ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ու ՄՄԿ տնօրենը քննարկել են ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների խնդիրների հասցեագրման հետ կապված հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն ընդունել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Արթուր Էրկենին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳ նախարարությունից՝ ներկայացնելով հանդիպման մանրամասները։
Նշվում է, որ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը բարձր է գնահատել ՄՄԿ-ի հետ համագործակցությունը Երևանում գրասենյակի հիմնումից ի վեր՝ կարևորելով հատկապես ՄՄԿ-ի դերը Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց խնդիրները հասցեագրելու հարցում:
ԱԳ նախարարությունից փոխանցում են, որ Վահան Կոստանյանը ներկայացրել է փախստականների ինտեգրման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը՝ այդ թվում անդրադառնալով նաև «Փախստականներին և հյուրընկալող համայնքներին աջակցության ներառական ազգային շրջանակ» փաստաթղթին, որն ուրվագծում է այս ուղղությամբ առաջիկա երեք տարիներին ՀՀ կառավարության ռազմավարությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև բնակարանային ապահովման և զբաղվածության ապահովման ծրագրերին:

Заместитель министра иностранных дел Армении и директор МОМ обсудили проблемы насильно перемещенных из Нагорного Карабаха
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян принял Артура Эркена, регионального директора Международной организации по миграции по Европе и Центральной Азии.
Заместитель министра иностранных дел Ваан Костанян высоко оценил сотрудничество с МОМ с момента открытия офиса в Ереване, особо подчеркнув роль МОМ в решении проблем насильно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха.
Ваан Костанян представил шаги, предпринимаемые в направлении интеграции беженцев, в том числе коснувшись документа “Инклюзивная национальная рамочная программа содействия беженцам и принимающим общинам”, в котором изложена стратегия правительства РА в этом направлении на ближайшие три года.