Թրամփը դեմ է Արևմտյան ափի նկատմամբ Իսրայելի վերահսկողության ընդլայնմանը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ դեմ է Իսրայելի այն գործողություններին, որոնք ուղղված են Հորդանան գետի Արևմտյան ափի նկատմամբ վերահսկողության ընդլայնմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Axios լրատվական հարթակի հետ հարցազրույցում։
«Ես դեմ եմ բռնակցմանը», - ասել է Թրամփը՝ հավելելով, որ, Հորդանանի Արևմտյան ափից բացի, «այժմ բավականին թեմաներ կան խորհրդածությունների համար»։
Ավելի վաղ Axios-ը, հղում անելով ԱՄՆ պաշտոնատար անձանց, հաղորդել էր, որ Վաշինգտոնում մտահոգված են Իսրայելի անվտանգության կաբինետի կողմից Արևմտյան ափի նկատմամբ վերահսկողությունը զգալիորեն ընդլայնելու որոշմամբ, այդ թվում՝ Պաղեստինի վարչակազմի կառավարման տակ գտնվող շրջաններում։
«Կայուն Արևմտյան ափն ապահովում է Իսրայելի անվտանգությունը և համապատասխանում է տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ներկայիս վարչակազմի նպատակին», - ասել էր Սպիտակ տան պաշտոնյան։

Трамп против расширения контроля Израиля над Западным берегом реки Иордан
Президент США Дональд Трамп заявил, что он против действий Израиля, направленных на расширение контроля над Западным берегом реки Иордан. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он заявил в интервью новостной платформе Axios.
“Я против аннексии”, — сказал Трамп, добавив, что, “сейчас достаточно тем для размышлений, помимо Западного берега Иордана”.
Ранее Axios со ссылкой на американских чиновников сообщал, что Вашингтон обеспокоен решением израильского кабинета безопасности значительно расширить контроль над Западным берегом, в том числе над территориями, находящимися под контролем Палестинской автономии.
“Стабильный Западный берег обеспечивает безопасность Израиля и соответствует цели нынешней администрации по достижению мира в регионе", - сказал представитель Белого дома.