՝ գաղտնի տեղեկությունների կիրառմամբ աշխատանքների կատարման իրավունք ստանալու նպատակով ՀՀ ԱԱԾ միջնորդություն ներկայացնելու համար։ Գաղտնի տեղեկությունների կիրառմամբ աշխատանքների կատարման իրավունք ձեռք բերելու գործընթացի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններ ստանալու համար կարող եք դիմել ՀՀ պաշտպանության նախարարություն՝ զանգելով հետևյալ հեռախոսահամարներով՝ 010 29 44 18, 010 29 43 53, 010 66 24 94»։

Министерство обороны Армении опубликовало заявление о закупках, осуществленных в рамках секретной процедуры
Министерство обороны Армении опубликовало заявление о закупках, осуществленных в рамках секретной процедуры для нужд министерства.
«Арменпресс» представляет заявление Министерства обороны Республики Армения:
«Министерство обороны Армении в июле 2025 года опубликовало на официальном сайте Министерства обороны www.mil.am заявление, в котором сообщается, что начиная с 2026 года приглашения к участию в закупках, проводимых в рамках секретной процедуры для нужд Министерства обороны Республики Армения, будут направляться только компаниям, прошедшим предварительный отбор и имеющим право выполнять работы с использованием конфиденциальной информации, а их соответствующим сотрудникам будет разрешено работать с этой информацией в соответствии со статьей 16 Закона РА «О государственной тайне».
Учитывая, что Министерство обороны Республики Армения всегда принимало и принимает меры по организации закупочных процессов для своих нужд на конкурентной, прозрачной, недискриминационной основе и поощряет максимально широкий круг участников, мы еще раз призываем компании, которые собираются участвовать в закупочном процессе Министерства обороны и не имеют вышеупомянутого права, обеспечить надлежащие условия для выполнения секретных работ, а также обратиться в Министерство обороны Республики Армения с просьбой подать ходатайство в Службу национальной безопасности Республики Армения для получения права на выполнение работ с использованием секретной информации.
Для получения подробной информации о процессе получения права на выполнение работ с использованием секретной информации вы можете обратиться в Министерство обороны Республики Армения по следующим номерам: 010 29 44 18, 010 29 43 53, 010 66 24 94».