Ժնևում մեկնարկել են ԱՄՆ-Իրան բանակցությունները
Իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցությունների հերթական փուլը փետրվարի 26-ին Ժնևում մեկնարկել է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդում է Tasnim լրատվական գործակալությունը։
Բանակցություններում ամերիկյան կողմը ներկայացնում են ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը և Թրամփի քաղաքական խորհրդական, փեսա Ջարեդ Քուշները։ Իրանի պատվիրակությունը գլխավորում է ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին։
Ինչպես հաղորդում է IRNA գործակալությունը, հղում անելով աղբյուրներին, իրանական պատվիրակությունն օմանցի միջնորդների միջոցով ԱՄՆ-ի բանագնացներին փոխանցել է միջուկային խնդրի կարգավորման առաջարկներ։ Գործակալության տվյալներով՝ Օմանի արտգործնախարար Բադր ալ Բուսաիդին առաջարկները փոխանցել է ամերիկացիներին։ Առաջարկների բովանդակության մասին մանրամասներ չեն ներկայացվում։
Իրանի ԱԳՆ խոսնակը հայտնել էր, որ բանակցություններին կարող է մասնակցել նաև Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին։

В Женеве проходят американо-иранские переговоры
26 февраля в Женеве проходит очередной раунд непрямых переговоров между США и Ираном по иранской ядерной программе. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на информационное агентство Tasnim.
Американскую сторону на переговорах представляют специальный посланник президента США Дональда Трампа Стивен Уиткофф и политический советник и зять Трампа Джаред Кушнер. Иранскую делегацию возглавляет министр иностранных дел Аббас Арагчи.
Как сообщает агентство IRNA со ссылкой на свои источники, иранская делегация передала оманским посредникам предложения по урегулированию ядерной проблемы. Министр иностранных дел Омана Бадр аль-Бусаиди передал эти предложения американцам. Подробности содержания предложений не приводятся.
Представитель МИД Ирана заявил, что в переговорах может принять участие и генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси.