ՀՀ ՏԿԵ նախարարն ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի պատվիրակությանը
Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) պատվիրակությանը՝ ԵՆԲ ստորաբաժանման ղեկավար Մատեո Ռիվիլինիի գլխավորությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախարարությունից հայտնում են, որ քննարկվել են ԵՆԲ կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի ընթացքը և նոր ծրագրերում Բանկի ներգրավման հնարավորությունները։
Անդրադարձ է կատարվել «Երևանի ջրամատակարարման բարելավման» ծրագրին։
Նախարարն առավելապես կարևորել է «Հայաստան․Դիմակայուն Սյունիք» ծրագրի արագ գործարկումը։ 50 մլն եվրո ընդհանուր արժեքով այս ծրագրի հիմնական նպատակն է բարձրացնել Սյունիքի մարզի դիմակայունությունը՝ սոցիալական և ենթակառուցվածքային զարգացման միջոցով։
Ծրագիրը ներառում է երեք հիմնական բաղադրիչ՝ առողջապահական ծառայությունների բարելավում, տեխնիկական և մասնագիտական կրթության հասանելիության ընդլայնում և համայնքների ու տնային տնտեսությունների ջրամատակարարման համակարգերի զարգացում։
Քննարկվել են նաև «Հյուսիս-հարավ» ծրագրի՝ ԵՆԲ-ի ներգրավմամբ հատվածների աշխատանքների հետ կապված մի շարք հարցեր։

Minister of Territorial Administration and Infrastructures Davit Khudatyan has received a delegation of the European Investment Bank (EIB), led by Matteo Rivellini, Head of the EIB Division.
During the meeting, the parties discussed the progress of EIB-implemented programs in Armenia, as well as opportunities for the Bank’s involvement in new initiatives. Particular reference was made to the “Yerevan Water Supply Improvement” project.
Minister Khudatyan emphasized the importance of the rapid launch of the “Armenia: Resilient Syunik” program. With a total value of €50 million, the program aims to enhance the resilience of the Syunik region through social and infrastructure development.
The program includes three main components: improvement of health services, expansion of access to technical and vocational education, and development of water supply systems for communities and households.
A number of issues related to work on the EIB-financed sections of the North-South project were also discussed.