Բելգիայի հայտնի հայերը. Վալերի Սաֆարյան. երբ հայկական արմատները դառնում են կամուրջներ
Մարդկային ճակատագրերի և տնտեսական դինամիկաների խաչմերուկում Վալերի Սաֆարյանը ներկայանում է որպես գործարար աշխարհի զուսպ, բայց անփոխարինելի դեմք։ Բելգիա-Հայաստան առևտրի պալատի (BACC) հիմնադիր նախագահը միևնույն ժամանակ ապահովագրության ոլորտում հարգված դեմք է՝ ճանաչված իր շարունակական ներգրավվածությամբ և երկարաժամկետ հարաբերություններ կառուցելու կարողությամբ։
Հայկական ծագմամբ բելգիացի Վալերի Սաֆարյանը մարմնավորում է բազմաշերտ ինքնություն։ Նա տարիների ընթացքում դարձել է անտեսանելի կամուրջ բելգիացի և հայ ձեռնարկատերերի միջև՝ կապելով երկու աշխարհներ, որոնք երբեմն թվում են հակադիր, սակայն երկխոսությունն ու վստահությունը բնական կերպով մոտեցնում են։
Առանց աղմուկի ու կարգախոսների՝ նա գործում է սահմանագծերում՝ այնտեղ, որտեղ հանդիպում են մշակույթները, տեսլականներն ու շահերը։ Նրա ուղին պատմում է բիզնես վարելու այլ ձևի մասին՝ ավելի մարդկային, ավելի համբերատար, ավելի գիտակցված ժառանգությունների և պատասխանատվությունների նկատմամբ։
«Բելգիայի հայտնի հայերը» նախագծի շրջանակներում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված այս բացառիկ հարցազրույցը բացահայտում է մի մարդու, որի համար տնտեսությունը երբեք չի տարանջատվում պատմությունից, և որի համար կապեր կառուցելը, թերևս, ամենակայուն ձեռնարկատիրական գործողությունն է։
-Ինչպե՞ս կբնութագրեք այսօր Ձեր մասնագիտական և անձնական ինքնությունը։ Ո՞վ է Վալերի Սաֆարյանը։
-Ես ինձ առաջին հերթին համարում եմ Եվրոպայի քաղաքացի, բելգիացի՝ հայկական ծագմամբ։ Ես չեմ հավակնում լիարժեքորեն պատկանել հայկական մշակույթին բառի բուն իմաստով․ ես այդ մշակույթում չեմ մեծացել և չեմ տիրապետում դրա բոլոր կոդերին։ Սակայն ես մեծացել եմ շատ ամուր արժեքային հիմքերի վրա։
Հայրս հաճախ էր խոսում այն մասին, թե իր կարծիքով ինչ է նշանակում լինել հայ․ արժանապատվության զգացում, կրթություն, հավակնություն, սեփական ծագմամբ հպարտության զգացում, մարտական ոգի։ Այդ արժեքներն ինձ խորապես ձևավորել են։
Ես հայերեն չեմ խոսում և չեմ ճանաչում բոլոր մշակութային սովորույթները։ Եթե պետք է ինձ բնութագրեմ, կասեի՝ ես իսկական խառնուրդ եմ։ Ավելին՝ մի տեսակ քամելեոն՝ բառի դրական իմաստով. մեկը, ով կարողանում է հարմարվել շատ տարբեր միջավայրերի ու իրավիճակների՝ առանց ուրանալու իր էությունը։
Հայաստանի և հայրական արմատների հետ կապվածությունը, հավանաբար, ինձ տվել է երբեմն ավելի պահպանողական հայացք այն հասարակության նկատմամբ, որտեղ ապրում եմ՝ Բելգիայում։ Իմ ինքնությունը կառուցվել է՝ վերցնելով լավագույնը հայկական մշակույթից, բելգիական մշակույթից, գուցե, նաև իրանական մշակույթից և ժամանակի ընթացքում հանդիպած այլ մշակույթներից։
Ես պատկանում եմ մի սերնդի, որը ամեն ինչ ժառանգաբար չի ստացել, այլ ընտրել է վերակառուցելու ճանապարհը՝ ոչ թե նոստալգիայից դրդված, այլ գիտակցաբար։ Պատմության պատճառով փոխանցումը ընդհատվել է, ապա՝ կամավոր վերակառուցվել։
Վերջապես, պետք է նշել իրանահայ լինելու առանձնահատկությունը։ Այն ժամանակ դա Պարսկաստան էր, և հայերը լիովին այդ կայսրության մաս էին կազմում։ Հայրական ընտանիքում միշտ լսել եմ, որ մենք միաժամանակ պարսիկ ենք և հայ։ Իրանի հանդեպ այդ կապվածությունն էլ իմ ինքնության անբաժանելի մասն է։
-Կպատմե՞ք Ձեր ընտանիքի պատմության և Բելգիայում հաստատման հանգամանքների մասին։
-Պատմությունը սկսվում է իմ պապիկից՝ կարիերային զինվորականից, որն ուղարկվել էր Բելգիա՝ ուսումը շարունակելու։ Նա հասել էր փոխգնդապետի կոչման պարսկական բանակում՝ Շահ Մոհամմեդ Ռեզա Փահլավիի օրոք։
Շահը հաճախ էր իր շուրջը հավաքում կայսրության փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների, հատկապես հայերին՝ հավանաբար կրոնական ծայրահեղ հոսանքներից պաշտպանվելու նպատակով։ Այդ համատեքստում պապիկս ուղարկվել էր Բելգիա՝ ավիացիա ուսումնասիրելու։ Երկիրը նրան դուր էր եկել, և հետագայում նա վերադարձել էր այնտեղ որպես դիվանագետ, ապա սկսել էր զբաղվել բիզնեսով։
Հայրս՝ Անդրե Սաֆարյանը, ծնվել է Բելգիայի Լիեժ քաղաքում՝ յոթ երեխաներից բաղկացած ընտանիքում։ Պապիկս ստացել էր Պարսկաստանի պատվավոր հյուպատոսի կոչում, ինչը նրան հնարավորություն էր տվել ձևավորելու լայն ցանց։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում նա այդ կարգավիճակն օգտագործել էր դիմադրությանը օգնելու համար՝ թաքցնելով զենքեր և բրիտանական բանակի օդաչուների, որոնց ինքնաթիռները կործանվել էին Լիեժի շրջանում։
Վալերի Սաֆարյանի պապիկը՝ Գրիշա Սաֆարյանը
Այդ շրջանում ընտանիքն ապրում էր բարեկեցիկ կյանքով՝ ընկերություն Լիեժում, ամրոց Արդեններում, ապահով պայմաններ։ Սակայն պապիկիս վաղաժամ մահը, երբ հայրս ընդամենը տասներկու տարեկան էր, խորապես ազդել է հետագա ընթացքի վրա։ Դա նաև բացատրում է, թե ինչու հայրս չի ստացել խիստ հայկական դաստիարակություն։ Տանը ավելի շատ խոսում էին իրաներեն, հատկապես դիվանագիտական և ներկայացուցչական պատճառներով։
Հայրս հետագայում հանդիպել է մորս և անցել է ինտեգրման, նույնիսկ լիակատար ասիմիլացիայի ճանապարհով։ Արևելյան միջավայրից գալով և ապրելով ոչ շատ կոսմոպոլիտ շրջաններում, ինչպես Արդենները, նա լիովին ինտեգրվել է բելգիական հասարակությանը։ Նրա կարիերան, հատկապես Ֆլանդրիայում, ինձ թույլ տվեց հասկանալ երկրի ներսում եղած մշակութային տարբերությունները և հարմարվել դրանց։
Ես հաճախ եմ ինձ հարցրել․ հայրս գրեթե ամբողջությամբ ասիմիլացվել է, իսկ ես՝ ի՞նչ զգացում ունեմ իմ ծագման նկատմամբ։ Առանց կեղծ համեստության կարող եմ ասել, որ ես եմ մասամբ վերադարձրել ընտանիքը դեպի հայկական արմատներ՝ աստիճանաբար ընտանիքի անդամներին մեկ առ մեկ տանելով Հայաստան։
-Ձեզ համար հայ լինելը ներքին զգացո՞ւմ է, հավաքակա՞ն պատկանելություն, թե՞ ռազմավարական տեսլական։
-Դա երեքի համադրություն է։ Հայ լինելը նախևառաջ շատ կլանային մշակույթ է։ Հայը հազվադեպ է անհատապաշտ․ հավաքականը հիմնարար է։ Ես դա միշտ եմ զգացել։
Դա նաև մեծ ընտանեկան հավաքույթներ են, հատուկ մարդկային ջերմություն, զարմիկների, քեռիների ու հորեղբայրների մշտական ներկայություն։ Կա նաև հավակնության և ծագման գիտակցության զգացում՝ «մենք այնտեղից ենք գալիս»։ Սա երբեմն կարող է ընկալվել որպես էլիտարիզմ, թեև այդ բնորոշումը ոչ միշտ է ճշգրիտ և հաճախ սահմանափակող է։
Միևնույն ժամանակ, ես այստեղ տեսնում եմ մեծ գրկաբացություն աշխարհի նկատմամբ։ Թեև սա տնտեսական միգրացիա չէր, այլ մեկ ուրիշ վայրում հաստատվել, ինչը ենթադրում է բաց լինել մյուս երաժշտությունների, մշակույթների, գաղափարների նկատմամբ։ Իմ ընտանիքը, ի դեպ, շատ ընդհանրություններ ունի արևելյան մշակույթների հետ ընդհանրապես, ոչ միայն հայկականի։
Այս ամենը ազդեցություն է ունեցել իմ մասնագիտական ուղու վրա, հատկապես միջազգայինի հանդեպ հետաքրքրությանս մեջ՝ լինի դա Լիբանանում, Եգիպտոսում, թե ավելի զարգացած երկրների հաճախորդների հետ աշխատանքում։ Ուր էլ գնամ, ես միշտ փնտրում եմ հայկական եկեղեցի, հայերի։ Դա փակ ինքնության ռեֆլեքս չէ, այլ մշտական, գրեթե բնազդային հետաքրքրություն։
Վալերի եւ Անդրե Սաֆարյանները Բեյրությում դեսպան Սամվել Մկրտչյանի հետ
-Հայ-բելգիական առևտրի պալատի հիմնադիր ղեկավարի Ձեր դերը առավելապես տնտեսական է, թե՞ ինքնության հետ կապված։
-Սկզբում ներգրավվածությունը, հավանաբար, ավելի շատ ինքնության հետ էր կապված։ Բելգիայում հայկական ազգանուն և ոչ շատ տարածված անուն կրելը, թերևս, ինձ տալիս էր այն զգացումը, որ առևտրի պալատը մի տեսակ լեգիտիմություն է ապահովում։
Շատ արագ ես անցա այդ հարցադրումներից այն կողմ, որոնք հաճախ կապված են երիտասարդության հետ։ Այսօր հիմնական նպատակը Հայաստանին դրական կերպարով ներկայացնելն է։
Հայաստանի լավագույն դեսպանը բելգիացի է՝ հայկական ծագմամբ, ով ճանաչում է Բելգիան, խոսում է նրա լեզուներով և կարողանում է կամուրջներ կառուցել։ Քսան տարի առաջ Հայաստանը գրեթե տնտեսական կերպար չուներ։ Նպատակը նրա ներուժը ցույց տալն էր՝ չսահմանափակվելով միայն Ցեղասպանության հիշողությամբ։
Առևտրի պալատը նաև «փափուկ դիվանագիտության» գործիք է։ Այն ներկայացնում է երկիրը այլ կերպ՝ ոչ միայն հակամարտությունների կամ հիշողության պրիզմայով։ Իմ դերը նախևառաջ համախմբելն է, կառուցվածք ստեղծելը և այդ դրական կերպարի ձևավորմանը մասնակցելը։
-Ձեր ընտանեկան պատմությունը ազդո՞ւմ է ռիսկերի կառավարման Ձեր մասնագիտական մոտեցման վրա։
-Ես ուղիղ կապ չէի անցկացնի։ Հայրս աշխատում էր ապահովագրության ոլորտում, և ես հետևեցի այդ ուղուն։ Սա մարդկային հարաբերությունների վրա հիմնված մասնագիտություն է, ծառայություն, որը հաճախ ենթադրում է բազմալեզու հաղորդակցություն։
Ես դա ուղղակիորեն չէի կապի հայկական դիմակայունության հետ, սակայն մասնագիտությունը համապատասխանում է որոշ մշակութային գծերի՝ առևտուր, ճանապարհորդություն, հարմարվողականություն։ Իսկ ռիսկերի կառավարումը հիմնականում գալիս է կրթությունից և փորձից։
Այնուամենայնիվ, ռիսկը կառավարելը միայն տեխնիկա չէ։ Դա նաև աշխարհը կարդալու ձև է՝ հասկանալու խոցելիությունները, հավասարակշռությունները և ներուժը։ Այդ առումով Հայաստանը բարդ, բայց խորապես ռազմավարական երկիր է։ Կրթությունն ու փորձը ինձ դա սովորեցրել են, բայց ընտանեկան պատմությունն էլ, գուցե, անուղղակիորեն իր ազդեցությունն է ունեցել։
Վալերի Սաֆարյանը հոր՝ Անդրե Սաֆարյանի հետ
-Ձեր առաջին այցը Հայաստան Ձեզ վրա ազդե՞լ է։
-Դա 2003 կամ 2004 թվականներին էր՝ կնոջս հետ։ Իմ կյանքի ամենագեղեցիկ ճամփորդություններից մեկն էր։
Հանդիպել մարդկանց, որոնք կրում են նույն ազգանունը կամ նույն ծագումն ունեն, խորապես հուզիչ փորձառություն է։ Այն ժամանակ Հայաստանում քիչ էին օտարերկրացիները, և ընդունելությունը բացառիկ էր՝ չնայած սահմանափակ միջոցներին։
Մեզ ընդունում էին թագավորների պես։ Երկիրը դուրս էր գալիս տասնամյակների ծանր շրջանից՝ խորհրդային համակարգի փլուզում, պատերազմ, երկրաշարժ։ Դու վերադառնում ես պատասխանատվության զգացումով։
Ինձ համար Հայաստանը ինքնության ապաստան չէ, այլ պատասխանատվության տարածք։ Հայաստանի հետ կապված լինելը ենթադրում է գործել, ոչ միայն զգալ։ Եվ կան այդ դեմքերը՝ այնքան ծանոթ, որոնք տալիս են հարազատներով շրջապատված լինելու զգացողություն։ Հայաստանը դարձավ առանցքային հենակետ ոչ միայն ինձ համար, այլ նաև իմ դուստրերի և կնոջս համար, որը, թեև հայկական ծագում չունի, բայց խորապես կապված է այդ երկրին։ Դա ինձ համար մեծ հպարտություն է։
-Ի՞նչ եք փոխանցում Ձեր երեխաներին հայկականությունից։
-Նրանք մկրտվել են Հայ Առաքելական եկեղեցում՝ ոչ թե կրոնական պարտադրանքով, այլ նրանց ուղենիշ տալու նպատակով։ Ես նրանց փոխանցում եմ հիմնականում արժեքներ՝ թափանցիկություն, հարգանք կրոնների և լեզվական ինքնությունների հանդեպ, արժանապատվություն, հավակնություն և հավաքականի զգացում։
Ես փոխանցում եմ ուղենիշներ, ոչ պարտավորություններ։ Հայ լինելը չի պարտադրվում․ այն ընտրվում է։ Ժամանակը ցույց կտա, թե նրանք ինչ ճանապարհ կընտրեն, բայց այդ արժեքները այն հիմքն են, որը ցանկանում եմ նրանց տալ։
Վերջում, եթե Հայաստանը ապահովագրական պոլիս լիներ, որո՞նք կլինեին դրա ռիսկերը և երաշխիքները։
Հայաստանը ինքնին արվեստի գործ է՝ իր լեռներով, իր մարդկանցով, իր մթնոլորտով։ Այն մարդկանց մեծ մասը, որոնց ես տարել եմ Հայաստան, վերադարձել են լիովին համոզված։
Դա կլիներ «All Risk Fine Arts» ապահովագրություն։ Իսկ ինչ վերաբերում է ռիսկերին, ես նախընտրում եմ չկենտրոնանալ վտանգների վրա։ Հայաստանին մաղթում եմ միայն գեղեցիկ բաներ։

Известные армяне Бельгии: Валери Сафарян - Когда армянские корни становятся мостами
На перекрестке человеческих судеб и экономической динамики Валери Сафарян предстает как сдержанная, но незаменимая фигура в деловом мире. Будучи президентом-основателем Бельгийско-Армянской торговой палаты (БАТП), он также является уважаемой фигурой в страховой индустрии, известной своим постоянным участием и способностью выстраивать долгосрочные отношения.
Бельгиец армянского происхождения, Валери Сафарян воплощает многогранную идентичность. За годы он стал невидимым мостом между бельгийскими и армянскими предпринимателями, соединяя два мира, которые порой кажутся противоположными, но диалог и доверие естественным образом сближают их.
Без шума и лозунгов он работает на границе, где встречаются культуры, взгляды и интересы. Его путь рассказывает историю иного подхода к ведению бизнеса: более человечного, более терпеливого, более бережного к наследию и ответственности.
В этом эксклюзивном интервью, данном корреспонденту «Арменпресс» в рамках проекта «Известные армяне Бельгии», мы видим человека, для которого экономика никогда не отделяется от истории и для которого налаживание связей, пожалуй, является наиболее устойчивым видом предпринимательской деятельности.
— Как бы Вы описали свою профессиональную и личную идентичность сегодня? Кто такой Валери Сафарян?
— Я считаю себя прежде всего гражданином Европы, бельгийкой армянского происхождения. Я не претендую на полную принадлежность к армянской культуре в истинном смысле этого слова: я не выросла в этой культуре и не владею всеми её кодами. Однако я выросла на очень прочном фундаменте ценностей.
Мой отец часто говорил, что, по его мнению, значит быть армянином: чувство достоинства, образование, амбиции, чувство гордости за своё происхождение, боевой дух. Эти ценности глубоко сформировали меня.
Я не говорю по-армянски и не знаю всех культурных обычаев. Если бы мне пришлось описать себя, я бы сказал, что я - настоящая смесь. Более того, своего рода хамелеон, в положительном смысле этого слова: человек, способный адаптироваться к самым разным средам и ситуациям, не отрицая своей сущности.
Связь с Арменией и моими отцовскими корнями, вероятно, сформировала у меня порой более консервативный взгляд на общество, в котором я живу, в Бельгии. Моя идентичность сформировалась благодаря сочетанию лучших черт армянской, бельгийской, возможно, также иранской и других культур, с которыми я сталкивался на протяжении времени.
Я принадлежу к поколению, которое не получило всё по наследству, а выбрало путь перестройки, не из ностальгии, а осознанно. По воле истории передача была прервана, а затем добровольно восстановлена.
Наконец, необходимо отметить особенность быть иранским армянином. В то время это была Персия, и армяне были полноправной частью этой империи. В моей семье по отцовской линии я всегда слышал, что мы одновременно и персы, и армяне. Эта привязанность к Ирану также является неотъемлемой частью моей идентичности.
— Можете рассказать о Вашей семейной истории и обстоятельствах переезда в Бельгию?
— История начинается с моего деда, кадрового военного, которого отправили в Бельгию продолжить учёбу. Он дослужился до звания подполковника в персидской армии при шахе Мохаммеде Реза Пехлеви.
Шах часто собирал вокруг себя представителей меньшинств империи, особенно армян, вероятно, чтобы защитить их от религиозных экстремистов. В этом контексте моего деда отправили в Бельгию изучать авиацию. Ему понравилась страна, и позже он вернулся туда дипломатом, а затем занялся бизнесом.
Мой отец, Андре Сафарян, родился в бельгийском Льеже, в семье из семи детей. Мой дед получил звание почётного консула Персии, что позволило ему создать широкую сеть контактов. Во время Второй мировой войны он использовал этот статус, чтобы помогать сопротивлению, пряча оружие и пилотов британской армии, чьи самолёты были сбиты в районе Льежа.
В то время семья жила в достатке: компания в Льеже, крепость в Арденнах и безопасные условия. Однако преждевременная смерть моего деда, когда моему отцу было всего двенадцать лет, глубоко повлияла на его будущее. Это также объясняет, почему мой отец не получил строгого армянского воспитания. Дома больше говорили на иранском языке, особенно по дипломатическим и представительским причинам.
Позже мой отец познакомился с моей матерью и прошел путь интеграции, даже полной ассимиляции. Происходя из восточной семьи и живя в менее космополитичном регионе, таком как Арденны, он полностью интегрировался в бельгийское общество. Его карьера, особенно во Фландрии, позволила мне понять и адаптироваться к культурным различиям внутри страны.
Я часто задавался вопросом: мой отец почти полностью ассимилировался, а какие чувства я испытываю к своим корням? Без ложной скромности могу сказать, что я частично вернул семью к ее армянским корням, постепенно, одного за другим, возя членов семьи в Армению.
— Для Вас быть армянином — это внутреннее чувство, ощущение принадлежности к группе или стратегическое видение?
— Это сочетание всего этого. Быть армянином — это, прежде всего, очень клановая культура. Армянин редко бывает индивидуалистичен; клан — это основа. Я всегда это чувствовал.
Это также большие семейные собрания, особая человеческая теплота, постоянное присутствие двоюродных братьев и сестер, тетушек и дядей. Есть также амбиции и чувство происхождения: «мы происходим оттуда». Иногда это может восприниматься как элитизм, хотя это определение не всегда точно и часто ограничивающее.
В то же время я вижу здесь большую открытость миру. Хотя это была не экономическая миграция, а утверждение в другом месте, что подразумевает открытость к другой музыке, культурам и идеям. Моя семья, кстати, имеет много общего с восточными культурами в целом, а не только с армянской.
Все это повлияло на мой профессиональный путь, особенно на мой интерес к международному сотрудничеству, будь то в Ливане, Египте или работа с клиентами в более развитых странах. Куда бы я ни пошёл, я всегда ищу армянскую церковь, армян. Это не рефлекс замкнутой идентичности, а постоянный, почти инстинктивный интерес.
— Ваша роль как основателя Армяно-бельгийской торгово-промышленной палаты в первую очередь экономическая или связана с вопросами идентичности?
— Изначально участие, вероятно, было больше связано с вопросами идентичности. Наличие армянской фамилии и не очень распространенного в Бельгии имени, вероятно, создавало у меня ощущение, что Торгово-промышленная палата придает стране определенную легитимность.
Я быстро отошел от этих вопросов, которые часто ассоциируются с молодежью. Сегодня главная цель — представить Армению в позитивном свете.
Лучший посол Армении — это бельгиец армянского происхождения, который знает Бельгию, говорит на ее языках и способен наводить мосты. Двадцать лет назад у Армении практически не было экономического имиджа. Цель заключалась в том, чтобы показать ее потенциал, не ограничиваясь памятью о Геноциде.
Торгово-промышленная палата также является инструментом «мягкой дипломатии». Она представляет страну по-другому, не только через призму конфликтов или памяти. Моя роль заключается прежде всего в объединении, создании структуры и участии в формировании этого позитивного имиджа.
—Влияет ли семейная история на Ваш профессиональный подход к управлению рисками?
—Я бы не стал проводить прямую параллель. Мой отец работал в страховой индустрии, и я пошел по его стопам. Это профессия, основанная на человеческих отношениях, сфера услуг, которая часто предполагает многоязычное общение.
Я бы не стал напрямую связывать это с армянской стойкостью, но эта профессия соответствует определенным культурным чертам: торговля, путешествия, адаптивность. А управление рисками во многом формируется благодаря образованию и опыту.
Однако управление рисками — это не толькотехника. Это также способ понимать мир, осознавать уязвимости, балансы и потенциал. В этом смысле Армения — сложная, но глубоко стратегически важная страна. Образование и опыт научили меня этому, но семейная история, возможно, также оказала косвенное влияние.
— Ваш первый визит в Армению произвел на вас сильное впечатление?
— Это было в 2003 или 2004 году, с моей женой. Это была одна из самых прекрасных поездок в моей жизни.
Встреча с людьми, которые носят ту же фамилию или имеют то же происхождение, — это глубоко трогательный опыт. В то время в Армении было мало иностранцев, и прием был исключительным, несмотря на ограниченные ресурсы.
Нас принимали как королей. Страна выходила из десятилетий трудностей: краха советской системы, войны, землетрясения. Возвращаешься с чувством ответственности.
Для меня Армения — это не убежище идентичности, а территория ответственности. Быть связанным с Арменией подразумевает не просто чувство, а действие. И есть эти лица, такие знакомые, что создают ощущение, будто тебя окружают родственники. Армения стала ключевой базой не только для меня, но и для моих дочерей и моей жены, которая, хотя и не армянского происхождения, глубоко связана с этой страной. Это большая гордость для меня.
— Что Вы передаете своим детям из армянской идентичности?
— Их крестили в Армянской Апостольской Церкви не из религиозного долга, а для того, чтобы дать им вектор. Я передаю им в основном ценности: прозрачность, уважение к религиям и языковой идентичности, достоинство, амбиции и чувство командного духа.
Я передаю векторы, а не обязательства. Ощущение себя армянином невозможно навязать. Это - выбор. Время покажет, какой путь они выберут, но эти ценности — основа, которую я хочу им дать.
- Наконец, если бы Армения была страховым полисом, каковы были бы ее риски и гарантии?
- Сама Армения — произведение искусства, с ее горами, ее людьми, ее атмосферой. Большинство людей, которых я возил в Армению, возвращались полностью убежденными.
Это была бы страховка All Risk Fine Arts. Что касается рисков, я предпочитаю не сосредотачиваться на опасностях. Я желаю Армении только прекрасного.