Բելգիայի հայտնի հայերը. Անտուան Աքայյան. քաղաքական փախստականից՝ բելգիական վաֆլիների «դեսպան»
«Բելգիայի հայտնի հայերը» նախագծի շրջանակներում «Արմենպրես»-ի զրուցակիցը հայտնի ձեռնարկատեր Անտուան Աքայյանն է։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում Անտուան Աքայյանը ներկայացնում է իր անցած ճանապարհը՝ արտագաղթից և դժվարություններից, մինչև ձեռնարկատիրական հաջողված գործունություն։
-Կպատմե՞ք Ձեր ընտանիքի պատմությունը։ Որտեղի՞ց է և ո՞վ է Անտուան Աքայյանը՝ ձեռներեց լինելուց բացի։
-Ես ծնվել եմ Դիարբեքիրում։ Հայրս Մարդինից է, մայրս՝ Դիարբեքիրից։ Ապրել ենք Ստամբուլում, որտեղ ծնողներս եղել են շենքերի, հետո էլ Օրթաքյոյում գտնվող հայկական կաթոլիկ եկեղեցու դռնապահներ՝ մինչև իմ 12 տարեկան դառնալը։ Ես հենց 12 տարեկան էի, երբ մենք հասանք Բելգիա։ Հայրս Թուրքիան լքել էր 1970-ականների սկզբին՝ որպես քաղաքական փախստական։ Նիդեռլանդներում նրա դիմումը չընդունվեց, և նա եկավ Բելգիա, որտեղ մեզ խորհուրդ տվեցին ընտանիքը վերամիավորել՝ ճանաչումը հեշտացնելու համար։ Զավենթեմ հասանք ընդամենը «չորս ծածկոցով», ուրիշ ոչինչ չունեինք։ Ասոցիացիաները մեզ հյուրընկալեցին, ապրել ենք շատ ծանր պայմաններում ու բախվել ենք ռասիզմի դրսևորումների։ Յոթ տարվա պայքարից հետո ճանաչվեցինք քաղաքական փախստականներ։
Ուսման ընթացքում ես շաբաթը 7 օր աշխատել եմ. աշխատանքային օրերին աշխատում էի ռեստորաններում՝ որպես սպասք լվացող, շաբաթ-կիրակի էլ ավտոլվացման կետում էի աշխատում։ 1986 թվականին խնայողությունների, ընտանիքի օգնության ու մեծ ջանքերի շնորհիվ վերցրեցինք մեր առաջին սնաք-բարը, որը բացվել է 1987-ին՝ Rue des Éperonniers-ում։ Հետո եկան այլ հաստատություններ՝ սնաք-բարերի և պիտաների ոլորտում աշխատելուց հետո թխվածքների հանդեպ սերը տարավ դեպի վաֆլիներ։ Այնուհետև վերցրեցի թեյարան՝ Բրյուսելում ամենահինը՝ հիմնադրված 1982 թվականին։ Ես դրա ղեկավարումը ստանձնեցի 1992 թվականից։
-Դուք մեծացել եք երբեմն Ձեր հայ լինելը թաքցնելով։ Դա ինչպե՞ս է ձևավորել Ձեր ուղին։
-Թուրքիայում եկեղեցու դռնապահ լինելու պատճառով մշտապես ենթարկվում էինք հալածանքների ու հարձակումների։ Մանկությանս տարիներին ես դա ավելի շատ զգում էի որպես կրոնական լարվածություն, ոչ թե ազգային։ Մենք թուրքական անուններ էինք վերցրել։ Բելգիայում ես վերադարձրի իմ ազգանունն ու մկրտության անունը։ Սքարբեքում «շատ համայնքային» թաղամասերում դպրոց հաճախելիս՝ երբեմն հանդիպում էի ավելի կոշտ պահպանողականության։ Չնայած ճնշումներին՝ առաջ գնացի։ Բելգիան ինձ դարձրել է խորապես մարդասեր․ ինձ համար կարևորն ազգությունը չէ, այլ անհատականությունը։ Ես տարբեր ազգերի ընկերներ ունեմ, այդ թվում՝ թուրք։
-Այսօր ի՞նչ է նշանակում հայ լինելը Ձեզ համար։
-Իմ ինքնությունն ամենից շատ ձևավորվել է լեզվի ու եկեղեցու միջոցով։ Մանկության տարիներին կարճ ժամանակ ուսանել եմ Պոլսի Օրթաքյոյ թաղամասի Թարգմանչաց հայկական դպրոցում, սակայն ինձ հեռացրել էին՝ հորս ծագումը հաստատող փաստաթղթերի բացակայության պատճառով․ այդ բացը հետագայում կարգավորվեց։ Մենք պատարագի էինք գնում․ դա մարդու մեջ արմատավորում է իր պատկանելիությունը։ Բելգիայում ես համահիմնադրել եմ AJAB-ը (Բելգիայի հայ երիտասարդների միությունը), նպաստել եմ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի հուշարձանի տեղադրմանը և եղել եմ Բելգիայի հայերի կոմիտեի անդամ։ Նաև կազմակերպիչ եմ եղել Դյոնբերգենում անցկացվող ճամբարային համախմբումների ընթացքում։
-Դեռ կապվա՞ծ եք Ձեր արմատներին։
-Ավելի քիչ, քան նախկինում էր։ Շատ ժամանակ ու էներգիա եմ ծախսել։ Վերջին մոտ 15 տարիներին կենտրոնացել եմ իմ գործերի վրա։ Նաև աշխատում եմ բելգիական քաղաքական դաշտում՝ ավելի շատ ստվերում, որովհետև բիզնեսի ու քաղաքականության կապերը պահանջում են զուսպ լինել։
-Մանկության ո՞ր խոհարարական հիշողություններն են սնուցել Ձեր վերաբերմունքը գաստրոնոմիայի նկատմամբ։
-Տատիկս ու նրա ուտեստները՝ դոլմա, իշլի քյուֆթա… և խաղողի հիմքով բաղադրատոմսեր․ խաղող էինք սեղմում, խտացնում, պատրաստում էինք «սուջուխ» ընկույզով, կամ խաղողի հյութից պատրաստված ու չորացրած լավաշ։ Բարեբախտաբար, մայրս դեռ ողջ է ու մինչ այսօր պատրաստում է իմ սիրած ուտեստները։
Ես դպրոցում ավտոմեխանիկայի ուղղությամբ էի սովորում՝ առանց ֆրանսերեն խոսելու։ Իմ դպրոցում «99%-ը բանտում էր ավարտում»։ Ես դիմացա։ Մի օր վերցրեցի հեռախոսային տեղեկատու գիրքը, հեռախոսախցիկներից զանգեցի ռեստորաններ։ Լիբանանյան Al Barmaki-ն ինձ աշխատելու հնարավորություն տվեց՝ որպես սպասք լվացող։ Ավելի ուշ մի իտալացի սնաք-բարի տեր, հոգնած լինելով, առաջարկեց մեզ վերցնել իր գործը․ ես գրեթե պատահականությամբ անցա ռեստորանային ոլորտ, ու ամեն ինչ սկսվեց։
-Ժառանգությունը փոխանցելը կենտրոնական դեր ունի հայկական մշակույթում։ Դուք ինչպե՞ս եք դա մարմնավորում։
Ես ծագմանը շատ ուշադրություն չեմ դարձնում։ Իմ հաստատություններում ու անշարժ գույքի ոլորտում ես սպասարկում ու աշխատում եմ բոլորի հետ։ Առաջնահերթությունը տալիս եմ մարդ լինելուն, ոչ թե ազգությանը։ Իմ շարժիչ ուժն առաջ գնալն է՝ զարգանալ հարաբերություններում, աշխատանքում, ընտանիքում։
-Ձեր հաջողության համար ինչ-որ բանով պարտակա՞ն եք Ձեր ծագմանը։
Չեմ կարծում։ Բելգիայում տարբեր ազգություն ունեցող մարդիկ են հաջողությունների հասնում։ Ամեն ինչ կախված է տեսլականից ու կամքից՝ աղքատությունից «վրեժ լուծելու» ցանկությունից։ Հայ համայնքն ինձ սկզբում օգնել է՝ խորհուրդներ եմ ստացել, ինչպես նաև 5.000 բելգիական ֆրանկի ավանդ, երբ առաջին հաստատությունը բացեցի։ Հետո ես իմ ճանապարհը գտա։ Ես կատարելապաշտ եմ․ 10 անգամ չափում եմ՝ մեկ անգամ կտրելուց առաջ։ Մինչև հիմա ձախողում չի եղել, և ես շատ լավատես եմ։
-Ի՞նչ նշանակություն ունի Հայաստանը Ձեզ համար։
-Իմ հայացքը Թուրքիայի հայի հայացք է։ Խորհրդային շրջանում Հայաստանի ամսագրերն էին մեր միակ կապը։ Երկրաշարժից ու անկախությունից հետո օգնություն էինք հավաքում Հայաստանի համար։ Իմ սնաք-բարում դրամարկղիկներ էի դրել, առաքումներ ու մարդասիրական օգնության շարասյուներ եմ կազմակերպել ու ուղարկել։ Նույնիսկ խաչքար ենք բերել Բելգիայում տեղադրելու համար։ Ես նաև առաջիններից մեկն էի, որ հնարավոր դարձրեցի, որ Հայաստանի զբոսաշրջության դեպարտամենտը մասնակցի Բելգիայի զբոսաշրջային ցուցահանդեսին։ Մոտ քսան տարի առաջ ցնցված էի Հայաստանում տիրող քաղաքական իրավիճակից ու գաղտնի գործարքներից։ Ասում են՝ երկիրը փոխվել է, անհամբեր սպասում եմ Հայաստան այցելելուն։
-Ինչպե՞ս է ծնվել «Վաֆլիների տունը» հիմնելու գաղափարը։
-1992-ից ի վեր Գրանդ Պլասի մոտ հաստատված լինելով՝ տեսնում էի, թե ինչպես որոշ խանութներ նախընտրում են շահույթը՝ որակի հաշվին։ Հիշողության պարտքի ու կատարելապաշտության պատճառով ուզում էի ներկայացնել մի իսկապես բելգիական արտադրանք՝ դարերով արմատացած, վերագտնել նրա որակն ու վերամշակել՝ ավանդական խմորների հիմքով։ Փոքր լաբորատորիայով խորությամբ աշխատեցինք, ու արվեստագետ վարձեցինք՝ գրադարաններում ու արխիվներում մեզ անհրաժեշտ տեղեկատվությունը փնտրելու համար։ Գտանք հին բաղադրատոմսեր և, դրանցից ներշնչվելով, ստեղծեցինք տարբերակներ․ ոչ թե տասնյակ «ավանդական» վաֆլի, այլ ավելի քան քսան վերանայված տարբերակ։
-Պատկերացրե՞լ եք հայկական երանգներով վաֆլի։
-Այո։ Հայաստանից եկած հրուշակագործի՝ Ռոբերտ Դադասյանի հետ ստեղծեցինք ընկույզով ու ծիրանով վաֆլի՝ աշնանային վաֆլի։ Ֆեյսբուքում հրապարակված տեսանյութը անցել է 200.000-ից ավելի դիտում ունի։ Բայց ես հիմնականում հավատարիմ եմ մնում բելգիական կոդերին։
-Ասում եք, որ խորապես երախտապարտ եք Բելգիային։ Ումի՞ց կամ ինչի՞ց եք շնորհակալ։
-Բելգիայից՝ հստակ։ Երբեմն ասում եմ՝ «ես ավելի բելգիացի եմ, քան բելգիացին»։ Ներգաղթյալը այստեղ ստացել է կրթություն, հնարավորություններ․ դա ստեղծում է բարոյական պարտք՝ լավ գործելու։ Ես փորձել եմ դա անել վաֆլիների միջոցով և կշարունակեմ մի մեծ նախագծով՝ Եվրոպական բյուրեղապակու արհեստանոց-թանգարան՝ Գրանդ Պլասից 50 մետր հեռու, 3.000 քմ՝ յոթ հարկի վրա։ Ես մոլի կոլեկցիոներ եմ՝ նամականիշեր, ձեռնափայտեր, գրամեքենաներ… բայց ամենից շատ՝ բյուրեղապակի, այնքան, որ դարձել եմ եվրոպական բյուրեղապակու ամենամեծ կոլեկցիոներներից մեկը։ Գաղափարն է վերակենդանացնել բելգիական այս ժառանգությունը, մասամբ վերածնել Val Saint Lambert-ի ոգին՝ արհեստանոցներ, հրավիրված ռեզիդենտ արվեստագետներ, կոչումներ։ Արդեն ունենք համաձայնություն հանրային կրթական համակարգի պատասխանատուների հետ․ դպրոցական դասարաններ կգան։ Փոխանցումը լինելու է հավաքածուի, ցուցադրության և հատկապես պրակտիկայի միջոցով։
-Իսկապես մեդալի եք արժանի… Պաշտոնական կոչումներն ու մեդալները ի՞նչ նշանակություն ունեն։
-Իմ մեդալը ես ամեն օր ստանում եմ մարդկանց հայացքում։ Վաֆլիներով, հավաքածուներով, վարպետությամբ երջանկություն պարգևելն արդեն իսկ մեդալ է։

Известные армяне Бельгии. Антуан Акаян: от политического беженца до “посла” бельгийских вафель
В рамках проекта “Известные армяне Бельгии” собеседником “Арменпресс” в этот раз был известный предприниматель Антуан Акаян.
В интервью корреспонденту “Арменпресс” в Брюсселе Антуан Акаян рассказал о своем пройденном пути - от эмиграции и тягот до успешной предпринимательской деятельности.
— Расскажите пожалуйста историю Вашей семьи. Откуда родом Антуан Акаян, и кто он, помимо того, что он предприниматель?
— Я родился в Диярбекире. Мой отец из Мардина, мать из Диярбекира. Мы жили в Стамбуле, где мои родители были привратниками в домах, а затем в Армянской католической церкви в Ортаке, пока мне не исполнилось 12 лет. Мне было всего 12 лет, когда мы приехали в Бельгию. Мой отец покинул Турцию в начале 1970-х годов как политический беженец. Его заявление было отклонено в Нидерландах, и он приехал в Бельгию, где нам посоветовали воссоединение семьи, чтобы облегчить получение статуса. Мы прибыли в Завентем, имея лишь четыре покрывала, больше ничего. Нас принимали в различных организациях, мы жили в очень тяжелых условиях и сталкивались с проявлениями расизма. После семи лет борьбы нас признали политическими беженцами.
Во время учебы я работал 7 дней в неделю. В будние дни я работал посудомойщиком в ресторанах, а по выходным — на автомойке. В 1986 году, благодаря сбережениям, помощи семьи и огромным усилиям, мы открыли свой первый снэк-бар, который начал работать в 1987 году на Rue des Éperonniers. Затем появились и другие заведения: после работы в снэк-барах и сфере пит, моя любовь к выпечке привела меня к вафлям. Затем я возглавил чайную в Брюсселе, основанную в 1982 году. Я руковожу ею с 1992 года.
— Вы росли тогда, когда временами приходилось скрывать свое армянское происхождение. Как это повлияло на Ваш путь?
- В Турции мы постоянно подвергались преследованиям и нападкам, потому что были привратниками церкви. В детстве я ощущал это скорее, как религиозное, чем национальное напряжение. Мы взяли турецкие имена. В Бельгии я вернул себе фамилию и имя, полученное при крещении. Учась в школе в “очень общинных” районах Скарбека, я иногда сталкивался с более жестким консерватизмом. Несмотря на давление, я двигался вперед. Бельгия сделала меня глубоким гуманистом; для меня важна не национальность, а индивидуальность. У меня есть друзья разных национальностей, в том числе и турки.
— Что сегодня для Вас значит быть армянином?
— Моя идентичность сформировалась прежде всего посредством языка и церкви. В детстве я недолго учился в армянской школе Таргманчатса в районе Ортакё в Стамбуле, но меня исключили из-за отсутствия документов, подтверждающих происхождение моего отца. Этот пробел позже был устранен. Мы ходили на литургию. Это вселяет в человека чувство принадлежности. В Бельгии я был одним из основателей AJAB (Армянской молодежной ассоциации Бельгии), участвовал в установке Мемориала жертвам Геноцида армян и был членом Комитета армян Бельгии. Я также был организатором лагерных собраний в Дёненберге.
— Вы по-прежнему связаны со своими корнями?
— Меньше, чем раньше. Я потратил много времени и энергии. Последние 15 лет я сосредоточился на своей работе. Я также работаю на бельгийском политическом поле, но, оставаясь больше в тени, потому что деловые и политические связи требуют осмотрительности.
— Какие кулинарные воспоминания детства повлияли на Ваше отношение к гастрономии?
— Моя бабушка и ее блюда: долма, ишли куфта… и рецепты на основе винограда. Мы прессовали виноград, делали из него гущу, готовили суджух с орехами или лаваш из виноградного сока и сушили его. К счастью, моя мама жива и до сих пор готовит мои любимые блюда.
В школе я учился на автомеханика, не зная французского. В моей школе 99% попадали в тюрьму. Я выдержал. Однажды я взял телефонный справочник и начал звонить в рестораны из телефонных будок. Ливанец Аль Бармаки предложил мне работу посудомойщика. Позже владелец итальянской закусочной, уставший от этой работы, предложил нам занять его место. Я почти случайно попал в ресторанный бизнес, и всё закрутилось.
— Передача наследия играет центральную роль в армянской культуре. Как Вы это воплощаете?
— Я не придаю большого значения происхождению. В своих учреждениях и в сфере недвижимости я работаю со всеми. Для меня важнее личность, а не национальность. Моя движущая сила — двигаться вперед, развиваться в отношениях, работе, семье.
— Вы каким-либо образом обязаны своим успехом своему происхождению?
—Не думаю. В Бельгии успеха добиваются люди разных национальностей. Всё зависит от видения и воли, от желания “отомстить” нищете. Армянская община помогала мне на первых порах, мне давали советы, также при открытии моего первого заведения я получил депозит в 5000 бельгийских франков. Потом я нашёл свой путь. Я перфекционист. Я десять раз всё измерю, прежде чем один раз что-то отрезать. Пока что неудач не было, и я очень доволен. Я оптимист.
— Что для Вас значит Армения?
— Мое видение — это видение армянина, жившего в Турции. В советский период армянские журналы были нашей единственной связью. После землетрясения и обретения независимости мы собирали помощь для Армении. Я установил кассы в своем кафе, организовывал и отправлял доставку и гуманитарные конвои. Мы даже привезли хачкар для установки в Бельгии. Я также был одним из первых, кто помог Департаменту туризма Армении принять участие в бельгийской туристической выставке. Около двадцати лет назад меня потрясла политическая ситуация и тайные сделки в Армении. Говорят, страна изменилась, я с нетерпением жду возможности посетить Армению.
— Как возникла идея создания “Waffle House”?
— Проживая рядом с Гранд-Плас с 1992 года, я видел, как некоторые магазины предпочитают прибыль качеству. Следуя долгу памяти и перфекционизма, я захотел представить настоящий бельгийский продукт, уходящий корнями в века, заново открыть его качество и переработать на основе традиционного теста. Мы усердно работали в небольшой лаборатории и наняли художника для поиска необходимой информации в библиотеках и архивах. Мы нашли старые рецепты и, вдохновившись ими, получили версии не десятки традиционных вафель, а более двадцати.
— Вы представляли себе вафли в армянском варианте?
— Да. Вместе с армянским кондитером Робертом Дадасяном мы создали вафли с грецкими орехами и абрикосами, осенние вафли. Видеоматериал, опубликованный на Facebook, набрал более 200 000 просмотров. Но я в основном остаюсь верен бельгийским традициям.
— Вы говорите, что очень благодарны Бельгии. Кому или чему Вы благодарны?
— Безусловно, Бельгии. Иногда я говорю: “Я больший бельгиец, чем бельгиец”. Иммигранты здесь получают образование, возможности, это порождает моральный долг преуспевать. Я попытался сделать это с помощью вафель, и я продолжу работу с большим проектом - Европейская мастерская - музей хрусталя, в 50 метрах от Гранд-Плас, 3000 квадратных метров на семи этажах. Я страстный коллекционер: марки, трости, пишущие машинки... но больше всего — хрусталя, настолько, что стал одним из крупнейших коллекционеров европейского хрусталя. Идея состоит в том, чтобы возродить это бельгийское наследие, частично возродить дух Val Saint Lambert - мастерские, приглашенные художники-резиденты, звания. У нас уже есть соглашение с ответственным системы государственного образования, откроются учебные классы. Передача знаний будет осуществляться через коллекционирование, выставки и, особенно, практику.
— Вы действительно заслуживаете медали… Что значат для Вас официальные звания и медали?
— Я получаю свою медаль каждый день - в глазах у людей. Дарить счастье с помощью вафель, коллекций и мастерства — это уже медаль.