Ուզբեկստանը Թրամփի հրավերով պատրաստ է միանալ Գազայի հարցով Խաղաղության խորհրդին
Ուզբեկստանն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրավերով պատրաստ է միանալ Գազայի հատվածի կառավարմամբ զբաղվող Խաղաղության խորհրդին որպես հիմնադիր անդամ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին իր Telegram ալիքում հայտարարել է նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևի մամուլի քարտուղար Շերզոդ Ասադովը։
«Ուզբեկստանի Հանրապետության նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը պաշտոնական հրավեր է ստացել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփից՝ միանալու Մերձավոր Արևելքում խաղաղության ամրապնդման և հակամարտությունների լուծման միջազգային նախաձեռնությանը», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Ասադովի խոսքով՝ նամակում նշվում է, որ այս նախաձեռնությունը հիմնված է Գազայում հակամարտության դադարեցման համապարփակ ծրագրի վրա, որը հայտարարվել է 2025 թվականի սեպտեմբերի 29-ին և արժանացել համաշխարհային առաջնորդների աջակցությանը, ինչպես նաև հաստատվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2025 թվականի նոյեմբերի 17-ի թիվ 2803 բանաձևով։
«Նախաձեռնության հիմնական նպատակն է ստեղծել նոր միջազգային կառույց՝ Խաղաղության խորհուրդ, որը նպատակ ունի միավորել այն պետություններին, որոնք պատրաստ են պատասխանատվություն կրել երկարաժամկետ խաղաղության, կայունության և անվտանգության կառուցման համար։ Ուզբեկստանի Հանրապետությունը հրավիրվել է միանալու Խաղաղության խորհրդին՝ որպես հիմնադիր պետություն։ Մեր պետության ղեկավարը պատասխան նամակ է ուղարկել իր ամերիկացի գործընկերոջը՝ արտահայտելով Ուզբեկստանի պատրաստակամությունը՝ միանալու Խաղաղության խորհրդին որպես հիմնադիր անդամ», - գրել է մամուլի խոսնակը։
Նաև նշվում է, որ այս նախաձեռնությունը դիտվում է որպես կարևոր քայլ Մերձավոր Արևելքում երկարատև հակամարտությունների կարգավորման և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովման ուղղությամբ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ մի քանի երկրի ղեկավարներ հրավերներ են ստացել Միացյալ Նահանգներից՝ միանալու Թրամփի նախագահությամբ գործող Խաղաղության խորհրդին։ Մասնավորապես, հրավերներ են ստացել Ռուսաստանի և Ղազախստանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։
Գերմանիայի կառավարության խոսնակ Ստեֆան Կոռնելիուսը հայտնել է, որ Գերմանիան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփից ստացել է Գազայի խաղաղության խորհրդին մասնակցելու առաջարկ և կքննարկի, թե ինչպես կարող է Բեռլինը նպաստել հակամարտության երկարատև կարգավորմանը:

Узбекистан готов по приглашению Трампа присоединиться к Совету мира в Газе
Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву поступило официальное приглашение от президента США Дональда Трампа присоединиться к международной инициативе по укреплению мира на Ближнем Востоке и урегулированию конфликтов. Как передает Арменпресс, об этом сообщил пресс-секретарь президента Узбекистана Шерзод Асадов в своем телеграм-канале.
«Ключевой элемент инициативы — создание Совета мира, новой международной структуры, призванной объединить государства, готовые взять на себя ответственность за формирование долгосрочного мира, стабильности и безопасности», — говорится в обращении.
В обращении отмечается, что инициатива основана на Комплексном плане по прекращению конфликта в Газе, объявленном 29 сентября 2025 года и поддержанном мировыми лидерами, а также одобренном резолюцией Совета Безопасности ООН №2803 от 17 ноября 2025 года.
Ключевым элементом инициативы является создание Совета мира – новой международной структуры, призванной объединить государства, готовые взять на себя ответственность за формирование долгосрочного мира, стабильности и безопасности.
Республике Узбекистан предложено присоединиться к Совету мира в качестве государства-учредителя.
Глава нашего государства направил американскому коллеге ответное письмо, в котором выразил готовность Узбекистана присоединиться к Совету мира в качестве государства-учредителя.
В своем послании президент нашей страны отметил, что данная инициатива рассматривается как важный шаг в решении многолетних конфликтов на Ближнем Востоке, обеспечении мира и стабильности в обширном регионе», — написал пресс-секретарь президента Узбекистана.