Եվրոպական հանձնաժողովը մաքսատուրքերի հարցով հստակություն է պահանջել ԱՄՆ-ից
Եվրոպական հանձնաժողովը պահանջել է Վաշինգտոնից «լիակատար հստակություն» մտցնել՝ կապված քայլերի հետ, որն ամերիկյան կողմը մտադիր է ձեռնարկել մաքսատուրքերի վերաբերյալ ԱՄՆ Գերագույն դատարանի որոշումից հետո։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Գերագույն դատարանի կողմից ԱՄՆ նախագահի սահմանած մաքսատուրքերի անօրինական լինելու մասին որոշումից հետո Թրամփը փետրվարի 20-ին հայտարարել էր համաշխարհային ապրանքների վրա նոր՝ 10% մաքսատուրք սահմանելու մասին՝ հաջորդ օրը դրանք հասցնելով 15%-ի։
«Ներկայիս իրավիճակը չի նպաստում երկու կողմերի միջև համաձայնեցված «արդար, հավասարակշռված և փոխշահավետ» տրանսատլանտյան առևտրի և ներդրումների ապահովմանը», - ասվում է Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ։
2025 թվականի առևտրային համաձայնագիրը ԱՄՆ մաքսատուրքի դրույքաչափը սահմանել է 15% ԵՄ ապրանքների մեծ մասի համար, բացառությամբ այն ապրանքների, որոնց վրա գործում են այլ՝ ոլորտային մաքսատուրքեր, ինչպիսին է պողպատը։ Այն նաև նախատեսում էր զրոյական մաքսատուրք որոշ ապրանքների վրա, ինչպիսիք են ինքնաթիռները և դրանց պահեստամասերը: ԵՄ-ն համաձայնվեց վերացնել ԱՄՆ-ի բազմաթիվ ապրանքների ներմուծման մաքսատուրքերը և հրաժարվեց ավելի բարձր մաքսատուրքեր սահմանելու սպառնալիքներից։
«Մասնավորապես, ԵՄ ապրանքները պետք է շարունակեն օգտվել առավել մրցակցային ռեժիմից՝ առանց մաքսատուրքերի բարձրացման, որը գերազանցում է նախկինում համաձայնեցված հստակ և համապարփակ շեմը», - հայտարարել է ԵՄ գործադիր մարմինը՝ հավելելով, որ անկանխատեսելի մաքսատուրքերը կործանարար են և խաթարում են վստահությունը համաշխարհային շուկաներում։
Հայտարարության մեջ նաև նշվում է, որ ԵՄ առևտրի հանձնակատար Մարոշ Շեֆչովիչը փետրվարի 21-ին քննարկել է այս հարցը ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրի և առևտրի նախարար Հովարդ Լուտնիկի հետ։

Европейская комиссия потребовала от США ясности по вопросу тарифов
Европейская комиссия потребовала от Вашингтона предоставить «полную ясность» относительно шагов, которые американская сторона намерена предпринять после решения Верховного суда США по вопросу тарифов. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
После решения Верховного суда о незаконности тарифов, введенных президентом США, Трамп 20 февраля объявил о введении новых 10% тарифов на товары по всему миру, а на следующий день увеличил их до 15%.
«Нынешняя ситуация не способствует обеспечению «справедливой, сбалансированной и взаимовыгодной» трансатлантической торговли и инвестиций, согласованных между двумя сторонами», — говорится в заявлении Европейской комиссии.
Торговое соглашение 2025 года установило ставку тарифа США в размере 15% на большинство товаров ЕС, за исключением товаров, подлежащих другим отраслевым тарифам, таких как сталь. Оно также предусматривало нулевые тарифы на некоторые товары, такие как самолеты и их запасные части. ЕС согласился отменить пошлины на многие товары из США и отказался от угроз повышения пошлин.
«В частности, товары из ЕС должны и дальше пользоваться преимуществами более конкурентоспособного режима, без повышения пошлин, превышающего ранее согласованный четкий и всеобъемлющий порог», — говорится в заявлении исполнительного органа ЕС, добавляя, что непредсказуемые пошлины деструктивны и подрывают доверие к мировым рынкам.
В заявлении также отмечается, что комиссар ЕС по торговле Марош Шефчович обсудил этот вопрос с торговым представителем США Джеймисоном Гриром и министром торговли Говардом Лютником 21 февраля.