ԵԱՀԿ-ն փորձում է կանխել պատերազմը Եվրոպայում. կազմակերպության գլխավոր քարտուղար
Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) փորձում է կանխել Եվրոպայում հավանական պատերազմը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն։
«Ոչ ոք չի կարող հերքել, որ Եվրոպան բախվում է անվտանգության խնդրին։ Եվրոպայի ժողովուրդները, նույնիսկ, խուսափում են հավանական պատերազմից»,- նշել է նա։
Պաշտոնյան հավելել է, որ խոսքը միայն ընթացող պատերազմների մասին չէ, այդ պատճառով ԵԱՀԿ-ն պետք է անի հնարավորը, որ լուծի այդ խնդիրները։
«Հենց դա էլ փորձում ենք անել»,- ասել է Սինիրիօղլուն։
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ դիվանագիտության մեջ չեն լինում կայծակնային արդյունքներ և պետք է զինվել համբերությամբ։

ОБСЕ пытается предотвратить войну в Европе: генеральный секретарь
Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) пытается предотвратить возможную войну в Европе. Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами заявил генеральный секретарь ОБСЕ Феридун Синирлиоглу.
«Никто не может отрицать, что Европа сталкивается с проблемой безопасности. Народы Европы даже избегают возможной войны», — отметил он.
Синирлиоглу добавил, что речь идет не только о текущих войнах, поэтому ОБСЕ должна сделать все возможное для решения этих проблем.
«Именно этим мы и занимаемся», — сказал Синирлиоглу.
Генеральный секретарь ОБСЕ подчеркнул, что в дипломатии нет молниеносных результатов, и нужно запастись терпением.