Վերջին տարիներին հաջողվել է նոր հանգրվանի հասցնել հայ- հնդկական համագործակցությունը գրեթե բոլոր ուղղություններով․ ՀՀ փոխվարչապետ
Հայաստանի ու հայ ժողովրդի համար Հնդկաստանը միայն գերտերություն չէ, այլև վստահելի բարեկամ, որի հետ մեզ կապում են դարավոր պատմական առնչությունները, քաղաքական ընդհանրությունները, փոխադարձ վստահության վրա հիմնված հարաբերությունները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կարծիքը Հնդկաստանի ազգային տոնի՝ Հանրապետության հիմնադրման 77-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառման ժամանակ հայտնեց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
«77 տարի առաջ Սահմանադրության ընդունմամբ՝ Հնդկաստանի ժողովուրդը արտահայտել է իր կամքը և անկախության համար մղված պայքարում ընտրել է անկախ, ինքնիշխան և ժողովրդավարական պետություն կառուցելու ուղին։ Հայաստանն ունենալով հազարամյակների քաղաքակրթական ժառանգություն՝ օրինակելի կերպով հիմնադրում է ավանդույթը և նորարարությունը։ Նրա դինամիկ տնտեսությունը և գիտատեխնիկական առաջընթացն ու աճող դերակատարումը միջազգային հարաբերություններում կարևոր ներդրում են ունենում համաշխարհային առաջընթացում»,- նշեց Գրիգորյանը։
Նա վստահեցրեց, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի դերը տարածաշրջանային և համաշխարհային կայունության ապահովման գործում։
«Հայաստան-Հնդկաստան հարաբերությունների համակողմանի խորացումը մենք դիտարկում ենք որպես երկարաժամկետ ռազմավարական ուղղություն՝ ի բարօրություն երկու երկրների ժողովուրդների։ Այսօր արդեն գոհունակությամբ կարող ենք արձանագրել, որ վերջին տարիներին մեզ հաջողվել է նոր հանգրվանի հասցնել հայ- հնդկական համագործակցությունը գրեթե բոլոր ուղղություններով։ Մենք վճռական ենք չիրացված ներուժը լավագույնս իրացնելու տեխնոլոգիաների, առողջապահության և դեղագործության, վերականգնվող էներգիայի, զբոսաշրջության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում՝ բարձրացնելով մեր երկրների միջև բարեկամությունը որակապես նոր մակարդակի»,- ասաց ՀՀ փոխվարչապետը։
Գրիգորյանի դիտարկմամբ՝ հայ-հնդկական մշակութային համագործակցությունը գործընկերության ամուր կամուրջներից մեկն է, որն այսօր նոր շունչ է ստանում՝ ընդլայնելով միջմարդկային շփումներն ու ամրապնդելով բարեկամությունը ժողովուրդների միջև։
«Համատեղ ջանքերի շնորհիվ մեզ հաջողվել է նոր խթան հաղորդել քաղաքական երկխոսությանը, միջազգային հարթակներում փոխգործակցությանը և ընդլայնել իրավապայմանագրային դաշտը։ Համոզված եմ, որ այսօր մեր համագործակցությունը առաջ է շարժվում վստահելի և ամուր հիմքի վրա և հետագայում էլ շարունակելու է ամրապնդվել փոխշահավետ գործընկերության ոգով»,- նշեց Գրիգորյանը։

В последние годы армяно-индийское сотрудничество вышло на новый уровень практически во всех областях: вице-премьер Армении
Для Армении и армянского народа Индия — это не только сверхдержава, но и надежный друг, с которым нас связывают многовековые исторические узы, политические общности и основанные на взаимном доверии отношения.
Как сообщает Арменпресс, такое мнение высказал вице-премьер Армении Мгер Григорян во время мероприятия по случаю национального праздника Индии — 77-летия основания Республики.
«Приняв Конституцию 77 лет назад, народ Индии выразил свою волю и выбрал путь построения независимого, суверенного и демократического государства в борьбе за независимость. Армения, обладающая многовековым цивилизационным наследием, образцово создает традиции и инновации. Ее динамичная экономика, научно-технический прогресс и растущая роль в международных отношениях вносят важный вклад в глобальный прогресс», — отметил Григорян.
Он заверил, что армянская сторона высоко ценит роль Индии в обеспечении региональной и глобальной стабильности.
«Мы рассматриваем всестороннее углубление армяно-индийских отношений как долгосрочное стратегическое направление на благо народов обеих стран. Сегодня мы уже можем с удовлетворением отметить, что в последние годы нам удалось вывести армяно-индийское сотрудничество на новый уровень практически во всех областях. Мы полны решимости наилучшим образом реализовать нереализованный потенциал в сфере технологий, здравоохранения и фармацевтики, возобновляемой энергетики, туризма и в представляющих взаимный интерес других областях, поднимая дружбу между нашими странами на качественно новый уровень», — отметил вице-премьер.
По словам Григоряна, армяно-индийское культурное сотрудничество является одним из прочных мостов партнерства, которое сегодня обретает новую жизнь, расширяет межличностные контакты и укрепляет дружбу между народами.
«Благодаря совместным усилиям нам удалось придать новый импульс политическому диалогу, сотрудничеству на международных площадках и расширить договорно-правовое поле. Уверен, что сегодня наше сотрудничество развивается на надежной и прочной основе и будет и в будущем укрепляться в духе взаимовыгодного партнерства», — отметил Григорян.