Խուդաթյանն ու Կվրիվիշվիլին քննարկել են էներգետիկ և տրանսպորտի ոլորտներում ՀՀ-ի և Վրաստանի միջև օրակարագային հարցեր
ՀՀ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը փետրվարի 20-ին ընդունել է Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Կվրիվիշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են նախարարությունից:
Նախարարը ողջունել է Մարիամ Կվրիվիշվիլիին Հայաստանում և կարևորել Վրաստանի հետ բազմաոլորտ համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը։
Մարիամ Կվրիվիշվիլին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ Հայաստանը Վրաստանի համար ռազմավարական գործընկեր է։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են էներգետիկ և տրանսպորտի ոլորտներում երկկողմ օրակարագային հարցեր։
Նախարար Խուդաթյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս դեպի Հայաստան-Վրաստան օդային էլեկտրահաղորդման գծի կառուցմանը, որը հնարավորություն կտա ավելի շատ էլեկտրաէներգիա արտահանել Վրաստան։
Երկուստեք կարևորվել է նաև ավիացիոն ոլորտի զարգացումը, Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքների միջև ուղիղ չվերթերի իրականացման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նախանշված ծրագրերը կյանքի կոչելու համար կազմել գործողությունների ծրագիր։

Министр территориального управления и инфраструктур Армении и министр экономики и устойчивого развития Грузии обсудили вопросы сотрудничества
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян принял делегацию во главе с министром экономики и устойчивого развития Грузии Мариам Квривишвили.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, Давид Худатян приветствовал Мариам Квривишвили в Армении и подчеркнул необходимость углубления многоотраслевого сотрудничества с Грузией.
Мариам Квривишвили поблагодарила за теплый прием и подчеркнула, что Армения является стратегическим партнером Грузии.
Были обсуждены вопросы двусторонней повестки в энергетическом и транспортном секторах.
Министр Худатян подчеркнул, что Армения придает большое значение строительству воздушной линии электропередачи Армения-Грузия, которая позволит увеличить экспорт электроэнергии в Грузию.
Стороны также подчеркнули важность развития авиационного сектора и необходимость прямых рейсов между городами Армении и Грузии.
В конце встречи была достигнута договоренность о разработке плана действий по реализации намеченных программ.