Օվերչուկը հայտարարել է Հայաստանի երկաթուղու երկու հատվածների վերականգնման շուրջ բանակցությունների մեկնարկի մասին
Ռուսաստանի Դաշնությունը և Հայաստանը կսկսեն առարկայական բանակցություններ Հայաստանի երկաթուղիների վերականգնման շուրջ, որոնք կապահովեն միացումը Ադրբեջանի և Թուրքիայի երկաթուղային ցանցերին։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմի դիմումի հիման վրա և Հայաստանի ժողովրդի հանդեպ բարեկամական եղբայրական զգացմունքներից ելնելով՝ Ռուսաստանում որոշում է կայացվել սկսել բանակցություններ երկաթուղու երկու հատվածների վերականգնման վերաբերյալ։
Խոսքը վերաբերում է այն հատվածներին, որոնք կապահովեն դրանց միացումը Ադրբեջանի Հանրապետության երկաթուղիներին Երասխի շրջանում, ինչպես նաև Թուրքիայի Հանրապետության երկաթուղիներին Ախուրյանի հատվածում։
Օվերչուկի տեղեկացմամբ՝ վերականգնման ենթակա հատվածների ընդհանուր երկարությունը կազմում է մոտ 1,6 կմ և 12,4 կմ։ Բանակցությունների ընթացքում կքննարկվեն նախագծի իրականացման տեխնիկական, ֆինանսական և այլ պայմանները։
ՌԴ փոխվարչապետը նշել է, որ նշված հատվածների վերականգնումը Ռուսաստանին հնարավորություն կտա ապահովել ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցություն Ադրբեջանի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության և Թուրքիայի հետ՝ դեպի Միջերկրական ծովի նավահանգիստներ, ինչպես նաև Իրանի հետ՝ դեպի Պարսից ծոցի և Հնդկական օվկիանոսի նավահանգիստներ։
Օվերչուկը նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանը շարունակաբար աշխատում է Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման ուղղությամբ՝ հավելելով, որ դիտարկվում է նաև Աբխազիայի տարածքով Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման հնարավորությունը։
Նրա խոսքով՝ Կովկասում տրանսպորտային-լոգիստիկ կապերի ամրապնդումը կարևոր է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Իրանի, Թուրքիայի և Ռուսաստանի ժողովուրդների խաղաղության, կայունության և տնտեսական զարգացման համար։
ՌԴ փոխվարչապետը հիշեցրել է, որ 2025 թվականի վերջին՝ 1991 թվականից ի վեր առաջին անգամ, վերսկսվել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցությունը Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով, ինչը, նրա գնահատմամբ, նպաստում է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև առևտրի ամրապնդմանը և տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի հետագա զարգացմանը։

Вице-премьер РФ анонсировал переговоры о восстановлении двух участков железной дороги Армении
Москва и Ереван начнут переговоры о восстановлении двух участков железных дорог Армении, связанных с Азербайджаном и Турцией. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил журналистам вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
"В соответствии с обращением армянской стороны и исходя из дружеских братских чувств к народу Армении, в РФ принято решение приступить к предметным переговорам о восстановлении двух участков железных дорог Армении, которые обеспечат их стыковку с железными дорогами Азербайджана в районе [села] Ерасх, а также с железными дорогами Турции в районе населенного пункта Ахурян", - отметил он.
По словам российского вице-премьера, общая протяженность подлежащих восстановлению железнодорожных участков составляет примерно 1,6 км и 12,4 км. Как ожидается, в ходе переговоров будут определены технические, финансовые и иные модальности реализации указанного проекта.
"Мы высоко ценим доверие к российскому опыту, компетенциям и технологиям, которое вновь продемонстрировала армянская сторона, обратившись к России, - продолжил Оверчук. - Восстановление указанных участков обеспечит Российской Федерации возможность прямого железнодорожного сообщения с Нахичеванской Автономной Республикой Азербайджана, Турцией с выходом к портам Средиземного моря и Ираном с выходом к портам Персидского залива и Индийского океана".
По словам зампредседателя кабмина РФ, для решения этой большой задачи ведется работа над разблокированием всех нарушенных путей на Кавказе, в том числе рассматривается возможность восстановления железнодорожного сообщения между Россией и Грузией через территорию Абхазии.
"Укрепление транспортно-логистической связанности на Кавказе критически важно для мира, стабильности и экономического процветания народов Азербайджана, Армении, Грузии, Ирана, Турции и России. Рассчитываем на конструктивное взаимодействие всех государств региона в решении этой важной общей задачи", - резюмировал он.
Оверчук подчеркнул, что Россия "последовательно и системно продолжает работать над разблокированием всех экономических и транспортных связей в регионе Южного Кавказа".
"В конце 2025 года впервые с 1991 года было возобновлено железнодорожное движение между Российской Федерацией и Республикой Армения через территории Азербайджанской Республики и Грузии. Открытие прямого железнодорожного сообщения между нашими странами создало лучшие конкурентные условия для продвижения российских товаров на внешние рынки и способствует укреплению взаимной торговли между государствами - членами ЕАЭС. Начало этих перевозок открыло возможность для дальнейшего развития транспортной связанности в регионе", - добавил он.