Պեսկովը կառուցողական է որակել Դմիտրիևի վերջին բանակցություններն ամերիկացիների հետ
Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի ղեկավար, ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Կիրիլ Դմիտրիևի և ԱՄՆ ներկայացուցիչների միջև անցած հանգստյան օրերին Մայամիում կայացած բանակցությունները կառուցողական էին և դրական: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Կրեմլի խոսնակը։
«Ոչ մի մանրամասնում այստեղ չի լինի։ Գնահատականներն, ընդհանուր առմամբ, կոնցեպտուալ էին երկու կողմից՝ և՛ Դմիտրիևի, և՛ (ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց) Ուիթքոֆի։ Դրանք, ընդհանուր առմամբ, բավականին դրական և կառուցողական զրույցներ էին», - ասել է նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ անդրադառնալով Մայամիում հանգստյան օրերին կայացած բանակցություններին։
Պեսկովը հիշեցրել է, որ Դմիտրիևը զբաղվում է ԱՄՆ-ի հետ տնտեսական փոխգործակցության աշխատանքային խմբի հարցերով։
«Ահա, իրականում, այս հարցերն են հենց գտնվում գործընկեր Դմիտրիևի իրավասության շրջանակներում», - ասել է Պեսկովը։
Նա նաև նշել է, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտության ավարտի շուրջ հաջորդ բանակցությունները տեղի կունենան Աբու Դաբիում փետրվարի 4-5-ին։

Последние переговоры Дмитриева с представителями США Песков назвал конструктивными
Переговоры главы Российского фонда прямых инвестиций и специального представителя президента России Кирилла Дмитриева с представителями США, прошедшие в Майами в минувшие выходные, были конструктивными и позитивными. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщает “Интерфакс” со ссылкой на пресс-секретаря Кремля.
“Никакой детализации здесь не будет. Оценки в целом концептуальные с двух сторон, и от Дмитриева, и от (спецпосланника президента США) Уиткоффа. Это в общем-то были достаточно позитивные и конструктивные разговоры”, — сказал пресс-секретарь президента Дмитрий Песков, комментируя прошедшие в Майами в минувшие выходные переговоры.
Песков напомнил, что Дмитриев занимается вопросами рабочей группы по экономическому сотрудничеству с США.
“Вот, собственно, в основном эти вопросы и находятся в сфере ведения коллеги Дмитриева”, — сказал Песков.
Он также отметил, что следующие переговоры по урегулированию российско-украинского конфликта состоятся в Абу-Даби 4-5 февраля.