Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունները շարունակվում են, առջևում դեռ շատ ճանապարհ կա. Լավրով
Ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունները շարունակվում են, առջևում դեռ շատ ճանապարհ կա։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը «ՆՏՎ» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Մենք մեկ անգամ չէ, որ ասել ենք այն մասին, որ չպետք է տրվենք տեղի ունեցողի հիացական ընկալմանը, թե ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն «իրենց տեղն է դրել» եվրոպացիներին, Վոլոդիմիր Զելենսկուն և նրանցից պահանջում է կատարել... Այդ ամենը լավ է, եթե մենք ցանկանում ենք խաղաղության հասնել Ուկրաինայում, բայց մենք դեռևս այնտեղ չենք։ Բանակցությունները շարունակվում են, երկրորդ փուլը տեղի ունեցավ Աբու Դաբիում, առջևում դեռ շատ ճանապարհ կա», - ասել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ Ռուսաստանի առաջատար դիրքերը միջուկային էներգիայի համաշխարհային շուկայում մարտահրավեր են նետում ամերիկացիներին, նրանք ցանկանում են փոխել դա։
«Այն երկրներում, որտեղ մենք արդեն ունենք նախագծեր, աշխատանքի փորձ, այդ թվում նաև մեր հարևանների, մի շարք եվրոպական երկրների մոտ, ամերիկացիներն աշխատում են, որպեսզի նրանց էներգետիկան վերաորակավորեն իրենց ստանդարտներով։ Նրանք նույնպես դա չեն թաքցնում։ Արդեն չեմ խոսում պատժամիջոցների, մաքսատուրքերի մասին, որոնք մինչև երկինք են հասցնում այն երկրների համար, որոնք ամերիկացիներին չեն լսում այն հարցում, թե ինչպես պետք է աշխատել Ռուսաստանի Դաշնության հետ», - նշել է նա։
«Մեր մոտեցումը սահմանվել է (Ռուսաստանի) նախագահի կողմից՝ ելնելով մեր ազգային շահերից։ Մենք չենք ընդունում առևտրային, տնտեսական, արժութային պատերազմների մեթոդները, որովհետև դոլարի չարաշահումը շարունակվում է աննախադեպ մասշտաբներով», - ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:

Переговоры продолжаются. На этом пути предстоит пройти еще большую дистанцию: Сергей Лавров
Переговоры по урегулированию российско-украинского конфликта продолжаются, но впереди еще большая дистанция. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, это заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью телеканалу НТВ.
“Мы не раз об этом говорили, что нам нельзя впадать в восторженное восприятие происходящего: что президент США Дональд Трамп “поставил на место” европейцев и Владимира Зеленского, требуя от них выполнения... Это, конечно, хорошо, если мы стремимся к миру на Украине, но до цели мы пока еще не дошли. Переговоры продолжаются, и второй раунд уже прошел в Абу-Даби. На этом пути предстоит пройти еще большую дистанцию”, — сказал он.
По словам министра, лидирующие позиции России на мировом рынке атомной энергетики бросают вызов американцам, и они хотят это изменить.
“В странах, где у нас уже есть проекты, опыт работы, в том числе и у наших соседей, у ряда европейских стран, американцы работают над тем, чтобы переквалифицировать их энергетику на свои стандарты. Этого они тоже не скрывают. Уже не говорю про санкции, тарифы, которые задираются до небес для стран, которые не слушаются американцев в отношении того, как надо работать с Российской Федерацией”, — отметил он.
“Наш подход определен президентом [России Владимиром Путиным], исходя из наших национальных интересов. Мы не приемлем методы торговых, экономических, валютных войн, потому что злоупотребление долларом продолжается в невиданных масштабах”, — подчеркнул глава МИД РФ.