Քաղաքացիներն ապրիլի 15-ից հետո ՀՀ երկրորդ սերնդի թղթադրամները կարող են անվճար փոխանակել բանկերում և Կենտրոնական բանկում
Քաղաքացիները 2026 թ. ապրիլի 15-ից հետո ՀՀ երկրորդ սերնդի բոլոր թղթադրամները կարող են անվճար փոխանակել ՀՀ տարածքում գործող առևտրային բանկերում և Կենտրոնական բանկում՝ առանց սահմանափակումների։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում են Կենտրոնական բանկից։
«2025 թ. ապրիլի 28-ին Կենտրոնական բանկը հայտարարել էր, որ ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի որոշման համաձայն՝ 2026 թ. ապրիլի 15-ից 2-րդ սերնդի թղթադրամները բնականոն մաշվածության արդյունքում դուրս կգան շրջանառությունից։
2017 թ. հուլիսի 11-ին Կենտրոնական բանկի մամուլի հաղորդագրության մեջ հատուկ նշվել էր, որ երկրորդ սերնդի թղթադրամները շրջանառությունից դուրս կբերվեն միայն այն ժամանակ, երբ դրամաշրջանառության ամբողջ շղթայում ներդրվեն 3-րդ սերնդի թղթադրամները և երկրորդ սերնդի թղթադրամներն արդեն ունենան դրամաշրջանառության համար ոչ պիտանի ֆիզիկական մաշվածություն:
Ներկայումս 2-րդ սերնդի թղթադրամների հիմնական զանգվածն ունի բարձր ֆիզիկական մաշվածություն, և շրջանառության մեջ գտնվող 1000 դրամ, 5000 դրամ, 10.000 դրամ և 20.000 դրամ անվանական արժեքով թղթադրամների զանգվածի հիմնական մասը կազմում են 3-րդ սերնդի թղթադրամները (Պարույր Սևակի, Վիլյամ Սարոյանի, Կոմիտասի, Հովհաննես Այվազովսկու իմապատկերներով), իսկ 1999 թվականի թողարկման 500 դրամ անվանական արժեքով թղթադրամները (Ալեքսանդր Թամանյանի դիմապատկերով) շրջանառության մեջ հիմնականում փոխարինվել են մետաղադրամներով, ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել նշված 2-րդ սերնդի թղթադրամները դուրս բերել շրջանառությունից»,– նշված է ԿԲ–ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշված որոշման համաձայն՝ շրջանառությունից կհանվեն 2-րդ սերնդի հետևյալ ՀՀ թղթադրամները.
• 1999 թվականի թողարկման 500 դրամ (Ալեքսանդր Թամանյանի դիմապատկերով)
• 1999, 2001, 2011, 2015 թվականների թողարկման 1000 դրամ (Եղիշե Չարենցի դիմապատկերով)
• 1999, 2003, 2009, 2012  թվականների թողարկման 5000 դրամ (Հովհաննես Թումանյանի դիմապատկերով)
• 2003, 2006, 2008, 2012 թվականների թողարկման 10000 դրամ (Ավետիք Իսահակյանի դիմապատկերով)
• 1999, 2007, 2009, 2012 թվականների թողարկման 20000 դրամ (Մարտիրոս Սարյանի դիմապատկերով)
Մինչև 2026 թ. ապրիլի 15-ը նշված թղթադրամները կհամարվեն օրինական վճարամիջոց, իսկ 2026 թ. ապրիլի 15-ից հետո քաղաքացիներն իրենց մոտ մնացած բոլոր «հին» թողարկման թղթադրամներն, առանց սահմանափակումների, կարող են անվճար փոխանակել ՀՀ տարածքում գործող առևտրային բանկերում և Կենտրոնական բանկում:
Շրջանառությունից 2-րդ սերնդի թղթադրամների դուրս բերելու մասին տեսանյութին կարող եք ծանոթանալ այս հղումով​

После 15 апреля граждане смогут бесплатно обменивать банкноты второго поколения Республики Армения в банках и в Центральном банке
После 15 апреля граждане смогут бесплатно обменивать банкноты второго поколения Республики Армения в банках и в Центральном банке. Как сообщает Арменпресс, после 15 апреля 2026 года граждане смогут бесплатно обменивать все банкноты второго поколения Республики Армения в коммерческих банках, действующих на территории Республики Армения, и в Центральном банке без каких-либо ограничений, сообщает Центральный банк РА.
«28 апреля 2025 года Центральный банк объявил, что в соответствии с решением Совета Центрального банка Республики Армения с 15 апреля 2026 года из обращения будут изъяты банкноты второго поколения в связи с естественным износом. 11 июля 2017 года Центральный банк Армении в пресс-релизе конкретно указал, что банкноты второго поколения будут изъяты из обращения только тогда, когда в цепочку наличного обращения будут введены банкноты третьего поколения, и банкноты второго поколения достигнут уровня физического износа, делающего их непригодными для наличного обращения.
В настоящее время основная масса банкнот второго поколения имеет высокий уровень физического износа, а основная масса находящихся в обращении банкнот номиналом 1000, 5000, 10000 и 20000 драмов состоит из банкнот третьего поколения.
«Банкноты 2-го поколения (с портретами Паруйра Севака, Уильяма Сарояна, Комитаса, Ованнеса Айвазовского, а также банкноты 1999 года номиналом 500 драмов (с портретом Александра Таманяна) в основном заменены монетами, находящимися в обращении, поэтому возникла необходимость изъять из обращения вышеупомянутые банкноты 2-го поколения», — говорится в заявлении Центрального банка.
В соответствии с вышеупомянутым решением из обращения будут изъяты следующие банкноты Республики Армения второго поколения:
• 500 драмов выпуска 1999 года (с портретом Александра Таманяна)
• 1000 драмов выпуска 1999, 2001, 2011, 2015 годов (с портретом Егише Чаренца)
• 5000 драмов выпуска 1999, 2003, 2009, 2012 годов (с портретом Ованнеса Туманяна)
• 10000 драмов выпуска 2003, 2006, 2008, 2012 годов (с портретом Аветика Исаакяна)
• 20000 драмов выпуска 1999, 2007, 2009, 2012 годов (с портретом Мартироса Сарьяна).
До 15 апреля 2026 года указанные банкноты будут считаться законным платежным средством, а после 15 апреля 2026 года граждане смогут без ограничений и бесплатно обменять все оставшиеся у них банкноты «старого» выпуска в коммерческих банках, действующих на территории Республики Армения, и в Центральном банке.