ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի միջև Գրենլանդիայի հարցում առճակատում չի լինի, կողմերն ավելի շուտ կգան փոխհամաձայնեցված հանգուցալուծման. Արմեն Վարդանյան
Քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանն անհավանական է համարում այն սցենարը, որի համաձայն՝ ԱՄՆ-ի, Դանիայի ու Եվրամիության միջև առաջացած հակասությունների պատճառով Գրենլանդիան կարող է դառնալ մոլորակի թեժ կետերից մեկը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արմեն Վարդանյանը խոսեց Միացյալ Նահանգների կողմից Դանիայի կազմում գտնվող Գրենլանդիայի նկատմամբ տարածքային հավակնությունների, այդ խնդրի շուրջ ընթացող բանակցությունների և հնարավոր հանգուցալուծման տարբերակների մասին։
«Գրենլանդիան նախևառաջ գրավիչ է իր աշխարհագրական դիրքով, որովհետև գտնվում է Արկտիկայի հարևանությամբ, իսկ հիմա գերտերություններն ազդեցության գոտիների համար լուրջ պայքար են մղում նաև Արկտիկայում։ Բացի դրանից, Գրենլանդիայի ափերով ակտիվորեն նավարկում են ռուսական ու չինական նավերը՝ օգտագործելով տվյալ ծովային երթուղին, հետևաբար ԱՄՆ-ն փորձում է նաև այդ երկու երկրների ակտիվությունը նշված տարածաշրջանում նվազեցնել»,- ասաց Վարդանյանը։
Նրա կարծիքով՝ Միացյալ Նահանգներն, այնուամենայնիվ, լիակատար վերահսկողություն չի հաստատի՝ հասկանալով, որ դա անհնար է զուտ այն պատճառով, որ Գրենլանդիան լինելով Դանիայի կազմում՝ միևնույն ժամանակ համարվում է ԵՄ տարածք, իսկ ԱՄՆ-ն չի գնա ծայրահեղության իր ռազմավարական դաշնակցի՝ Եվրամիության հետ հարաբերություններում։
«ԱՄՆ-ում դեմոկրատներն օրեր առաջ ներկայացրին նախագիծ, որով ուղղակի ճանաչում էին Գրենլանդիայի անկախությունը և կոչ անում նախագահ Դոնալդ Թրամփին Գրենլանդիայի հարցում զերծ մնալ կոշտ հռետորաբանությունից։ Թրամփն էլ, ըստ էության, հասկանում է, որ չի կարող հասնել բացարձակ վերահսկողության, պարզապես ցանկանում է ուժեղացնել իր դիրքերը յուրահատուկ պայմաններով և ստանալ արտոնյալ կարգավիճակ Գրենլանդիայում, մանավանդ ռազմաբազաներ տեղակայելու առումով։ Թրամփը վարում է բավականին ռացիոնալ ռազմավարություն, բանակցություններում պահանջում է առավելագույնը, որպեսզի գոնե ստանա նվազագույնը»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Վարդանյանի դիտարկմամբ՝ եթե անգամ տեղի ունենա անեքսիա, ինչին ինքը չի հավատում, ապա ԱՄՆ-ն անեքսիայի կենթարկի ոչ միայն Դանիային, այլև Եվրամիությանը՝ վերջինիս ներքաշելով հակամարտության մեջ։
Անդրադառնալով այն տեղեկատվությանը, որ ԵՄ երկրների ղեկավարներն արդեն իսկ աշխատում են Գրենլանդիայի ապագայի շուրջ համաձայնագիր մշակելու վրա, ինչը թույլ կտա խուսափել ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ առճակատումից, քաղաքագետն ընդգծեց, որ կողմերին կհաջողվի գալ ընդհանուր, փոխհամաձայնեցված տարբերակի։
«Թրամփն, անշուշտ, կստանա իր նվազագույնը, առավել ևս, որ ԵՄ-ն իր հերթին դեմ չէ, որպեսզի Միացյալ Նահանգները Գրենլանդիայում ունենա ուժեղ ռազմական ներկայություն, հետևաբար դա հիմք է տալիս խնդրի շուրջ պայմանավորվածություն ձեռք բերելու համար»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Նա հավելեց, որ ԱՄՆ-ին կտրվեն որոշակի արտոնություններ, մանավանդ որ քննարկվում է Գրենլանդիայի շուրջ իրադրության խաղաղ կարգավորման համատեքստում ԱՄՆ-ին առաջարկել ՆԱՏՕ-ի ուժերի տեղակայում Արկտիկայի անվտանգությունն ամրապնդելու համար, ինչպես նաև ԱՄՆ-ին զիջումներ անել օգտակար հանածոների արդյունահանման բնագավառում։
«Այնպես չէ, որ եվրոպացիները դեմ կլինեն իրենց անվտանգության ամրապնդմանը Գրենլանդիայում, ու թեև այդպես էլ կլինի, սակայն ավելի հեռուն գնացող զարգացումներ չեն լինի։ Զինված բախումների տեսքով ռազմական առճակատումն իսկապես բացառվում է։ Դա ոչ մեկին պետք չէ։ Մենք ականատես կլինենք բանակցությունների տեսքով դիվանագիտական գործընթացի։ Կարծում եմ, որ մոտ ապագայում կողմերը կհասնեն փոխհամաձայնության»,- եզրափակեց Վարդանյանը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս հայտարարել է Գրենլանդիան Միացյալ Նահանգներին միացնելու անհրաժեշտության մասին: Դեռ իր առաջին ժամկետի ընթացքում նա առաջարկել է գնել Գրենլանդիան, իսկ 2025 թվականի մարտին վստահություն է հայտնել, որ այն կարելի է անեքսիայի ենթարկել։ Օրերս Թրամփը հայտարարեց, եթե ԱՄՆ-ն ձեռք չբերի Գրենլանդիան, ապա «Ռուսաստանը կամ Չինաստանը դա կանեն»։
Գրենլանդիան Դանիայի կազմի մեջ է մտնում ինքնավար տարածքի իրավունքներով և ունի անկախություն հռչակելու իրավունք։ Գրենլանդիայի վարչապետ Յենս-Ֆրեդերիկ Նիլսենը հունվարի 13-ին հայտարարել է, որ կղզին նախընտրում է լինել Դանիայի կազմում և չի ցանկանում լինել ԱՄՆ-ի մաս։

Конфронтации между США и ЕС по вопросу Гренландии не будет, стороны скорее придут к взаимоприемлемому решению - политолог Армен Варданян
Политолог Армен Варданян считает маловероятным сценарий, согласно которому Гренландия может стать одной из горячих точек на планете из-за противоречий, возникших между США, Данией и Европейским союзом.
В интервью Арменпресс Армен Варданян рассказал о территориальных претензиях США на Гренландию, которая является частью Дании, о текущих переговорах по этому вопросу и возможных решениях.
«Гренландия привлекательна, прежде всего, своим географическим положением, поскольку расположена рядом с Арктикой, а сейчас сверхдержавы ведут серьезную борьбу за сферы влияния и в Арктике. Кроме того, российские и китайские суда активно курсируют вдоль побережья Гренландии, используя этот морской путь, поэтому США также пытаются снизить активность этих двух стран в регионе», — сказал Варданян.
По его мнению, Соединенные Штаты, однако, не будут устанавливать полный контроль, понимая, что это невозможно просто потому, что Гренландия, будучи частью Дании, одновременно считается территорией ЕС, и США не пойдут на крайности в отношениях со своим стратегическим союзником, Европейским союзом.
«В США несколько дней назад демократы представили законопроект, который прямо признавал независимость Гренландии и призывал президента Дональда Трампа воздержаться от резкой риторики по гренландскому вопросу. Трамп, по сути, понимает, что не может добиться абсолютного контроля, он просто хочет укрепить свои позиции на особых условиях и получить привилегированный статус в Гренландии, особенно в плане размещения военных баз. Трамп проводит достаточно рациональную стратегию, требуя максимума на переговорах, чтобы получить минимум», — отметил наш собеседник.
По словам Варданяна, даже если аннексия состоится, во что он не верит, США подвергнут аннексии не только Данию, но и Европейский союз, вовлекая ЕС в конфликт.
Ссылаясь на информацию о том, что лидеры стран ЕС уже работают над соглашением о будущем Гренландии, которое позволит избежать конфронтации с президентом США Дональдом Трампом, политолог подчеркнул, что сторонам удастся прийти к общему, взаимоприемлемому варианту.
«Трамп, безусловно, получит свой минимум, тем более что ЕС, в свою очередь, не против сильного военного присутствия США в Гренландии, поэтому это создаёт основу для достижения соглашения по этому вопросу», — сказал наш собеседник.
Он добавил, что США будут предоставлены определённые привилегии, тем более что в контексте мирного урегулирования ситуации вокруг Гренландии обсуждается предложение США о размещении сил НАТО для укрепления безопасности в Арктике, а также уступки США в области добычи полезных ископаемых.
«Дело не в том, что европейцы будут против укрепления своей безопасности в Гренландии, и хотя это и будет так, дальнейшего развития событий не будет. Военное противостояние в форме вооруженных столкновений действительно исключено. Никому это не нужно. Мы станем свидетелями дипломатического процесса в форме переговоров. Я думаю, что в ближайшем будущем стороны достигнут соглашения», — заключил Варданян.
Президент США Дональд Трамп неоднократно заявлял о необходимости аннексии Гренландии Соединенными Штатами. Во время своего первого срока он предлагал выкупить Гренландию, а в марте 2025 года выразил уверенность в возможности ее аннексии. Недавно Трамп заявил, что если Соединенные Штаты не приобретут Гренландию, «это сделают Россия или Китай».
Гренландия является частью Дании с правами автономной территории и имеет право объявить о своей независимости. Премьер-министр Гренландии Йенс-Фридрих Нильсен 13 января заявил, что остров предпочитает быть частью Дании и не хочет быть частью Соединенных Штатов.