Վարչապետը խոսեց ատոմակայանի շահագործման ժամկետը մինչև 2046թ երկարաձգելու հնարավորության մասին
Հայաստանը ներկայումս գտնվում է Մեծամորի ատոմակայանի շահագործման ժամկետը մինչև 2036թ երկարաձգելու փուլում, որից հետո ենթադրվում է ևս մեկ փուլ՝ ևս 10 տարով երկարաձգելու համար:
«Արմենպրես»- ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին:
«Մենք հիմա գտնվում ենք Մեծամորի ատոմակայանի գործունեության ժամկետը մինչև 2036թ երկարացնելու ցիկլի մեջ, որից հետո ևս մի փուլ՝ ենթադրվում է 10 տարով ևս հնարավոր կլինի երկարացնել Մեծամորի ատոմակայանի գործունեությունը, այսինքն՝ 2036թ և 2046թ»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ ընթացքում կառավարությունը պետք է նոր ատոմակայանի կառուցման հետ կապված որոշումներ կայացնի: Հայաստանը միջուկային ռեակտոր ունենալու հարցը քննարկում է ՌԴ-ի հետ, Միացյալ Նահանգների հետ, Ֆրանսիայի հետ, Չինաստանի հետ, Հարավային Կորեայի հետ:
«Եվ դա բոլոր մեր գործընկերներին թափանցիկ կերպով ասում ենք: Դա ճակատագրական ռազմավարական նշանակության որոշում է: Եվ որոշում կայացնելիս պետք է համոզված լինենք, թե որ առաջարկն է մաքսիմալ համապատասխանում ՀՀ շահերին»,-նշեց Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ միջուկային էներգետիկայի շուկան լավ ու ճշգրիտ ուսումնասիրելու խնդիր կա: Հիմա Հայաստանի էներգետիկ համակարգում Մեծամորի ատոմակայանի արտադրած էլեկտրաէներգիայի սակագինն ամենաէժանն է:
Անդրադառնալով առհասարակ աշխարհում այս ոլորտին՝ վարչապետը նկատեց. «Կան գնահատականներ, որ միջուկային վառելիքի՝ այս պահին հայտնի պաշարները 70 տարվա պաշարներ են: Սա նշանակում է, որ հաշվարկի կարիք կա, թե 40 տարի հետո 1 կՎտ ժամ միջուկային էներգիան ինչ կարող է արժենալ: Այստեղ էլ տնտեսական նպատակահարմարության և հետգնման հնարավորությունների հարց կա: Խնդիրը հետևյալն է՝ գինն ինչ է արժենալու»:
Նա ընդգծեց՝ կառուցվելիք ատոմակայանի տակ պետք է տնտեսական, ֆինանսական սխեմա դրվի, որ ներդրված գումարը վերադառնա: Կան գործընկերներ, որ շտապեցնում են Հայաստանին որոշում կայացնելու հարցում: «Ամենայն հարգանքով, մենք պետք է այս բոլոր նրբությունները հասկանանք: Ենթադրենք՝ մենք 4, 5, 6 մլրդ ներդրում արեցինք, ատոմակայան կառուցեցինք և ուրանի գինը 4 անգամ, 5 անգամ, 10 անգամ բարձրացավ... Ենթադրենք, միջուկային վառելիքի գինը կարող է սկսել աճել, դա ո՞նց է ազդելու մեր նախագծի տնտեսական արդյունավետության վրա»:

Премьер-министр коснулся возможности продления срока эксплуатации атомной электростанции до 2046 года
В настоящее время Армения находится в процессе продления срока эксплуатации Мецаморской атомной электростанции до 2036 года, после чего ожидается еще одно продление на 10 лет. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в парламенте сказал премьер-министр Никол Пашинян.
«В настоящее время мы находимся в процессе продления срока эксплуатации Мецаморской атомной электростанции до 2036 года, после чего ожидается еще одно продление срока ее эксплуатации на 10 лет, то есть до 2036 и 2046 годов», — сказал Пашинян.
По его словам, в течение этого периода правительство должно принять решения, касающиеся строительства новой атомной электростанции. Армения обсуждает вопрос о новом ядерном реакторе с Россией, США, Францией, Китаем и Южной Кореей.
«И мы говорим об этом всем нашим партнерам. Это решение имеет стратегическое значение. Принимая решение, мы должны быть уверены, какое предложение наиболее соответствует интересам Республики Армения», — отметил Пашинян.
По его словам, существует проблема качественного и точного изучения рынка атомной энергетики. В настоящее время тариф на электроэнергию, производимую Мецаморской атомной электростанцией, является самым низким в армянской энергетической системе.
Коснувшись мировых развитий в данной сфере, премьер-министр отметил:
«Есть оценки, что известные на данный момент запасы ядерного топлива хватят на 70 лет. Это означает, что необходимо рассчитать, во сколько может обойтись 1 кВт·ч атомной энергии через 40 лет. Здесь также возникает вопрос экономической целесообразности. Проблема в том, какой будет цена?»
Он подчеркнул, что для строительства атомной электростанции необходимо разработать экономико-финансовую схему, которая обеспечит возврат вложенных средств. Есть партнеры, которые торопят Армению с принятием решения:
«При всем уважении, нам нужно понимать все эти нюансы. Допустим, мы вложили 4, 5, 6 миллиардов, построили атомную электростанцию, а цена на уран выросла в 4, 5, 10 раз... Допустим, цена ядерного топлива может начать расти, как это повлияет на экономическую эффективность нашего проекта?»