Ինչպես են ընթացել Իրան-ԱՄՆ բանակցություններն Օմանում, և ինչու դրանք չեն կայացել Ստամբուլում. մասնագետների վերլուծությունը
Չնայած Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Օմանում կայացած բանակցություններին և դրանց վերաբերյալ Թեհրանի ու Վաշինգտոնի դրական արձագանքներին՝ այդուհանդերձ, կողմնորոշումների միջև հակասությունները դեռ պահպանվում են։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց իրանագետ Էմմա Բեգիջանյանը՝  անդրադառնալով Օմանում կայացած իրանա-ամերիկյան բանակցությունների հերթական փուլին և միջուկային ծրագրի շուրջ վերջնական համաձանության գալու հավանականությանը։
«Երկու կողմերն էլ իրենց դիրքերը զիջելու մտադրություն չունեն, թեև համաձայնել են շարունակել բանակցությունները։ Արդյունքների շուրջ կոնկրետ պայմանավորվածություն դեռ չկա։ Ավելին, Իրանի արտգործնախարարը մտահոգություն հայտնեց իրանական կողմին հնարավոր քայլեր պարտադրելու առթիվ, ինչը Թեհրանի համար անընդունելի է և կարող է հետքայլ արձանագրել բանակցություններոմ։ Արտգործնախարարը պնդեց, որ իրենք նահանջելու մտադրություն չունեն և հետայսու ևս ուրանի հարստացման գործընթացն իրականացնելու են բացառապես խաղաղ նպատակներով»,- նշեց Բեգիջանյանը։
Նա հավելեց, որ իրանական կողմը պատրաստ է բանակցել միայն ուրանի հարստացման տոկոսների շուրջ և մտադիր չէ 60 տոկոս հարստացված ուրանը հանել երկրից դուրս, թեև Ռուսաստանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ պատրաստ է ընդունել ուրանի պաշարները։ Իրանագետի կարծիքով՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև այս պահին համաձայնության գալու հավանականությունը քիչ է։
«Փորձագետների դիտարկմամբ՝ երկու կողմերն էլ ունեն այնպիսի համոզմունք, որ եթե պատերազմ սկսվի, այն կարող է աղետալի լինել ոչ միայն Իրանի ու ԱՄՆ-ի, այլև ողջ Մերձավոր Արևելքի համար։ Այդուհանդերձ, միջուկային ծրագրի շուրջ վերջնական համաձայնության գալու հեռանկարն այս պահին մշուշոտ է։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մեկնելու է Միացյալ Նահագներ, որտեղ խորհրդակցելու է նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։ Իսրայելը շահագրգռված չէ, որ տվյալ հարցում համաձայնագիր ստորագրվի և շարունակ դրդում է ԱՄՆ-ին ճնշում գործադրել Իրանի վրա»,- ասաց իրանագետը։
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, որ ոչ վաղ անցյալում Իրանի հետ բանակցում էին ԱՄՆ-ն և եվրոպական ազդեցիկ երկրները, իսկ այսօր այդ ձևափաչը չի գործում՛ Բեգիջանյանն ընդգծեց, որ Իրանն ի սկզբանե հակված էր հարցը լուծել Միացյալ Նահանգների ու ԵՄ-ի հետ համատեղ բանակցություններում, սակայն ռուս-ուկրաինական պատերազմում Իրանի դիրքորոշման առթիվ հարաբերություններն Արևմուտքի հետ խիստ լարվեցին, ինչի պատճառով էլ այդ ձևաչափով բանակցությունների արդյունավետությունն անմիջապես նվազեց։
«Բացի դրանից, վերջին շրջանում ԵՄ-ի կողմից Իրանի հեղափոխության պահապանների կորպուսն ահաբեկչական կազմակերպությունների ցուցակում ընդգրկելու հանգամանքը վերջին կաթիլն էր, ինչից հետո Իրանը երես թեքեց ԵՄ-ից։ Բայց եթե Իրանն, այնուամենայնիվ, համաձայնության գա ԱՄՆ-ի հետ, ապա դա նույնպես կընկալվի հարցի լուծում։ Իրանը նույնիսկ նախորդ «5+1» ձևաչափի շրջանակում Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության առջև ստանձնած բոլոր պարտականությունները կատարում էր, սակայն ԱՄՆ-ն անսպասելիորեն դուրս եկավ ձևաչափից։ Արևմուտքն Իրանին չվստահելու միակ դրդապատճառը համարում է այն, որ այդ երկիրը որոշ ժամանակ տեղյակ չէր պահել ուրանի հարստացման գործընթացի մասին։ Իրանն իր հերթին հավաստիացնում է, որ ուրանի օգտագործումն անհրաժեշտ է ոչ միայն էներգետիկ, այլ բժշկական և գիտական նկատառումներով, և որ ինքն առաջնորդվում է միջազգային իրավունքով»,- մանրամասնեց մեր զրուցակիցը։
Բեգիջանյանի դիտարկմամբ՝ հավաքական Արևմուտքն ու հատկապես Իսրայելը անհանգստացած են այն իրողությունից, որ իրանական կողմն արդեն ուրանը հարստացրել է 60 տոկոսով և մոտ է միջուկային զենք ստեղծելուն, եթե, իհարկե, ունենա նման մտադրություն։ Մյուս կողմից իրանագետը հիշեցրեց, որ Իրանի հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլա Խամենեին, որի որոշումները սովորաբար բեկման ենթակա չեն, ժամանակին հատուկ կրոնական հրովարտակով ազդարարեց, որ Իրանը միջուկային զենք ստեղծելու մտադրություն չունի։
Հատկանշական է, որ վերջին օրերին հայտարարություններ եղան այն մասին, որ Իրան-ԱՄՆ բանակցությունների հերթական փուլը կարող էր անցկացվել Ստամբուլում, սակայն իրանական կողմի խնդրանքով դրանք տեղափոխվեցին Օման։ Թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ թուրքական հարթակը բանակցելու համար քննարկվող հնարավոր տարբերակներից մեկն էր, սակայն իրանական կողմն իր նկատմամբ Թուրքիայի մոտեցումներում նկատել է որոշակի փոփոխություններ։
«Թեև Թուրքիան ներիրանական վերջին զարգացումների վերաբերյալ պահպանեց զսպվածություն՝ աջակցելով ներկայիս իշխանություններին, բայց մյուս կողմից էլ, երբ Իրանի շուրջ ամերիկյան ճնշումն ուժեղացավ, Թուրքիան սկսեց փոխել իր մոտեցումները՝ դրանով իսկ Թեհրանում անվստահություն առաջացնելով իր քաղաքականության նկատմամբ։ Հիմա տեսնում ենք, որ Իրանում փորձ է արվում հակակառավարական ևս մեկ ալիք բարձրացնել, և եթե նախորդ անգամ Թուրքիան փակել էր իր սահմանը՝ թույլ չտալով ահաբեկչական խմբավորումների ներթափանցում հարևան երկիր, ապա այսօր իրավիճակը փոխվում է։ Թուրքիան դուրս մնաց բանակցություններից, ինչը վկայում է այն մասին, որ այլևս չի ընկալվում որպես չեզոք պետություն, այլ դիտարկվում է որպես արևմտյան կոալիցիայի մաս»,- նշեց Սաֆրաստյանը։
Թեհրանը և Վաշինգտոնը փետրվարի 6-ին վերսկսել են միջուկային բանակցություններն Օմանում։ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին, որը գլխավորում էր Իրանի պատվիրակությունը ԱՄՆ-ի հետ միջուկային բանակցություններում, ասել է, որ բանակցությունները լավ սկիզբ են՝ հավելելով, որ դրանց շարունակությունը կախված է մայրաքաղաքներում կայանալիք խորհրդակցություններից։
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտնել է, որ դիվանագիտությունը մնում է Թեհրանի հիմնական ռազմավարությունը՝ վեճերը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար։ Նա ընդգծել է, որ Իրանի միջուկային քաղաքականությունը ղեկավարվում է միջազգային իրավունքով և «Միջուկային զենքի չտարածման մասին» պայմանագրում ամրագրված իրավունքներով։ Իրանի նախագահը հավելել է, որ բանակցությունները, որոնք տեղի են ունեցել տարածաշրջանի բարեկամ կառավարությունների աջակցությամբ, քայլ առաջ էին։
Մեկնաբանելով բանակցությունները՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները շատ լավ բանակցություններ է ունեցել Իրանի հետ, և Թեհրանն ու Վաշինգտոնը բանակցությունների երկրորդ փուլը կանցկացնեն հաջորդ շաբաթ։

Как прошли ирано-американские переговоры в Омане и почему они не состоялись в Стамбуле: анализ экспертов
Несмотря на прошедшие в Омане переговоры по иранской ядерной программе и позитивную реакцию Тегерана и Вашингтона на них, противоречия между позициями сохраняются.
Подобное мнение в беседе с “Арменпресс” выразила иранист Эмма Бегиджанян, коснувшись очередного раунда ирано-американских переговоров в Омане и вероятности достижения окончательного соглашения по ядерной программе.
“Обе стороны не намерены идти на уступки, хотя и договорились продолжить переговоры. Конкретного соглашения по итогам пока нет. Более того, министр иностранных дел Ирана выразил обеспокоенность по поводу возможных шагов, которые могут быть предприняты против иранской стороны, что неприемлемо для Тегерана и может означать шаг назад в переговорах. Министр иностранных дел заявил, что они не намерены отступать и продолжат процесс обогащения урана исключительно в мирных целях”, — отметила Эмма Бегиджанян.
Она добавила, что иранская сторона готова вести переговоры лишь о процентах обогащения урана и не намерена вывозить 60-процентный обогащенный уран за пределы страны, хотя Россия ранее заявляла о готовности принять запасы урана. Она считает, что вероятность достижения соглашения между США и Ираном в настоящее время довольно низка.
“По мнению экспертов, обе стороны убеждены, что если разразится война, это может иметь катастрофические последствия не только для Ирана и США, но и для всего Ближнего Востока. Однако перспективы достижения окончательного соглашения по ядерной программе в настоящее время неопределенны. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху совершит поездку в США, где проведет консультации с президентом Дональдом Трампом. Израиль не заинтересован в подписании соглашения по этому вопросу и продолжает оказывать давление на США, чтобы те оказали давление на Иран”, — сказала иранист.
Касаясь замечания, что не так давно США и влиятельные европейские страны вели переговоры с Ираном, но сегодня такой формат не работает, Бегиджанян подчеркнула, что Иран изначально был склонен решать вопрос в рамках совместных переговоров с США и ЕС, но отношения с Западом сильно обострились из-за позиции Ирана в российско-украинской войне, поэтому эффективность переговоров в таком формате сразу же снизилась.
“Кроме того, недавнее включение Корпуса стражей исламской революции Ирана в список террористических организаций стало последней каплей, после которой Иран отвернулся от ЕС. Но если Иран все же придет к соглашению с США, то это также будет воспринято как решение проблемы. Даже в рамках предыдущего формата “5+1” Иран выполнял все свои обязательства перед Международным агентством по атомной энергии, но США неожиданно вышли из этого формата. Запад считает единственной причиной недоверия к Ирану то, что страна какое-то время не информировала о процессе обогащения урана. Иран, в свою очередь, заверяет, что использование урана необходимо не только по энергетическим, но и по медицинским и научным соображениям, и что он руководствуется международным правом”, — пояснила наша собеседница.
Эмма Бегиджанян считает, что коллективный Запад и особенно Израиль обеспокоены тем фактом, что Иран уже обогатил уран на 60 % и близок к созданию ядерного оружия, если, конечно, у него есть такое намерение. С другой стороны, иранист напомнила, что духовный лидер Ирана аятолла Хаменеи, решения которого обычно не подлежат пересмотру, в свое время специальным религиозным обращением дал понять, что Иран не намерен создавать ядерное оружие.
Примечательно, что в последние дни были заявления, что следующий раунд ирано-американских переговоров может состояться в Стамбуле, но по просьбе иранской стороны их перенесли в Оман. Тюрколог Рубен Сафрастян в беседе с нами отметил, что турецкая платформа была одним из возможных вариантов для обсуждаемых переговоров, но иранская сторона заметила определенные изменения в подходах Турции к ней.
“Хотя Турция проявляла сдержанность в отношении последних событий в Иране, поддерживая нынешние власти, с другой стороны, когда давление США на Иран усилилось, Турция начала менять свой подход, что вызвало недоверие Тегерана к ее политике. Сейчас мы видим, что в Иране предпринимается попытка поднять новую антиправительственную волну, и если в прошлый раз Турция закрыла свои границы, не позволяя террористическим группам проникать в соседнюю страну, то сегодня ситуация меняется. Турция была исключена из переговоров, что показывает, что она больше не воспринимается как нейтральное государство, а считается частью западной коалиции”, — отметил Сафрастян.
Тегеран и Вашингтон возобновили ядерные переговоры в Омане 6 февраля. Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи, возглавлявший иранскую делегацию на ядерных переговорах с США, сказал, что переговоры стали хорошим началом, добавив, что продолжение переговоров зависит от консультаций, которые пройдут в столицах.
Президент Ирана Масуд Пезишкиан заявил, что дипломатия остается главной стратегией Тегерана по мирному урегулированию споров. Он подчеркнул, что ядерная политика Ирана руководствуется международным правом и правами, закрепленными в Договоре о нераспространении ядерного оружия. Масуд Пезишкиан добавил, что переговоры, которые прошли при содействии дружественных правительств региона, стали шагом вперед.
Комментируя переговоры, президент США Дональд Трамп заметил, что Соединенные Штаты провели очень хорошие переговоры с Ираном, и Тегеран и Вашингтон второй раунд переговоров проведут на следующей неделе.