Արթիկի գեղարվեստի դպրոցն անվանվել է Հրանտ Թադևոսյանի անունով
Արթիկ խոշորացված համայնքի ավագանու որոշմամբ Արթիկի գեղարվեստի դպրոցն անվանվել է ՀՀ վաստակավոր և ժողովրդական նկարիչ, Ս.Պետերբուրգի գեղարվեստի ակադեմիայի պատվավոր անդամ, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի պրոֆեսոր Հրանտ Թադևոսյանի անունով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի մամուլի խոսնակ Ժասմեն Վիլյանը։
«Հաճելի է, երբ նման պատվի են արժանացնում կենդանության օրոք, ինչը նաև շատ պարտավորեցնող է այն իմաստով, որ իմ կապն այս դպրոցի հետ էլ ավելի կսերտանա` վերածվելով լավ բարեկամության։ Կկազմակերպվեն վարպետաց դասեր, ցուցահանդեսներ, կփորձեմ իմ փորձը փոխանցել ապագա գեղանկարիչներին: Այս պատվավոր իրողության համար շնորհակալություն եմ հայտնում իմ գործնկերներին, որոնք դպրոցի անվանակոչման հարցում առաջադրել են իմ թեկնածությունը»,- ասել է Թադևոսյանը։
«Դպրոցի անվանակոչությունը հարգանքի և երախտիքի խոսք է Վարպետի ստեղծագործական ուղուն և կարևոր գործոն է համայնքի մշակութային կյանքի կայացման ճանապարհին»,- ասել է Արթիկ խոշորացված համայնքի ղեկավար Անան Ոսկանյանը։
WhatsApp Image 2026-02-09 at 10.48.19.jpeg
Գույնի և բնության միջոցով մարդու ներաշխարհը բացահայտելու մեծ վարպետ Հրանտ Թադևոսյանի ավանդը չի սահմանափակվում միայն իր մեծածավալ ստեղծագործական արժեքով․ անգնահատելի է նրա դերը երիտասարդ սերնդին իր փորձը փոխանցելու և կրթելու գործում, ինչը վարպետը նվիրումով տասնյակ տարիներ իրականացնում է ՃՇՀԱՀ-ում։
«Այս անվանակոչությամբ մենք հաստատում ենք մի կարևոր սկզբունք․ կրթական և մշակութային համակարգը պետք է կարողանա գնահատել իրական վաստակը ժամանակին։ Սա ուղերձ  է թե՛ ուսուցիչներին, թե՛ աշակերտներին, որ ազնիվ աշխատանքը, հետևողականությունն ու մասնագիտական նվիրվածությունը տեսանելի են և գնահատված»,- ասել է ՃՇՀԱՀ-ի ռեկտոր Մանուկ Բարսեղյանը։
ռեկտոր.jpeg
Հրանտ Թադևոսյանի անվան դպրոցի տնօրեն Արա Մերգելյանը էլ նշել է, որ իրենց  դպրոցից են ստեղծագործական ուղին սկսել բազմաթիվ անվանի արվեստագետներ, որոնք տարիներ շարունակ ոչ միայն դասավանդել են դպրոցում, այլև այսօր էլ շարունակում են աջակցել, սատարել դպրոցին։ «Դպրոցն անվանակոչելով Հրանտ Թադևոսյանի անունով` վստահ ենք, որ այսուհետ առավել կամրապնդվի արվեստագետների համախմբվածությունն ու համագործակցությունը դպրոցի հետ, ինչը կնպաստի կրթական մակարդակի շարունակական բարձրացմանը և նոր ստեղծագործական հաջողություններին»,- ասել է Մերգելյանը։

Художественная школа Артика названа именем Гранта Тадевосяна
Решением Совета расширенной общины Артик художественная школа Артика названа в честь Гранта Тадевосяна, заслуженного народного артиста Республики Армения, почетного члена Санкт-Петербургской академии художеств, профессора Национального университета архитектуры и строительства Армении.
Как передает Арменпресс, сообщениеоб этом распространила пресс-секретарь Национального университета архитектуры и строительства АрменииЖасмен Вилян.
«Приятно, когда такая честь оказывается мне при жизни, это также очень важно, поскольку моя связь с этой школой станет еще крепче, перерастая в хорошую дружбу. Будут организованы мастер-классы, выставки, и я постараюсь передать свой опыт будущим художникам. За это почетное событие я выражаю благодарность своим коллегам, которые выдвинули мою кандидатуру на присвоение школе ее имени», — сказал Тадевосян.
«Присвоение школе имени учителя — это выражение уважения и благодарности за его творческий путь и важный фактор в развитии культурной жизни общины», — сказал Анан Восканян, руководитель расширенной общины Артик.
Вклад Гранта Тадевосяна, великого мастера, раскрывающего внутренний мир человека через цвет и природу, не ограничивается его обширным творческим наследием: неоценима его роль в передаче опыта молодому поколению и его воспитании, чем мастер с самоотверженностью занимается на протяжении десятилетий в НУАСА.
«Этим признанием мы подтверждаем важный принцип: система образования и культуры должна иметь возможность своевременно оценивать реальные заслуги. Это послание как преподавателям, так и студентам о том, что честный труд, последовательность и профессиональная преданность делу видны и ценятся», — сказал Манук Барсегян, ректор Армянского национального университета науки и технологий.
Директор Школы имени Гранта ТадевосянаАра Мергелянотметил, что многие известные художники начинали свой творческий путь именно в этой школе, и не только преподавали в ней годами, но и продолжают поддерживать и помогать ей и сегодня. «Назвав школу в честь Гранта Тадевосяна, мы уверены, что отныне единство и сотрудничество художников со школой будут еще больше укрепляться, что будет способствовать постоянному повышению уровня образования и новым творческим успехам», — сказал Мергелян.