2027-ից կարգելվեն պոլիէթիլենային տոպրակների ու մեկանգամյա պլաստիկ սպասքի վաճառքը․ փոխնախարար
Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացրեց «Առևտրի և ծառայությունների մասին» և հարակից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագծերի փաթեթը, որով նախատեսվում է 2027 թվականի հունվարի 1-ից սահմանել պոլիէթիլենային տոպրակների և մեկանգամյա պլաստիկ արտադրանքի արգելք։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փոխնախարարը նշեց, որ առաջարկվող փոփոխությունները նախատեսված են Կառավարության ծրագրով և ուղղված են մեկանգամյա պլաստիկ արտադրանքի օգտագործման աստիճանական կրճատմանը և արգելմանը։ Նախագիծը համահունչ է նաև պլաստիկ արտադրանքի՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նվազեցման վերաբերյալ Եվրամիության դիրեկտիվներին։
«Նախագծով առաջարկվում է 2027 թվականի հունվարի 1-ից առևտրի օբյեկտներում, հանրային սննդի կետերում, տոնավաճառներում, ցուցահանդես-վաճառքներում, ինչպես նաև բացօթյա և շրջիկ առևտրի կետերում արգելել պոլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների, ինչպես նաև պլաստիկից կամ փրփրապլաստից պատրաստված մեկանգամյա օգտագործման տարաների և սպասքի վաճառքը կամ առկայությունը։
Բացառություններ են նախատեսված կշռափաթեթավորման համար օգտագործվող պարկերի և կափարիչով պլաստիկ տարաների համար, ինչպես նաև երկրորդային հումքից արտադրված աղբի պարկերի դեպքում։
Արգելքի խախտման համար սահմանվում է պատասխանատվություն․ առաջին խախտման դեպքում կկիրառվի նախազգուշացում, իսկ երկրորդ և հաջորդող դեպքերի համար նախատեսվում է 100 հազարից 150 հազար դրամ տուգանք
Վերահսկողությունը կվերապահվի տեղական ինքնակառավարման մարմիններին և Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնին՝ համատեղ ձևաչափով։ Նախատեսված է նաև դիտարկման եղանակով վերահսկողություն»,- ասաց Մկրտչյանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ մեկանգամյա պլաստիկի սպառման սահմանափակումը ոչ միայն բնապահպանական, այլև քաղաքական և տնտեսական նշանակություն ունի։
«COP-17-ի նախաշեմին Հայաստանը պետք է ներկայանա որպես պատասխանատու և կայուն զարգացման սկզբունքներին հավատարիմ պետություն»,-նշեց Մկրտչյանը։

The Deputy Minister of Environment, Ara Mkrtchyan, presented a bill to Parliament proposing amendments to the law on trade and services, which seeks to ban polyethylene bags and single-use plastic products starting January 1, 2027.
The Deputy Minister noted that the proposed changes are part of the Government’s program that aim at the gradual reduction and eventual ban of single-use plastic products. The bill is also aligned with European Union directives on reducing the environmental impact of plastic products.
“According to the bill, starting January 1, 2027, the sale or availability of polyethylene bags and sacks, as well as single-use containers and tableware made of plastic or foam plastic, will be prohibited at retail outlets, public catering points, fairs, exhibition sales, and outdoor or mobile trading locations. Exceptions are provided for bags used for pre-weighed packaging, plastic containers with lids, and garbage bags made from recycled materials. Penalties for violating the ban are set as follows: a first violation will result in a warning, while a second or subsequent violation will incur a fine of AMD 100,000 to 150,000,” the Deputy Minister said in parliament.
According to the Deputy Minister, limiting the use of single-use plastics has not only environmental but also political and economic significance.
“Ahead of COP-17, Armenia must present itself as a responsible country committed to the principles of sustainable development,” Mkrtchyan emphasized.
Armenia will host the 17th meeting of the Conference of the Parties (COP) to the Convention on Biological Diversity (CBD) in October 2026.