Աբու Դաբիում Ռուսաստան-ԱՄՆ-Ուկրաինա բանակցությունները կշարունակվեն հաջորդ շաբաթ․ Պեսկով
Աբու Դաբիում Ռուսաստան-ԱՄՆ-Ուկրաինա եռակողմ բանակցությունները կշարունակվեն հաջորդ շաբաթ, հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
«Այն նախատեսված է հաջորդ շաբաթ, բայց ես այս պահին չեմ կարող ասել ճշգրիտ ամսաթիվը», - լրագրողներին ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով իրավիճակի մասին հարցին։
Ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման շուրջ Աբու Դաբիում բանակցություններն անցկացվել են երկու օր՝ հունվարի 23-ին և 24-ին։
Ավելի վաղ Axios-ը, հղում անելով ամերիկացի պաշտոնյաների, հայտնել էր, որ բանակցությունները լավ են անցել, կողմերը քննարկել են բոլոր վիճելի հարցերը։ Լրատվամիջոցը նաև հայտնել էր, որ Աբու Դաբիում հաջորդ հանդիպումը նախատեսված է փետրվարի 1-ին։
Աբու Դաբիում ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման շուրջ եռակողմ բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ Պեսկովը նշել է, որ ներկայում աշխատանքներ են տարվում փորձագիտական մակարդակով։ Նա հավելել է, որ սխալ կլինի «բարձր արդյունքներ ակնկալել առաջին շփումներից»։

Переговоры Россия-США-Украина в Абу-Даби продолжатся на следующей неделе: Песков
Трехсторонние переговоры между Россией, США и Украиной в Абу-Даби продолжатся на следующей неделе, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство “Интерфакс”.
“Оно (продолжение переговоров) на следующей неделе запланировано, я точно сейчас дату не могу сказать”, — сообщил Песков журналистам.
Переговоры в Абу-Даби по урегулированию российско-украинского конфликта проходили два дня, 23 и 24 января.
Ранее Axios со ссылкой на американских чиновников сообщал, что переговоры прошли хорошо, стороны обсудили все спорные вопросы. Издание также сообщило, что следующая встреча в Абу-Даби запланирована на 1 февраля.
Относительно результатов трехсторонних переговоров в Абу-Даби по урегулированию российско-украинского конфликта Песков отметил, что в настоящее время ведется работа на экспертном уровне. Он добавил, что не стоит ожидать “высокую результативность первых контактов”.