ԱՄՆ-ն Հարավային Կովկասում իր քաղաքականությունը կառուցում է հավասարակշռության սկզբունքի վրա. Արմեն Պետրոսյան
Քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Պետրոսյանը կարծում է, որ ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի տարածաշրջանային այցի ամենագլխավոր առանձնահատկությունը հավասարակշռվածությունն էր՝ թե՛ արդյունքների, թե՛ հնչեցրած հռետորաբանության մասով, ինչը բավականաչափ ուշագրավ է ու կարևոր։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արմեն Պետրոսյանն անդրադարձավ ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Հայաստան և Ադրբեջան կատարած այցերին, Հայաստան- Միացյալ Նահանգներ երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հեռանկարին։
Պետրոսյանի դիտարկմամբ՝ ակնհայտ է, որ Միացյալ Նահանգները Հարավային Կովկասում իր քաղաքականությունը կառուցում է հենց հավասարակշռության սկզբունքի վրա։ Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների և ԱՄՆ-ի փոխնախագահի միջև ստորագրվեց մեկական պայմանագիր, ինչպես նաև հայտարարվեց ռազմական առումով երկու կողմերի հետ էլ համաչափ համագործակցություն ծավալելու մասին։
«Ամերիկյան կողմը պատրաստ է Հայաստանին վաճառել հետախուզական նշանակության անօդաչու թռչող սարքեր, իսկ Ադրբեջանին վաճառել ռազմական մոտորանավակներ։ Այդ առումով մոտեցումը նույնպես համաչափ է։ Այցի տևողության և արարողակարգի առումով ևս կարելի է գալ նույն եզրակացության։ Հայաստանում Վենսն այցելեց Ծիռեռնակաբերդի հուշահամալիր, իսկ Բաքվում՝ Շահիդների պուրակ։ Վենսի տարածաշրջանային այցը կառուցված էր Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ, որպես միջնորդ, հավասարակշռված աշխատելու տրամաբանության վրա։ Դրան ականատես եղանք նաև նախորդ տարվա օգոստոսի 8-ից հետո ԱՄՆ-ի վարած տարածաշրջանային քաղաքականության և Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ փոխհարաբերությունների ողջ դինամիկայի արդյունքում»,- նշեց քաղաքական վերլուծաբանը։
Անդրադառնալով ԹՐԻՓՓ նախագծի գործարկման հեռանկարին՝ Պետրոսյանն ընդգծեց, որ այդ նախագծի վերաբերյալ ավելի լայն պատկերացում կազմվեց հունվարին Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների միջև ստորագրված փաստաթղթով։
«ԹՐԻՓՓ-ի մասով իրավիճակը բավականաչափ կանխատեսելի է։ Վերջնական փոխհամաձայնեցման փուլում են գտնվում նախագծի իրավական և տեխնիկական դետալները։ Կարելի է ասել, որ նախագիծն արդեն մեկնարկել է, որովհետև Հայաստանում է գտնվում մասնագիտական մի խումբ, որը Մեղրիում փորձագիտական ուսումնասիրություններ է իրականացնելու նախագծի առանձին բաղադրիչների իրականացման մասով։ Քաղաքական բանակցությունների մակարդակում նույնպես տեսանելի է առաջընթաց։ Դա նկատվում է ինչպես Հայաստան-ԱՄՆ, այնպես էլ Ադրբեջան ԱՄՆ և Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների ընթացքում։ Իսկ բուն շինաշխատանքների մեկնարկը կախված է նախագծային ու տեխնիկական բաղադրիչների հստակեցումից և նախագծի ֆինանսավորումից»,- մանրամասնեց Պետրոսյանը։
Քանի որ տարածաշրջանային տնտեսական մեգածրագրերի իրագործումը կապված է նաև կայուն խաղաղության հետ, մեր զրուցակիցն ընդգծեց, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման առումով քննարկվում են տարբեր սցենարներ։
«Գործընթացն առաջ մղելու առումով, գուցե, ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ լինի նախ խաղաղության պայմանագրի ստորագրում 2026 թվականի առաջին կիսամյակում, իսկ հետո վավերացում ավելի տևական ժամանակում։ Ադրբեջանական կողմն իր նախապայմաններից չի հրաժարվում, և հենց այդ պատճառով էլ Բաքուն դեռ չի պատրաստվում ստորագրել պայմանագիրը։ Հիմա թե ինչ ճկունություն կարձանագրվի, դա պայմանավորված է ինչպես Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության մոտեցումներով, այնպես էլ Միացյալ Նահանգների միջնորդական ջանքերով։ Հնարավոր է լինեն տարբեր սցենարներ»,- եզրափակեց Պետրոսյանը։
ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը փետրվարի 9-10-ը պաշտոնական այցով գտնվում էր Հայաստանում։ Այցի շրջանակում նա հանդիպել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որի արդյունքներով ստորագրվել է «Միջուկային էներգիայի խաղաղ նպատակներով օգտագործման ոլորտում ՀՀ կառավարության և ԱՄՆ-ի կառավարության միջև համագործակցության մասին համաձայնագրի բանակցությունների ավարտի վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն»-ը։ Փետրվարի 10-ին ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը պաշտոնական այցով մեկնեց Ադրբեջան, որտեղ նա և նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը:

США строят свою политику на Южном Кавказе исходя из принципа баланса: политаналитик Армен Петросян
Политический аналитик Армен Петросян считает, что важнейшей особенностью регионального визита вице-президента США Дж. Д. Вэнса был баланс как в плане результатов, так и риторики, что весьма примечательно и важно.
В интервью “Арменпресс” Армен Петросян говорил о визите вице-президента США Дж. Д. Вэнса в Армению и Азербайджан, развитии двусторонних отношений между Арменией и США, а также перспективы подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
Армен Петросян считает очевидным, что США строят свою политику на Южном Кавказе на принципе баланса. Была подписана договоренность между лидерами Армении и Азербайджана и вице-президентом США, а также объявлено о пропорциональном сотрудничестве с обеими сторонами в военной сфере.
“США готовы продать Армении разведывательные беспилотники, а Азербайджану – военные катера. В этом отношении подход также соразмерен. Аналогичный вывод можно сделать и относительно продолжительности и протокола визита. В Армении Вэнс посетил Мемориальный комплекс Цирернакаберд, а в Баку – Парк шахидов. Региональный визит Вэнса строился на логике сбалансированного сотрудничества с Арменией и Азербайджаном в качестве посредника. Мы видим это и в региональной политике, проводимой Соединенными Штатами после 8 августа прошлого года, и всей динамики отношений с Арменией и Азербайджаном”, – отметил политолог.
Касаясь перспектив запуска проекта TRIPP, Петросян подчеркнул, что более широкое понимание проекта сформировалось благодаря документу, подписанному в январе главами министерств иностранных дел Армении и США.
“Ситуация с TRIPP вполне понятна. Правовые и технические детали проекта находятся на завершающей стадии взаимного согласования. Можно сказать, что проект уже стартовал, поскольку в Армении находится профессиональная группа, которая проведет в Мегри экспертные исследования по реализации отдельных компонентов проекта. Прогресс виден и на уровне политических переговоров. Это наблюдается как в ходе армяно-американских, так и азербайджано-американских и армяно-азербайджанских переговоров. А начало самих строительных работ зависит от уточнения проектно-технических компонентов и финансирования проекта”, — уточнил Петросян.
Поскольку реализация региональных экономических мегапроектов также связана с устойчивым миром, наш собеседник подчеркнул, что обсуждаются различные сценарии подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
“Что касается продвижения процесса, то, возможно, при посредничестве США, в первой половине 2026 года состоится подписание мирного договора, позднее его ратификация, но в более продолжительное время. Азербайджан не отказывается от своих предусловий, и поэтому Баку пока не собирается подписывать договор. И какая гибкость будет проявлена, зависит как от подходов политического руководства Азербайджана, так и от посреднических усилий Соединенных Штатов. Возможны разные сценарии”, — заключил Петросян.
Вице-президент США Дж. Д. Вэнс находился с официальным визитом в Армении 9-10 февраля. В ходе визита он встретился с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Было подписано “Совместное заявление о завершении переговоров по соглашению о сотрудничестве между правительством Республики Армения и правительством Соединенных Штатов в области мирного использования ядерной энергии”. 10 февраля вице-президент США Дж. Д. Вэнс отправился в Азербайджан с официальным визитом, где он и президент Ильхам Алиев подписали Хартию стратегического партнерства между Азербайджаном и Соединенными Штатами.