Օվերչուկը հայտարարել է Հայաստանի երկաթուղու երկու հատվածների վերականգնման շուրջ բանակցությունների մեկնարկի մասին
Ռուսաստանի Դաշնությունը և Հայաստանը կսկսեն առարկայական բանակցություններ Հայաստանի երկաթուղիների վերականգնման շուրջ, որոնք կապահովեն միացումը Ադրբեջանի և Թուրքիայի երկաթուղային ցանցերին։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմի դիմումի հիման վրա և Հայաստանի ժողովրդի հանդեպ բարեկամական եղբայրական զգացմունքներից ելնելով՝ Ռուսաստանում որոշում է կայացվել սկսել բանակցություններ երկաթուղու երկու հատվածների վերականգնման վերաբերյալ։
Խոսքը վերաբերում է այն հատվածներին, որոնք կապահովեն դրանց միացումը Ադրբեջանի Հանրապետության երկաթուղիներին Երասխի շրջանում, ինչպես նաև Թուրքիայի Հանրապետության երկաթուղիներին Ախուրյանի հատվածում։
Օվերչուկի տեղեկացմամբ՝ վերականգնման ենթակա հատվածների ընդհանուր երկարությունը կազմում է մոտ 1,6 կմ և 12,4 կմ։ Բանակցությունների ընթացքում կքննարկվեն նախագծի իրականացման տեխնիկական, ֆինանսական և այլ պայմանները։
ՌԴ փոխվարչապետը նշել է, որ նշված հատվածների վերականգնումը Ռուսաստանին հնարավորություն կտա ապահովել ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցություն Ադրբեջանի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության և Թուրքիայի հետ՝ դեպի Միջերկրական ծովի նավահանգիստներ, ինչպես նաև Իրանի հետ՝ դեպի Պարսից ծոցի և Հնդկական օվկիանոսի նավահանգիստներ։
Օվերչուկը նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանը շարունակաբար աշխատում է Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման ուղղությամբ՝ հավելելով, որ դիտարկվում է նաև Աբխազիայի տարածքով Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման հնարավորությունը։
Նրա խոսքով՝ Կովկասում տրանսպորտային-լոգիստիկ կապերի ամրապնդումը կարևոր է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Իրանի, Թուրքիայի և Ռուսաստանի ժողովուրդների խաղաղության, կայունության և տնտեսական զարգացման համար։
ՌԴ փոխվարչապետը հիշեցրել է, որ 2025 թվականի վերջին՝ 1991 թվականից ի վեր առաջին անգամ, վերսկսվել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցությունը Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով, ինչը, նրա գնահատմամբ, նպաստում է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև առևտրի ամրապնդմանը և տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի հետագա զարգացմանը։

Russia, Armenia launch negotiations on restoration of railway sections - Overchuk
Russia and Armenia will begin substantive negotiations on the restoration of sections of Armenia’s railway that will ensure connections to the railway networks of Azerbaijan and Turkey, Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk told reporters.
The project concerns sections that will connect Armenia’s railways with Azerbaijan’s railway network in the area of Yeraskh, as well as with Turkey’s railways in the area of Akhuryan village.
According to Overchuk, the total length of the sections is approximately 1.6 km and 12.4 km.
During the negotiations, the parties will discuss the technical, financial, and other conditions for the implementation of the project.
The Deputy Prime Minister stressed that restoring these sections would provide Russia with direct railway connections to the Nakhichevan Autonomous Republic of Azerbaijan, as well as access through Turkey to the ports of the Mediterranean Sea, and through Iran to the ports of the Persian Gulf and the Indian Ocean.
Overchuk also emphasized that Russia is continuously working to unblock economic and transport ties in the South Caucasus.
He added that, within the framework of the negotiations, the possibility of restoring railway communication between Russia and Georgia through Abkhazia is also being considered.
According to him, strengthening transport and logistics ties in the Caucasus is important for peace, stability, and the economic development of the peoples of Armenia, Azerbaijan, Georgia, Iran, Turkey, and Russia.
The Russian Deputy Prime Minister recalled that at the end of 2025, for the first time since 1991, railway communication between Russia and Armenia via the territories of Azerbaijan and Georgia had resumed, which, in his view, "contributes to strengthening trade between the EAEU member states and further developing transport links in the region."