Արաղչին ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններից առաջ հայտնել է, որ Իրանը հանձնառու է դիվանագիտությանը
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին Մասկատում ԱՄՆ-ի հետ կայանալիք բանակցություններից առաջ հայտնել է դիվանագիտությանն իր երկրի հանձնառության մասին՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ երկիրը պաշտպանում է իր իրավունքները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նա համապատասխան գրառում է արել X հարթակում։
«Իրանը դիվանագիտական բանակցություններին ներգրավվում է բաց աչքերով և անցյալ տարվա իրադարձությունների ամուր հիշողությամբ։ Մենք գործում ենք բարի կամքով և վճռականորեն պաշտպանում ենք մեր իրավունքները։ Պարտավորությունները պետք է կատարվեն։ Հավասար իրավունքները, փոխադարձ հարգանքը և փոխադարձ շահերը հռետորաբանություն չեն, այլ անհրաժեշտություն և երկարատև համաձայնագրի հիմք», - գրել է նախարարը։
Օմանում փետրվարի 6-ին նախատեսված բանակցություններում Իրանի պատվիրակությունը գլխավորում է Աբբաս Արաղչին, ամերիկյան պատվիրակությունը՝ ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը։

Арагчи подтвердил перед переговорами с США, что Иран привержен дипломатии
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи перед предстоящими переговорами с США в Маскате заявил о приверженности своей страны дипломатии, подчеркнув, что, тем не менее, страна должна защищать свои права. Как передает “Арменпресс”, он сделал соответствующую запись на платформе X.
“Иран подходит к дипломатическим переговорам с открытыми глазами и твердой памятью о событиях прошедшего года. Мы действуем добросовестно и твердо отстаиваем свои права. Обязательства необходимо соблюдать. Равные права, взаимное уважение и взаимные интересы — это не риторика, а необходимость и основа прочного соглашения”, — написал министр.
Делегацию Ирана на переговорах в Омане, запланированных на 6 февраля, возглавляет Аббас Арагчи, американскую делегацию возглавляет специальный посланник президента США Стив Уиткофф.