Վարչապետը խոսեց ատոմակայանի շահագործման ժամկետը մինչև 2046թ երկարաձգելու հնարավորության մասին
Հայաստանը ներկայումս գտնվում է Մեծամորի ատոմակայանի շահագործման ժամկետը մինչև 2036թ երկարաձգելու փուլում, որից հետո ենթադրվում է ևս մեկ փուլ՝ ևս 10 տարով երկարաձգելու համար:
«Արմենպրես»- ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին:
«Մենք հիմա գտնվում ենք Մեծամորի ատոմակայանի գործունեության ժամկետը մինչև 2036թ երկարացնելու ցիկլի մեջ, որից հետո ևս մի փուլ՝ ենթադրվում է 10 տարով ևս հնարավոր կլինի երկարացնել Մեծամորի ատոմակայանի գործունեությունը, այսինքն՝ 2036թ և 2046թ»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ ընթացքում կառավարությունը պետք է նոր ատոմակայանի կառուցման հետ կապված որոշումներ կայացնի: Հայաստանը միջուկային ռեակտոր ունենալու հարցը քննարկում է ՌԴ-ի հետ, Միացյալ Նահանգների հետ, Ֆրանսիայի հետ, Չինաստանի հետ, Հարավային Կորեայի հետ:
«Եվ դա բոլոր մեր գործընկերներին թափանցիկ կերպով ասում ենք: Դա ճակատագրական ռազմավարական նշանակության որոշում է: Եվ որոշում կայացնելիս պետք է համոզված լինենք, թե որ առաջարկն է մաքսիմալ համապատասխանում ՀՀ շահերին»,-նշեց Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ միջուկային էներգետիկայի շուկան լավ ու ճշգրիտ ուսումնասիրելու խնդիր կա: Հիմա Հայաստանի էներգետիկ համակարգում Մեծամորի ատոմակայանի արտադրած էլեկտրաէներգիայի սակագինն ամենաէժանն է:
Անդրադառնալով առհասարակ աշխարհում այս ոլորտին՝ վարչապետը նկատեց. «Կան գնահատականներ, որ միջուկային վառելիքի՝ այս պահին հայտնի պաշարները 70 տարվա պաշարներ են: Սա նշանակում է, որ հաշվարկի կարիք կա, թե 40 տարի հետո 1 կՎտ ժամ միջուկային էներգիան ինչ կարող է արժենալ: Այստեղ էլ տնտեսական նպատակահարմարության և հետգնման հնարավորությունների հարց կա: Խնդիրը հետևյալն է՝ գինն ինչ է արժենալու»:
Նա ընդգծեց՝ կառուցվելիք ատոմակայանի տակ պետք է տնտեսական, ֆինանսական սխեմա դրվի, որ ներդրված գումարը վերադառնա: Կան գործընկերներ, որ շտապեցնում են Հայաստանին որոշում կայացնելու հարցում: «Ամենայն հարգանքով, մենք պետք է այս բոլոր նրբությունները հասկանանք: Ենթադրենք՝ մենք 4, 5, 6 մլրդ ներդրում արեցինք, ատոմակայան կառուցեցինք և ուրանի գինը 4 անգամ, 5 անգամ, 10 անգամ բարձրացավ... Ենթադրենք, միջուկային վառելիքի գինը կարող է սկսել աճել, դա ո՞նց է ազդելու մեր նախագծի տնտեսական արդյունավետության վրա»:

Armenia is currently in the process of extending the operating period of the Metsamor nuclear power plant until 2036, after which another phase is expected to prolong its operation for an additional 10 years, Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan said during the Parliament–Cabinet Q&A session.
“We are now in the process of extending the operation period of the Metsamor nuclear power plant until 2036. After that, another phase is expected to extend its operation for another 10 years, that is, until 2046,” Pashinyan said.
During this period, the government must make decisions related to the construction of a new nuclear power plant. Armenia is discussing the possibility of building a new nuclear reactor with Russia, the United States, France, China and South Korea.
“And we state this transparently to all our partners. This is a decision of crucial strategic importance. When making a decision, we must be certain which proposal best meets the interests of Armenia,” Pashinyan noted.
According to the Prime Minister, there is a need for a thorough and accurate study of the nuclear energy market. Currently, the electricity tariff generated by the Metsamor nuclear power plant is the lowest in Armenia’s energy system.
Referring to global developments in the sector, he noted that there are estimates suggesting that the currently known reserves of nuclear fuel are sufficient for about 70 years. “This means that we must calculate what one kilowatt-hour of nuclear energy might cost in 40 years,” Pashinyan said.
The nuclear power plant to be built must be based on an economic and financial model that ensures the return of invested funds. According to the Prime Minister, some partners are rushing Armenia to make a decision quickly.