Բելգիայի Թագավորությունը շուտով հյուպատոսական ծառայություն կբացի Երևանում
Նախաձեռնությունը բխում է Բելգիայի Դաշնային խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի ընդունած բանաձևից, որով առաջարկվել էր ուժեղացնել Բելգիայի ներկայությունը Հայաստանում՝ հաշվի առնելով ինչպես մարդկանց, այնպես էլ երկու հասարակությունների միջև կապերի աճող կարևորությունը։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Միշել դը Մագդը հյուպատոսական ծառայությունների մոտալուտ բացումը հիանալի նորություն է որակել:
«Սա մի պայքար է, որը ես վարել եմ վերջին ամիսներին՝ դեսպանության բացմանը հասնելուց հետո։ Այս հարցը առաջնահերթ նշանակություն ուներ հայերի համար, որովհետև նրանք տեսնում են, որ Բելգիան երկարաժամկետ ներգրավվածություն է ցուցաբերում։ Սա կարևոր է նաև Բելգիայում ապրող հայկական սփյուռքի համար, որը խորապես կապված է իր հայրենիքի հետ։ Այս ներկայությունը ամրապնդում է մարդկային, ընտանեկան, տնտեսական և մշակութային կապերը երկու երկրների միջև։ Եվ, իհարկե, սա կարևոր է Հայաստանում գտնվող մեր քաղաքացիների համար, որոնք կունենան արդյունավետ աջակցություն՝ հասանելի ներկայություն մի պետության, որը դժվար պահին նրանց մենակ չի թողնում։
Սա կարևոր է նաև մեր երկկողմ հարաբերությունների տեսանկյունից։ Հայաստանը իր պատմության հանգուցային փուլում է՝ տարածաշրջանային խորը փոփոխությունների պայմաններում։ Այն ընտրել է Եվրոպային ավելի մոտենալու ուղին։ Բելգիան պետք է պատրաստ լինի այդ ընթացքին քաղաքականապես, տնտեսապես և մարդկայնորեն», - ասել է Միշել դը Մագդը և հավելել, որ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղությունը հեռվից չի թելադրվում, այն կառուցվում է ներկայությամբ, երկխոսությամբ և հանձնառությամբ։
Նրա խոսքով՝ տեղում լինելը նշանակում է ավելի լավ հասկանալ, ավելի ճիշտ գործել և ավելի արդյունավետ աջակցել։ Բելգիացի քաղաքական գործիչը շնորհակալություն է հայտնել Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար Մաքսիմ Պղևոյին այս հարցում ցուցաբերած ուշադրության և նախաձեռնողականության համար։
Բելգիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանի խոսքով՝ այս որոշումը կարևոր ձեռքբերում է, որին հնարավոր է եղել հասնել Բելգիայի խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի հետ հետևողական աշխատանքի շնորհիվ։
«Հայաստանում Բելգիայի դեսպանությունում հյուպատոսական բաժնի բացման կարևորության դրույթն ամրագրվել է դեռևս նախորդ տարի Բելգիայի խորհրդարանի կողմից միաձայն ընդունված բանաձևում։ Այս կարևոր քայլը առանձնահատուկ նշանակություն ունի նաև վիզաների ազատականացման գործընթացի համատեքստում։ Մինչ դրա ավարտը ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան բելգիական և, միգուցե, Բենիլյուքսի այլ երկրների համար մուտքի արտոնագիր հայցել Բելգիայի դեսպանության միջոցով։ Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում Բելգիայի խորհրդարանի անդամներին, արտաքին գործերի նախարար Մաքսիմ Պղևոյին և ԱԳՆ գործընկերներին այս կարևոր որոշման համար», - Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է դեսպան Տիգրան Բալայանը:
Այս որոշումը կարևոր ազդակ է համարվում Բելգիա–Հայաստան հարաբերությունների խորացման տեսանկյունից։ Բելգիայի ներկայության ուժեղացումը Երևանում հնարավորություն կտա ավելի արդյունավետ զարգացնել քաղաքական երկխոսությունը, խթանել համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում և կայուն հիմքեր ստեղծել երկկողմ կապերի համար։

Королевство Бельгия скоро откроет в Ереване консульскую службу
Инициатива исходит из резолюции, принятой Палатой представителей Федерального парламента Бельгии, которая предложила укрепить бельгийское присутствие в Армении, учитывая растущие связи между людьми и между двумя обществами.
В интервью корреспонденту “Арменпресс” в Брюсселе член Палаты представителей Мишель де Магд назвал скорое открытие консульских услуг отличной новостью.
“Это борьба, которую я вел в последние месяцы, с момента достижения открытия посольства. Этот вопрос был первостепеннен для армян, потому что они видят, что Бельгия демонстрирует долгосрочную приверженность. Это также важно для армянской диаспоры, проживающей в Бельгии, которая глубоко связана со своей родиной. Это присутствие укрепляет человеческие, семейные, экономические и культурные связи между двумя странами. И, конечно, это важно для наших граждан в Армении, которые получат эффективную поддержку – доступное присутствие государства, которое не оставит их одних в трудные времена.
Это также важно с точки зрения наших двусторонних отношений. Армения находится на решающем этапе своей истории, в условиях глубоких региональных изменений. Она выбрала путь сближения с Европой. Бельгия должна быть готова к этому процессу политически, экономически и гуманитарно”, – сказал Мишель де Магд и добавил, что устойчивый мир на Южном Кавказе не диктуется издалека, он строится присутствием, диалогом и приверженностью.
Он подчеркнул, что присутствие на местах означает лучшее понимание, более правильные действия и более эффективную поддержку. Бельгийский политик поблагодарил министра иностранных дел Бельгии Максима Плево за внимание и инициативу, проявленные в этом вопросе.
По словам посла Армении в Бельгии Тиграна Балаяна, это решение является важным достижением, которое стало возможным благодаря последовательной работе со всеми политическими силами, представленными в бельгийском парламенте.
“Важность открытия консульского отдела в посольстве Бельгии в Армении была закреплена в резолюции, единогласно принятой бельгийским парламентом в прошлом году. Этот важный шаг также имеет особое значение в контексте процесса либерализации визового режима. До его завершения граждане Армении получат возможность подавать заявления на визы в Бельгию и, возможно, другие страны Бенилюкса через посольство Бельгии. Мы выражаем благодарность членам бельгийского парламента, министру иностранных дел Максиму Плево и коллегам из МИД за это важное решение”, — сказал посол Тигран Балаян в интервью корреспонденту “Арменпресс” в Брюсселе.
Это решение рассматривается как важный импульс в плане углубления бельгийско-армянских отношений. Укрепление присутствия Бельгии в Ереване позволит эффективнее развивать политический диалог, способствовать сотрудничеству в различных областях и создать стабильную основу для двусторонних связей.