Զելենսկու գրասենյակը հաստատել է Ուկրաինայի մասնակցությունը Ժնևում ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու գրասենյակը հայտարարել է, որ Ուկրաինան կմասնակցի Ժնևում եռակողմ բանակցություններին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ուկրաինայում BBC-ի թղթակիցը։
Նախագահական գրասենյակը հաստատել է, որ Ուկրաինայի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև եռակողմ բանակցությունների նոր փուլը տեղի կունենա փետրվարի 17-18-ին։
Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը նույնպես նշել էր, որ բանակցությունները տեղի կունենան փետրվարի 17-18-ին, Ժնևում։ Ռուսական պատվիրակությունը կգլխավորի ՌԴ նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին։
Իր հերթին, Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը հայտարարել է, որ բանակցային խմբում իրենից բացի կլինեն նաև նախագահի գրասենյակի ղեկավար Կիրիլ Բուդանովը, Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Անդրեյ Գնատովը, «Ժողովրդի ծառա» իշխող կուսակցության խմբակցության ղեկավար Դավիդ Արախամիան, Բուդանովի տեղակալ Սերգեյ Կիսլիցան և Հետախուզության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Վադիմ Սկիբիցկին։
Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ անվտանգության հարցերով եռակողմ խորհրդակցությունների առաջին փուլը տեղի է ունեցել հունվարի 23-24-ն Աբու Դաբիում: Ռուսական բանակցային խումբը գլխավորել է Ռուսաստանի զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի Հետախուզության գլխավոր վարչության պետ Իգոր Կոստյուկովը:
Փետրվարի 4-5-ը Աբու Դաբիում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի եռակողմ բանակցությունների երկրորդ փուլը, որից հետո կողմերը ռազմագերիների փոխանակում կատարեցին «157-ը 157-ի դիմաց» սկզբունքով։

Офис Зеленского подтвердил участие Украины в женевских переговорах с Россией и США
Офис президента Украины Владимира Зеленского объявил, что Украина примет участие в трехсторонних переговорах в Женеве. Как передает Арменпресс, об этом сообщил корреспондент BBC в Украине.
Администрация президента подтвердила, что новый раунд трехсторонних переговоров между Украиной, Россией и США состоится 17-18 февраля.
Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков также отметил, что переговоры пройдут 17-18 февраля в Женеве. Российскую делегацию возглавит помощник президента России Владимир Мединский.
В свою очередь, секретарь Совета национальной безопасности Украины Рустем Умеров объявил, что помимо него самого в переговорную группу войдут также глава администрации президента Кирилл Буданов, начальник Генерального штаба Вооруженных сил Украины Андрей Гнатов, глава фракции правящей партии «Слуга народа» Давид Арахамия, заместитель Буданова Сергей Кислица и заместитель начальника Главного разведывательного управления Вадим Скибицкий.
Первый раунд трехсторонних консультаций по вопросам безопасности с участием России, Украины и США состоялся 23-24 января в Абу-Даби. Российскую переговорную группу возглавлял начальник Главного разведывательного управления Генерального штаба Вооруженных сил России Игорь Костюков.
Второй раунд трехсторонних переговоров между Россией, США и Украиной состоялся в Абу-Даби 4-5 февраля, после чего стороны обменялись военнопленными по принципу «157 на 157».