Կոնսոլիդացիան Սիրիայում լինելու է, բայց շատ տևական ու բավականաչափ նյարդային գործընթացի արդյունքում․ Արմեն Պետրոսյան
Արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը կարծում է, որ Սիրիայում տեղի ունեցած զարգացումների առանցքում քրդական խնդիրն է, ինչն առավելապես պայմանավորված է սիրիական կառավարական ուժերի կողմից ռազմավարական նշանակություն ունեցող կարևոր խնդրի լուծմամբ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում արաբագետ, միջազգային հարցերով փորձագետ Արմեն Պետրոսյանն անդրադարձավ Սիրիայում վերջին օրերին տեղի ունեցած իրադարձություններին և ներսիրիական խնդիրների լուծման հեռանկարին։
«Իրավիճակի թեժացման ու վերջին ռազմական գործողությունների արդյունքում փաստացի ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որի համաձայն՝ «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերը», որոնք կազմված են ոչ միայն քրդերից, այլև սիրիական մի շարք այլ տարրեից, պետք է դուրս գան Հալեպի երեք հիմնական շրջաններից ու դրանով իսկ դրանց վերահսկողությունը փոխանցեն Սիրիայի կառավարական ուժերին։ Պայմանավորվածության համաձայն՝ նրանք պետք է դուրս գան Եփրատ գետից արևելք, որտեղ ևս տարածքների հիմնական վերահսկողը վերոհիշյալ ուժերն են»,- ասաց Պետրոսյանը։
Նա հավելեց, որ Սիրիայի կառավարական ուժերն իրենց ռազմական գործողություններն իրականացրել են Թուրքիայի հետ սերտ համագործակցությամբ՝ չնայած, որ հիմնական գործող դերակատարները եղել են հենց կառավարական ուժերը։
«Ընդհանուր առմամբ՝ քրդական ինքնապաշտպանական ջոկատները, որոնք «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» առանցքային ռազմական կորիզն են կազմել, վերահսկողություն են ունեցել Սիրիայի հյուսիսային և հյուսիսարևելյան հատվածների վրա։ Մեկը Հալեպի նահանգում է, մյուսը Եփրատ գետի արևելյան ափին գտնվող տարածքում։ Սիրիայի բանակն, ըստ էության, լուծել է Հալեպ նահանգում նրանց ներկայության և նրանց կողմից մի շարք շրջանների վերահսկողության հարցը»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Պետրոսյանի դիտարկմամբ՝ Սիրիայի նախորդ իշխանությունը չէր դիմում ռազմական ակտիվ գործողությունների և ընտրել էր խնդրի լուծման բանակցային տարբերակը։ Դա արվում էր այն պարզ պատճառով, որ չուներ համապատասխան ներուժ և ռեսուրսներ՝ ռազմական ճանապարհով քրդական խնդիրը լուծելու համար, մինչդեռ գործող կառավարությունը, ունենալով հատկապես Թուրքիայի աջակցությունը, դիմում է ռադիկալ քայլերի ու փաստացիորեն կարողանում է հաջողություն գրանցել, առավել ևս, որ տարածաշրջանում փոխվել է աշխարհաքաղաքական իրադրությունը։
«Նաև Սիրիայի ներսում կառավարությունն ունի հիմնական միջազգային դերակատարների աջակցությունը, իսկ քրդերը իրենց հերթին կորցրել են իրենց հիմնական աջակիցներին՝ ի դեմս ԱՄՆ-ի ու մասնակիորեն Իսրայելի։ Հատկապես Միացյալ Նահանգները սերտորեն համագործակցում է Սիրիայի գործող կառավարության հետ, ուստի վերջինս գնում է նման եղանակով վերջնագրային լուծումների»,- պարզաբանեց Պետրոսյանը։
Իրադարձությունների ընդհանուր համատեքստում անդրադառնալով նաև Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի՝ Սիրիա կատարած այցին, արաբագետն ընդգծեց, որ դա նույնպես պետք է դիտարկել զարգացումների ընդհանուր տրամաբանության մեջ։
«Մերձավոր Արևելքում և մասնավորապես Սիրիայում ներգրավված միջազգային հիմնական խաղացողներն ակտիվ աջակցություն են ցուցաբերում ժամանակավոր կառավարությանը և Սիրիայում ընթացող ազդեցության տիրույթների բաժանման գործընթացում փորձում են իրենց հավակնությունները ներկայացնել։ Դրանից առաջ բավականին ակտիվ էր ՄԱԿ-ը, ակտիվ էին Պարսից ծոցի արաբական միապետությունները, առանձին եվրոպական երկրները, իսկ ԵՄ-ն՝ որպես հավաքական միավոր, մի փոքր հայտնվել էր լուսանցքում, հետևաբար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի այցը պայմանավորված էր այդ հանգամանքով։ ԵՄ-ն նույնպես փորձում է անմասն չմնալ ազդեցությունների բաշխման գործընթացից»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե Սիրիայի գործող նախագահին կհաջողվի՞ արդյոք հասնել ներքին կոնսոլիդացիայի, թե՞ նա կձախողվի այդ գործում, արաբագետը նշեց, որ դա կախված կլինի մի շարք գործոններից։
«Նախևառաջ դա կախված է աշխարհում և Սիրայում տիրող իրավիճակից։ Այս պահի դրությամբ այդ հարցի պատասխանն ավելի շատ դրական զարգացումների հնարավորություն է կանխատեսում։ Այսինքն՝ գործող նախագահն ավելի շուտ կհաջողի։ Կոնսոլիդացիան լինելու է, բայց շատ տևական, երկարատև ու բավականաչափ նյարդային գործընթացի արդյունքում։ Այդ գործընթացն, այնուամենայնիվ, լինելու է։ Սեղանին դրված է Սիրայի ամբողջ տարածքում ինքնիշխանության վերահաստատման հարցը»,- եզրափակեց Պետրոսյանը։
Հալեպում իրավիճակը սրվել էր հունվարի 6-ին, երբ «Սիրիայի դեմոկրատական ուժեր» զինված խմբավորումը անօդաչու թռչող սարքեր օգտագործեց կառավարական դիրքերի վրա հարձակվելու համար:
Հրադադարի խախտմանն ի պատասխան՝ սիրիական բանակը ոչնչացրել էր Շեյխ Մակսուդ թաղամասում գտնվող քրդերի կողմից ղեկավարվող զինամթերքի պահեստը, որից հետո Հալեպի մի քանի թաղամասերում սկսվել էր ինտենսիվ փոխհրաձգություն:
Ավելի ուշ Սիրիական բանակը հայտարարել էր Հալեպի Բանի Զայդ, Աշրաֆիե և Շեյխ Մակսուդ թաղամասերում բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման և բնակիչների անվտանգ վերադարձի ապահովման մասին։

Консолидация в Сирии произойдет, но в результате очень длительного, затяжного и довольно напряженного процесса – арабист Армен Петросян
Арабист Армен Петросян считает, что в основе событий в Сирии лежит курдский вопрос, что во многом обусловлено решением сирийскими правительственными силами важного вопроса стратегического значения.
В интервью Арменпресс арабист и эксперт по международным делам Армен Петросян затронул события последних дней в Сирии и перспективы решения внутренних сирийских проблем.
«В результате эскалации ситуации и недавних военных действий фактически достигнуто соглашение, согласно которому «Сирийские демократические силы», в состав которых входят не только курды, но и ряд других сирийских элементов, должны вывести свои войска из трех основных районов Алеппо и передать контроль над ними сирийским правительственным силам. Согласно соглашению, они должны отступить к востоку от реки Евфрат, где вышеупомянутые силы также являются основными контролерами территорий», — сказал Петросян.
Он добавил, что сирийские правительственные силы проводили свои военные операции в тесном сотрудничестве с Турцией, хотя главными действующими лицами были сами правительственные силы.
«В целом, курдские отряды самообороны, составлявшие ядро вооруженных сил «Сирийских демократических сил», контролировали северную и северо-восточную части Сирии. Один находится в провинции Алеппо, другой — на восточном берегу реки Евфрат. Сирийская армия, по сути, решила вопрос их присутствия в провинции Алеппо и контроля над рядом регионов», — отметил наш собеседник.
По словам Петросяна, предыдущее сирийское правительство не прибегало к активным военным действиям и выбрало переговорный подход к решению проблемы. Это было сделано по той простой причине, что у него не было соответствующего потенциала и ресурсов для военного решения курдского вопроса, в то время как нынешнее правительство, при поддержке, в частности, Турции, прибегает к радикальным мерам и фактически добивается успеха, особенно с учетом изменения геополитической ситуации в регионе.
«Кроме того, правительство в Сирии пользуется поддержкой крупных международных игроков, в то время как курды, в свою очередь, потеряли своих главных сторонников в лице Соединенных Штатов и частично Израиля. Соединенные Штаты, в частности, тесно сотрудничают с нынешним сирийским правительством, поэтому последнее и добивается ультимативных решений», — пояснил Петросян.
Касаясь в общем контексте событий визита президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен в Сирию, арабист подчеркнул, что это также следует учитывать в общей логике развития событий.
«Крупнейшие международные игроки, вовлеченные в ближневосточные дела, и, в частности, в Сирию, активно поддерживают временное правительство и пытаются представить свои претензии в процессе разделения сфер влияния в Сирии. До этого ООН была довольно активна, арабские монархии Персидского залива также проявляли активность, отдельные европейские страны, а ЕС в целом несколько отошел на второй план, поэтому визит Урсулы фон дер Ляйен был обусловлен именно этими обстоятельствами. ЕС также старается не оставаться в стороне от процесса распределения влияния», — сказал наш собеседник.
Отвечая на вопрос о том, удастся ли нынешнему президенту Сирии добиться внутренней консолидации или он потерпит неудачу в этом вопросе, эксперт отметил, что это будет зависеть от ряда факторов.
«Прежде всего, это зависит от ситуации в мире и в Сирии. На данный момент ответ на этот вопрос предсказывает более позитивные развития. То есть, нынешний президент добьется успеха раньше. Консолидация произойдет, но в результате очень длительного, затяжного и довольно напряженного процесса. Этот процесс, однако, состоится. На столе - вопрос о восстановлении суверенитета на всей территории Сирии», — заключил Петросян.
Ситуация в Алеппо обострилась 6 января, когда вооруженная группировка Сирийские демократические силы (СДС) использовала беспилотники для атаки позиций правительственных войск.
В ответ на нарушение режима прекращения огня сирийская армия уничтожила курдский склад боеприпасов в районе Шейх-Максуд, после чего в нескольких районах Алеппо вспыхнули интенсивные перестрелки.
Позже сирийская армия объявила о прекращении всех военных действий в районах Бани-Зайд, Ашрафия и Шейх-Максуд в Алеппо и о безопасном возвращении жителей.