Լուվրի թանգարանում կողոպուտի ժամանակ կայսրուհու վնասված թագը լիովին կվերականգնվի
Լուվրի թանգարանը հայտարարել է, որ Նապոլեոն III-ի կնոջ՝ ֆրանսիական կայսրուհի Եվգենիայի թագը, որը կոտրվել էր Լուվրում 2025 թ. հոկտեմբերին կատարված կողոպուտի ժամանակ, «գրեթե անվնաս» է և կարող է լիովին վերականգնվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Վերականգնման աշխատանքները վերահսկելու համար ընտրվել է փորձագիտական հանձնաժողով՝ թանգարանի նախագահ Լորենս դե Կարի գլխավորությամբ։
Թագից բացակայում է ութ ոսկե արծիվներից մեկը, սակայն պահպանվել են 56 զմրուխտները և 1354 ադամանդներից բոլորը, բացառությամբ 10-ի։
Թանգարանը հրապարակել է թագի առաջին լուսանկարները գողությունից հետո՝ նշելով, որ այն «խիստ դեֆորմացված» է այն բանից հետո, երբ գողերը փորձել են այն հանել ապակե ցուցափեղկից բացված նեղ անցքով։
Գողությունը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 19-ին. ավազակախումբն օգտագործել է մեքենայի վրա տեղադրված մեխանիկական վերելակ՝ Սեն գետի մոտ գտնվող պատշգամբով Galerie d'Apollon (Ապոլլոնի պատկերասրահ) մուտք գործելու համար։

Корона императрицы, поврежденная во время ограбления Лувра, будет полностью восстановлена
Лувр объявил, что корона французской императрицы Евгении, жены Наполеона III, которая была повреждена во время ограбления Лувра в октябре 2025 года, «почти цела» и может быть полностью восстановлена. Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC.
Для контроля за реставрационными работами была создана экспертная комиссия во главе с президентом музея Лоранс Лоранс Де Кар.
На короне отсутствует один из восьми золотых орлов, но 56 изумрудов и почти все бриллианты: из 1354 бриллиантов не хватает 10.
Музей опубликовал первые фотографии короны после кражи, отметив, что она «сильно деформирована» после того, как воры попытались вытащить ее через узкое отверстие в стеклянной витрине.
Ограбление произошло 19 октября, когда банда, используя автоподъемник, установленный на автомобиле, проникла в Галерею Аполлона (Galerie d'Apollon). Полиция арестовала четырех подозреваемых, но организатор ограбления пока не установлен.