Ֆրանսիայի նախագահը Դավոսում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն փորձում է թուլացնել և իրեն ենթարկել Եվրոպան
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ելույթ է ունեցել Դավոսում կայացած Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում՝ հայտարարելով, որ իրենք չենք կարող ընդունել ուժեղագույնի օրենքը, և դատապարտել է Միացյալ Նահանգների կողմից աճող կատաղի մրցակցությունը։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-Ը։
«Եվրոպան չպետք է տատանվի իր շահերը պաշտպանելու գործում և կարող է կիրառել իր տրամադրության տակ եղած գործիքները»,- ասել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Մակրոնն իր ելույթում դատապարտել է ԱՄՆ-ի կողմից աճող կոշտ մրցակցությունը՝ ասելով, որ դրա նպատակն է թուլացնել և Միացյալ Նահանգներին ենթարկել Եվրոպան։
«Եվրոպան պետք է լուծի իր հիմնական մարտահրավերները», - ընդգծել է Մակրոնը՝ կոչ անելով ավելացնել նորարարություններն ու մասնավոր ներդրումները տնտեսության հիմնական ոլորտներում։
Նա իր ելույթը սկսել է հետևյալ խոսքերով․ «Եկել է խաղաղության, կայունության և կանխատեսելիության ժամանակը»՝ նշելով սակայն, որ որոշ դեպքերում հակամարտությունները դարձել են նորմա։

США пытаются "ослабить и подчинить Европу": Макрон в Давосе
Европа "должна без колебаний использовать" имеющиеся в ее распоряжении инструменты для защиты своих интересов. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Euronews, об этом заявил президент Франции Эммануэль Макрон в своем выступлении на Всемирном экономическом форуме во вторник.
"Нельзя принимать закон сильнейшего", – подчеркнул он, осудив "всё более жесткую конкуренцию" со стороны США и заявив, что ее цель – "ослабить и подчинить Европу".
"Европа должна решить свои ключевые проблемы", – подчеркнул он, призвав к расширению инноваций и частных инвестиций в ключевых секторах.
Эммануэль Макрон начал речь словами "настало время мира, стабильности и предсказуемости", чем вызвал смех в зале. Однако мы подошли к "нестабильности и дисбалансу", добавил президент Франции, отметив, что "конфликты стали нормой".
2025 год был охвачен десятками войн, отметил Эммануэль Макрон, сделав выпад в сторону президента США Дональда Трампа: "Я слышал, что некоторые из них были урегулированы".